Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Genel islami paylaşımlar > İslami Soru ve Cevaplar
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim

Gusül alırken suyun her tarafa değmesi

İslami Soru ve Cevaplar


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
ermac_12
Katılımcı Kardeşimiz

Gusül alırken suyun her tarafa değmesiGusül alırken suyun her tarafa değmesi.
Selamun Aleyküm
Özel mesaj atmak istedim bu sorum için fakat özel mesaj herkesin kapalıydı. Sormak istediğim gusül abdestiyle ilgili şayet yardım ederseniz çok makbule geçer. Çok fazla banyoda kaldığımdan suyu israf etmiş oluyorum. Ortalama 45 dakika gusül almakla geçiyor. En az yarım saat sürüyor. Camii hocasına sordum fakat tam istediğim cevabı alamadım ve sormak istediğim başka soruları da o an unuttum. Sormak istediğim soru şu: Su bütün vücuda deymeli diyor. Banyomuzda duş başlığı var. Örneklendirerek anlatayım. Mesela koluma su tutsam ardından suyu kapatıp elimle kolumu ovalasam böyle parça parça bütün vücudumu su döküp ovalasam. Gusletmiş olur muyum? Şayet yanlış veya uzun bir yolsa: israf yapmadan boy abdesti alabileceğim başka bir yolda söyler misiniz? İnternette araştırmalarımda baktığım sayfalarda bu dertten müzdarip olan çok insan var. Fakat kimse çıkar yol söylememiş. Sadece israf olduğunu ve guslün bu dakikayla şu dakika arasında alınabileceğini yazmış. Soruma uygun bir cevap arıyorum kısacası. Şimdiden okuyacağınız ve cevaplayacağınız için Allah razı olsun, teşekkürler.

PAYLAŞ
Facebook Twitter Googleermac_12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Aleykümselam kardeşim. Gusül abdesti alırken, 15-20 dk. normal bir süredir. Çünkü bu sürede normal beden temizliğini de yapıyorsun, yani yıkanıyorsun. Daha fazlası yıkanma alışkanlığınla alakalı olsa gerek. Şimdi bütün banyolarda duş başlığı var. Suyu makul bir ayarda tutarak duşun altında her yerini sabunlamak, durulamak, böylece bütün bedenine su değmesini sağlamak en fazla 10dk. sürer. Duşu kapatmaya, sonra tekrar açmaya v.s gerek yok ki.

Bizde duşun altında gusül abdesti alıyoruz. öyle 30-40 dk oyalanacak birşey yok. Ama banyo keyfi yaparsın o ayrı. Lifler kullanılıyor, uzun lifler var, sırtını daha kolay yapıyorsun, lifi sabunlayıp bütün vucudunu bununla temizlersin, sonra da elinle uvarak duruladığın zaman her yerine su değmiş olur zaten, bu da en çok 10 dk. sürer. Saçını, başını, yüzünü de 5 dk. yıkasan belli süre içinde hem yıkanmış hem de gusül almış olursun. Yok illa ki benim içim rahat değil, çok israf yaptığımı düşünüyorum diyorsan. Suyu bir kovaya doldurursun oradan dökme yıkanırsın.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
ermac_12
Katılımcı Kardeşimiz
Yani niyet edip normal şartlarını yerine getirdikten sonra en son vücud kaldığında direk suyun altına girmek yerine sabunlanıp sonra suyun altına girip vücudumuzu ovalayabiliyoruz. Böyle olabiliyor mu?
ermac_12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Olur tabi niye olmasın? Zaten gusülün şartlarını duşun altında yerine getiriyorsun, ondan sonra sabunlanmaya ihtiyaç yoksa ister direk suyun altına gir, ister sabunlan, ister keselen. Sonuçta heryerine su değdireceksin. Amaç şartlarını yerine getirerek gusül abdesti almak, yani temizlenmek. Bu sırada da normal yıkanma ihtiyacını giderirsin.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #5 (permalink)
ermac_12
Katılımcı Kardeşimiz
Şimdi şöyle anlatayım: başta yapılacak herşeyi yaptım. En son 3 kere başa, sağ omza ve sol omza su döktüm. Ardından yaptığım lifle sabunlanmak guslü tamamlıyor mu? Lifte de su var ondan kastım. Abdest alırken vesveseye düşmeyi aştım fakat gusülde vesveseyi aşamadım. Hala kuru yerim varmış gibime geliyor. O yüzden bir kısayol soruyorum.

Boylu poslu da bir insanım açıkçası
ermac_12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #6 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Lifle güzelce sabunlandıktan sonra, durulanırken zaten her yerine su değmeyecek mi? Vesevese yapıyorsan durulanma işini biraz daha dikkatle yaparsın her yerine su değdiğine emin olursun. Zaten liflenirken heryerini ıslatıyorsun, bir de üstüne durulanıyorsun. Gusül tamamdır. Veseveseye hiç gerek yok.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #7 (permalink)
ermac_12
Katılımcı Kardeşimiz
Bu arada Allah razı olsun çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Ben ovalarken vücudumu suyu ovalayacağım yere tutuyorum. Su o bölgede akarken elimle ovalıyorum. Böyle yaptığımdan çok uzuyor gusülüm. En az 1 saat en fazla 1 buçuk saat sürüyor. Artık dayanamıyorum kısacası. Son bir soru soracağım izninizle. Sadece lifle sabunlansam. O da ıslak olduğu için her tarafıma değeceği için ovalamak yerine geçer mi?
ermac_12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #8 (permalink)
Turab
Teknik Ekip
Allah c.c cümlemizden razı olsun. Uvalamak derken yanlış anlıyorsun herhalde kardeşim. Çamaşır çitiler gibi ya da deriyi soyacakmış gibi değil. Daha doğru bir ifadeyle sıvazlamak diyelim. Bir bölge dakikalarca ovalanmaz ki! Elinle suyun yayılmasını sağlıyacak kadar yapsan yeter. 1 saat gusül olmaz, sen herhalde kendine eziyet yapıyorsun. Lifle sabunlanırken zaten vucudunu temizliyorsun, uvalamış oluyorsun, yıkamış oluyorsun, sıvazlamış oluyorsun. Durularken sadece su yardımıyla sabunları temizlesen, duş başlığını vücudunda gezdirsen yeter, ayrıca sıvazlamasan da olur. Kaldı ki suyun altında bütün bedenini elinle şöyle bir sıvazlamak kaç dakika alır ki? Toplasan 5 dk sürmez.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #9 (permalink)
ermac_12
Katılımcı Kardeşimiz
Tamda söylediğiniz gibi yapıyorum. Çitilemek, deriyi soymak oluyor. Gusül anlatılırken sıvazlamak en doğru tabir olur o halde. Gerçekten teşekkür ederim Allah razı olsun. En son guslettiğimde 1 saat 25 dakika sürmüştü. Bu son söylediğinizi her hoca söylese insanlar o kadar banyoda durmaz. Allah razı olsun gerçekten. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim
ermac_12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #10 (permalink)
ihvan
Uzman Kardeşimiz
İnsanlar zaten o kadar banyoda durmuyor ki, sanırım siz duruyorsunuz, insanların tamamının da o halde olduğunu düşünüyorsunuz.
Lifi, sabunu, incik, boncuğu bir kenara geçiver kardeşim. Okurken yoruldum sizleri ya.
İster sabun kullan isterse kullanma, ister lif kullan ve isterse kullanma, ister ibrik kullan isterse modern aletler her ne ise,
Bütün bedeninin ıslatman yeterlidir. Ağzına da burnuna da su verirsin tamam işte, bunun ötesi yok ki.
Guslettin işte, belki bir 5 dakika süre bilemedin 3 dakika her ne ise...
Buradaki incelik şudur:
Namaz kıldığında bedeninde necasetin kalmamasıdır önemli olan. Zaten öyle de bir şey yoktur varsa özel olarak oralarını yıkarsın zaten.
Normalde temizsen bedeninde necaset yoksa, su dökersin oranı buranı ellerinle de ovuşturursun, 5 dakikada çıkarsın gusülden.
Denize dalıp çıkman kaç saniye eder, 5 saniye eder mi, al sana gusül...
Başka.. Başkası da yok...
Selamlar...
ihvan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.