3 milyon müslüman, aynı karede

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
3 milyon müslüman, aynı karede


Dünyanın birçok yerinden yaklaşık 3 milyonun üzerinde Müslüman hac farizesini yerine getirebilmek için bugün Arafata çıktı.


Arafat'a dün geceden itibaren gelmeye başlayan hacıların daha rahat bir ortamda hac görevlerini yerine getirebilmeleri için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.
Bugün sabahtan itibaren Arafe'de vakfede durabilmek için yollara akın eden hacı adaylarının trafik güzergahları bu yıl hem havadan, hem karadan kontrol altına alındı.

7QIj2cmp.jpg

Havadan helikopter ile Arafat'a akın akın gelen milyonlarca hacının heyecanı görüntüleNdi. Arafat sınırları içerisinde büyük otobüslerin haricinde küçük araçların girişine izin verilmezken, binlerce otobüs mümkün olduğu kadar Arafat sınırları içerisine alındı.

OcHNkW8K.jpgÖğle saatlerine kadar Rahma dağına çıkıp dualarını ve ibadetlerini bir an önce yapıp müzdelifeye çıkmak isteyen milyonlarca hacı özellikle Peygamber efendimizin namaz kıldığı Nemira mescidine akın edince yollar kilitlendi.


Öğle namazı ile ikindi namazının birleştirildiği öğle namazında hayat, tamamen durdu. Sıcağın bastırması özellikle yaşlı insanları çok etkiledi.
Bu arada dünyanın değişik ülkelerinden gelen 200'e yakın yabancı gazeteci Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığının binasında bulunan yüksek kuleden bölgenin fotoğraf ve videolarını çekti.

V5Y8Rczg.jpgYolların yoğunluktan kilitlenmesi sonucu ise Rahme dağına giden gazeteciler sadece 1 km'lik mesafeyi yaklaşık 4 saatte almak zorunda kaldı.
Güvenlik önlemlerinin yanı sıra gün boyunca havada olası acil hastalıklara ve durumlara karşı helikopterler uçtu.


Arafat meydanında ambulanslar ve sağlık ekipleri hazır bekledi.
Sıcaktan bunalanlar için ise yollarda soğuk su çeşmeleri hizmete sunuldu.
Suudi Arabistan televizyonu 1. ve 2. kanalı ise Arafat meydanının çeşitli yerlerine yerleştirdikleri canlı yayın araçları ve kameraları ile Müslümanlar ın Vakfe'ye duruşunu canlı olarak 24 saat boyunca dünyaya aktardı.
 
Üst Alt