Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Duyurular Tebrik ve Kutlamalar > Kandil Mesajları
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim

Bu Akşam Mevlid Kandili

Kandil Mesajları


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
ferit
Çalışkan Kardeşimiz

Bu Akşam Mevlid KandiliMevlid Kandili Ne Zaman, Mevlid Kandili Tarihi, Mevlid Kandili ,Mevlid Kandili Hangi Gün

Mevlid Kandili Ne Zaman

Mevlid Kandiliniz kutlarız, Resül-ü Ekrem Aleyhisselam'a salat ve selam olsun.

Tarih: Milâdî 571, Nisan ayının yirmisi.
Fil Vak’asından elli veya elli beş gece sonra.
Kamerî aylardan Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi.
Mekke’de mütevazı bir ev. Günlerden Pazartesi. Vakit, vakitlerin sultanı seher vakti.
Bu mütevazı evde ve bu eşsiz vakitte muazzam ve eşsiz bir hadise vuku buldu: Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed (a.s.m.), dünyaya gözlerini açtı!
Bu göz açışla birlikte âlem, sanki birden elem ve mâtemini unutarak sürura garkoldu. Karanlıklar, ânında nurla yırtılıverdi. Kâinat, sevinç ve heyecan için*de adeta, “Doğdu ol saatte Sultan-ı Din Nura garkoldu semâvât-ü zemin” di*ye haykırdı.


PAYLAŞ
Facebook Twitter Googleferit isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz


Peki Mevlid Kandili nedir?
Mevlit ; Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

Mevlid Kandili Nedir Anlamı bilgi ; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü"l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.
HZ.Muhammed'in (s.a.v) doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti.
Sevgili Peygamberimiz'in (s.a.v) tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O"na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O"nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün"necat" olan mevlid kitabı O"nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O"nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük
milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.
Bununla beraber, O"nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir.
Asıl o zaman O"nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

Mevlidin dinimizdeki yeri nedir?

Mevlid Peygamberimizden (a.s.m.) üç dört asır sonra icad edilen İslâmî bir âdet olmakla birlikte, bid"atın hasene (güzel) kısmına girmektedir. Büyük hadis ve fıkıh âlimi olan İbni Hacer, mevlid merâsiminin meşrûiyeti hakkında şu hadisi zikreder:

İbni Abbas"ın rivayetine göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine"ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

"Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz."
"Bunun üzerine Peygamberimiz, "Öyleyse biz Mûsâ"ya sizden daha yakın ve evlâyız" buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu." ( Müslim, Sıyam 127)
alıntı
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz


Bütün insanlık âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek şanlı bir Peygamber'in
ümmeti olmakla şereflenmiş bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek O'na ümmet olmanın şuuruna erebilmek...
biliyorum şu kalem tutan parmaklarım bile layık değil SENİ yazmaya..
ama SENİ SEVİYORUM EFENDİM...
Seni sevmesem bir Sozun uzre bu yetimi yetimleri himayeme alirmiydim?
biliyorum yüreğimin duvarları kapkara... siyah noktalar sarmalamış dört yanıama SENİ ÖZLÜYORUM EFENDİM...
gözyaşlarım hak etmiyor sevgini...yüzüm yok SANA bakmaya.. ama bu gözler hasretinle kanıyor
Yetimlerin annesi.
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
TÜM İSLAM ALEMİNİN ve GONUL DOSTLARIMIN MEVLİD KANDİLİ MÜBAREK OLSUN ..

Yâ Rasûlallah, eğer Sen, gelmeseydin âleme,
Güller açmaz, bülbül ötmez, mechûl esmâ Âdem’e
Varlığın mânâsı kalmaz, garkolurda mâteme!....
Alemlere rahmet olarak geldin...Ey Nebi..
Gurbet,Diyarindan...Gönlü hazan olanların gönlü gülistan olsun...
Mevlid kandiliniz mübarek olsun ... Dualarınızda yer bulmak umuduyla. ....
Sevgi ve muhabbetlerimle ..
Gönül sızım
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #5 (permalink)
imat
Başarılı Kardeşimiz

Osmanlıda mevlid kandili kutlamalarıTarih boyunca Hz. Peygamber'in doğum yıldönümüyle ilgili kutlamalar hemen bütün İslam ülkelerinde dinî ve sosyal hayatın önemli bir unsuru haline gelmiş, yöneticiler katında da yerine göre siyasi meşruiyetin, yerine göre dinî kimlik ve hassasiyetin bir göstergesi olarak son derece renkli ve gösterişli merasimlere sahne olmuştur.

Osmanlı hükümdarı III. Murad 996 (1588) yılında merasimle mevlid kutlamalarını başlatmakla birlikte resmî olmasa da Osmanlı İmparatorluğunda kutlamaların bundan önceki dönemlerde de yapıldığı, Süleyman Çelebi'nin meşhur mevlidini 812 (1409) yılında yazdığı bilinmektedir. Sultanahmet Camii'nde yapılan resmî kutlamalarda padişah, sadrazam, şeyhulislam, vezirler, Anadolu ve Rumeli kazaskerleri, diğer mülki ve askerî erkan ile ulema resmî kıyafetleriyle hazır bulunurdu. Ayasofya ve Sultanahmet şeyhleriyle nöbetçi şeyhin vaazlarından sonra mevlid okunur, bu arada şerbet ve buhur dağıtılır ve görevlerini ifa edenlere hil'at ve atiyyeler verilirdi.

Genel olarak Sultanahmet Camii'nde yapılan mevlid törenleri daha sonraları Beyazıt, Nusretiye, Beylerbeyi, Hamidiye ve diğer camilerde de icra edilir olmuştur. Tanzimattan itibaren mevlid alaylarında eski teşrifat kurallarına uyulmakla birlikte bazı değişikliklere gidilmiş; padişahın camiye gidiş ve gelişlerinde askerî tören yapılması, minareler yanında saray ve resmî binaların donatılıp aydınlatılması, beş vakitte tophane ve savaş gemilerinden top atılması gibi yenilikler uygulanmıştır.

Mevlid 1910 yılından itibaren Osmanlı Devletinde resmî bayram ilan edildiyse de, Cumhuriyet'in ilanından sonra kaldırılmıştır.

Doç. Dr. Ahmet Özel
imat isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #6 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Bütün islam aleminin ve islamiforumlar.net ailesinin Gönül Dostlarimin..
Mevlid kandili mübarek, duaları kabul olsun inşallah..
Namaz gibi ,kuran gibi ,ve tevhid gibi ,iman gibi Nimet ve lutfun kiymetini bilmeyi bütün inananlara nasip etmesini cenabi mevladan dilerim...

Allahim islamiForumlar.net ailesinde bulunan cumle kardeslerimin
HAYIR dualarini kabul et...dertli olanlara derman hastalara sifa bekar kardeslerime hayirli kismet evladi olmiyanlara hayirli evladlar nasip et..
Allahim annemin babamin agbimin yar ve yarenlerimin ve sitedeki butun kardeslerimin ölmüslerine aff rahmet ve magfiret eyle..
Bizleride bagisla Affet bizi Allahim.

Allah'ım... bütün hamdler sanadır... ve salat ve selam Efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem )... Dualarımızı kabul et ALLAH'ım...
Biz bunu herhangi bir amelimiz karşılığında istemiyoruz Senin Lütfundan Kereminden istiyoruz... Biz haketmesek de isteklerimizi hayırla güzellikle ve kolaylıkla ver...
Ellerimizi boş çevirme Ya rabbi

"Din Kardeşinin Gıyabında Dua Eden Mümine Melekler 'Amin' Diye Mukabele Ederler." ( Muslim )
bende bu gurbet Diyarinda huzunlu yuregim ile forumdaki kardeslerim icin Dua etmekteyim..
Gunahim cook Sana Layik amelim de yok bunu da bilirim..Rahmettini dilemeye Haya ederim..
ama Peygamber efendimiz Muhamed mustafa sav hurmettine aldigim yetimlerimin hurmettine ,Yetimlerin Yetimi hurmettine Dualarimizi kabul eyle Allahim...

Avuçlarin açildigi, gözlerin yasardigi, ilahi esintilerin kalpleri oksadigi anin bir asra bedel oldugu,yetimlerin bir baska sevildigi bu gece
dualarda birlesmek dilegiyle Mevlid kandilinizi kutlarim...


Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #7 (permalink)
Deruni
Çalışkan Kardeşimiz
AMIN, AMIN, AMIN...Hamd olsun ki;

"Her peygamberin müstecab bir duası vardır. Ben ise, o duamı ahirette ümmetim için şefaat olarak saklamayı arzu ediyorum."(Buharî,Müslim).

diyen bir NUR'un ummetiyiz. Rabbim tum islam alemini ve islamiforumlar.net ailesini, bu NUR'a, iki cihan GUNESI'ne layik ummet eyler insAllah...
Ya zel-celali vel-ikram, Ya Hu, Ya Allah; Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizin yuzu suyu hurmetine cumlemizin hayir dualarini kabul eder insAllah...amin, amin, amin
Deruni isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #8 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
''Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala A-li Seyyidina Muhammed!''
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun, Hayırlı Kandiller.
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #9 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
İslamiforumlar.net ailesi ve Tüm müslüman aleminin Mevlid Kandili Mübarek olsun Bütün şehitlerimize Rabbim Rahmet Eylesin.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.