Abd-Kul 1

makes

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
'Abd', kul, köle, yaratık, insan gibi anlamlara gelir.
'Abd' kelimesinin kök fiili, itaat etmek, alçak gönüllülük (tevazu) göstermek; daha açık bir ifade ile kişinin bir kimseye isyan etmeksizin, ondan yüz çevirmeksizin, karşılık vermeksizin itaat etmesi ve boyun eğmesidir. İtaat edilen kimse onu dilediği şekilde hizmet ettirebilir.

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki:" Ben neyim, sen nesin?"
Nefis demiş:" Ben benim, sen sensin."

Azâb vermiş, Cehennem'e atmış. Yine sormuş..
Yine demiş:
" Ene ene, ente ente."

Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.
Sonra açlıkla azâb vermiş, aç bırakmış.

Yine sormuş:" Men ene? Ve mâ ente?"
Nefis demiş:" Ente Rabbiye'r Rahîm, ve ene abdükel âciz."

Yâni.. sen benim Rabb-i Rahîmimsin,
ve ben senin âciz bir abdinim.

Risale-i Nûr .: 29. Mektûb .: 9. Nükte

'Abd', ibadet ve ubudiyyet kavramlarının köküdür. Bunlar; kulluk etmek, güç ve iktidar sahibi birisine karşı boyun eğmek anlamına gelir. Bunlar aynı zamanda, kişinin üstün gördüğü bir güç önünde itiraz etmeksizin itaat etmesi, kendi özgürlüğünü onun için terkedip tam bir bağlılıkla onun emrine girmesi demektir.
Ibadet veya ubudiyyetin gerçek anlamı budur. Bu kulluk'ta, itaat edenin yalnızca boyun eğip söz dinlemesi yeterli değildir. Itaat eden kul (abd), aynı zamanda önünde boyun eğdiği efendisinin yaptığı iyilikleri de bilir. Verdiği nimetlere teşekkür ederek (veya şükrederek) kalpten ona bağlanır. Verilen nimetler için teşekkürü yerine getirmek üzere, efendisine karşı görevini yapar, efendisini yüceltir, onu kalpten sever ve onun önünde en derin saygıyı duyar.
slâm'dan önce efendilerine karşı bu şekilde olması gereken köleye 'abd' denirdi. Cahiliyye insanları ayrıca putlarına karşı böyle davranır, onların karşısında kendilerini 'köle-abd' gibi düşünürlerdi.
Islâm, bu şekilde bir boyun eğmenin, kayıtsız şartsız itaatin ve bu yüceltmenin ancak âlemlerin Rabbi olan Allah'a karşı yapılabileceğini, bunun kulluk (ibadet) manasına geldiğinin ve insanın varoluş sebebinin de bu şekilde bir 'kulluk'olduğunu ortaya koymuştur...

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
emeklerinize sağlık Allah razı olsun

Üst Alt