Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Genel islami paylaşımlar > İslami Soru ve Cevaplar
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim

Kuran-ı Kerim de herşey var mı ?

İslami Soru ve Cevaplar


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
AsilTurk
Yeni Kardeşimiz

Kuran-ı Kerim de herşey var mı ?


Arkadaşlar, bir arkadaşım ile taşıyordum. O bana Kuran da yazmayan bir şeyin olabileceğini söyledi, bense herşey Kuran da yazıyordur dedim. O bana ' mesela kutup ayısı Kuran da yazmıyor ' dedi. Yani şunu bilmek istiyorum herşey Kuran da yazıyor mu ?

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleAsilTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Turab
Teknik EkipAlıntı:
AsilTurk İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar, bir arkadaşım ile taşıyordum. O bana Kuran da yazmayan bir şeyin olabileceğini söyledi, bense herşey Kuran da yazıyordur dedim. O bana ' mesela kutup ayısı Kuran da yazmıyor ' dedi. Yani şunu bilmek istiyorum herşey Kuran da yazıyor mu ?
Kuran-ı Kerimi hiç okumayı denemdin mi? Al bir meal önce bir oku bakalım.
Turab isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
tozduman
ModeratörKutup ayısindan daha mühim şeyler yazıyor kuran ni kerim de vakit kaybetmesin hiç böyle şeyler ile
tozduman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
Gönül sızım
Özel KardeşimizKurân-ı Kerîm rehberdir, yol gösterir, işi ehline sormak kuranda yer alır ki buda zaten pek çok şeyi kapsar.
çok yerdede düşünmeyi, öğrenmeyi öğütler.ilmi, bilgiyi arayın bulun öğrenin öğretin der.
Kurân-ı Kerîm, bir "kılavuz" ve tüm insanlığa gönderilmiş bir "çağrı"dır. Kurân-ı Kerîm, Bir "hakikat habercisi", sonsuz ahiret hayatı için bir "yol gösterici", ebedî mutluluk ve yaşamın "anahtar"ı, insanın ve rûhun "kullanım kılavuzu"dur.

Siz, bir televizyon aldığınızda, size yanında da bir kullanım kılavuzu verirler ya. Aldığın bu televizyonu şöyle şöyle kullanacaksın, kanalları şöyle bulacaksın, şöyle açacak ve şöyle kapayacaksın vs. İşte Kurân-ı Kerîm de kendinden önce gönderilmiş tüm suhûflar gibi insana, kendisine bu hayat emanetini nasıl kullanacağını anlatan bir "kullanma kılavuzu"dur.
Sana göz vermiştir; ama kainattaki o muhteşem sanatını görüp bu sanatı takdîr edebilmen için.
Sana akıl vermiştir; bu dünyaya geliş amacını düşünmek, yaratılış gayeni anlamak ve bu imtihan dünyasında doğruyla yanlışı ayırt edebilmek, ilim öğrenmek, düşünmek, tefekkür etmek ve yaratılışın en ince noktalarını kavrayabilmek için.

Kurân-ı Kerîm, bir "boy aynası"dır. Bu aynanın karşına geçersiniz ve kendinizi seyredersiniz. Evet, aynen kendinizi seyredersiniz...
Bu dünyaya geliş amacınızdan, varoluş gayenizi anlatir..

«İnsan, nankördür.» der. Kendisine verdiğimiz ve nimetlendirdiğimiz şeylerde Rabbinden yüz çevirir.
Sadece zor kaldığı zamanlarda Rabbine sığınır ve Allah, onun başındaki bir felaketi kaldırdığı zaman da tekrar Rabbini unutup O'ndan yüz çevirir.

Akıl emanetini İbrahim gibi Rabbini arayacağı yerde kötü düşüncelerle besler ve sinsilikle doldurur.

Rûhumuzun kullanma kılavuzu o Şerefli Kitap, tüm rûhların hakikati unutup ruhsal hastalıkların, depresyonların reçetesini verir bize...
O Kitâb'ı ve içindekileri unuttuğumuz ,okumadiğimiz içindir bu kargaşamız; hayatımızın bir döneminde hayatın iplerini elimizden kaçırışımız, KAYBOLUŞUMUZ, kimliğimizi ve şahsiyetimizi unutuşumuz....

Hayatımızın amacını, gayesini, rûh dünyamızın kargaşalığına karşı o reçeteyi aramak ,okumak yerine, bir yaprak gibi oradan oraya savrulur dururuz.

Ruhsal hastalıklarımızı tedavi etmek, düştüğümüz bu dipsiz gayya çukurunun içinden çıkmak için deprasyon ilaçlarina sarılırız...

6/EN'ÂM-38: Ve mâ min dâbbetin fîl ardı ve lâ tâirin yatîru bi cenâhayhi illâ umemun emsâlukum, mâ farratnâ fîl kitâbi min şey’in summe ilâ rabbihim yuhşerûn(yuhşerûne).

Ve yeryüzünde yürüyen hayvanlardan ve iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa (4 ayaklı) hiçbir hayvan ve iki kanadıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki; sizin gibi ümmet olmasınlar. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonra Rab’lerine haşrolunacaklar (olunurlar).

Kur'an'ı Kerim'de Allahu Teala hiçbir şeyi eksik bırakmamış, her konuya açıklık getirmiştir. Kur'an bütün ilimleri kapsar.

Kur'ân-ı Kerim mükemmel bir kitaptır, tamamlanmış bir kitaptır, eksiği yoktur. Her haber Kur'ân-ı Kerim'de yer almıştır...
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #5 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz"her şey Kur'an'da vardır" derler. Acaba, gerçekten her şey Kur'an'da var mıdır? Varsa nasıl vardır?

Evet, her şey Kur'an'da vardır. Fakat ayrıntılarıyla değil, esaslarıyla vardır. Küçük bir çekirdekte, ağacın plan ve programının yazılı olması şeklinde vardır. Kainatta ve insanlık aleminde cereyan eden kanunlara işaretler şeklinde vardır.

Kur'an ve kainat, Allah'ın iki kitabıdır. Biri kelam sıfatının, diğeri kudret sıfatının tecellisidir. Allah'ın kudret sıfatından gelen kainatta da her şey vardır ama, herkes her şeyi göremez. Mesela, Edison elektriği buluncaya kadar, alemde elektrik vardı. Fakat insanlar farkında değillerdi. Edison, elektriği yoktan var etmedi; var olan bir şeyi buldu. Dolayısı ile, Edison, Newton, Arşimet gibi bilginler, tabiattaki kanunların koyucusu değil, bulucusudurlar. Mucidi değil, keşşafıdırlar.

Aynı durum, Kur'an ayetleri için de geçerlidir. Müfessirler, Kur'an'ın engin manalarına muhatap olmaya çalışır. Her biri, bir takım sırlar görebilir, bulabilir. Zamanın akış seyri de, Kur'an'ın sırlarının ortaya çıkmasına yardımcıdır. Mesela,

"Biz insanı parmak uçlarına varıncaya kadar yeniden diriltmeye kadiriz." (3)
ayetinde geçen "parmak uçları"ndaki sır, 19. yüzyılda, herkesin parmak izlerinin farklı olduğunun keşfedilmesiyle daha iyi anlaşılmıştır. Bu konuda, fenni gelişmelere işaret eden yüzlerce ayeti örnek olarak vermek mümkündür. Celal Kırca'nın "Kur'an-ı Kerim ve Modern İlimler" isimli kitabından konunun örnekleri ve ayrıntıları görülebilir.

Ayrıca, Kur'an-ı Kerim'de geçen peygamberlerin mu'cizeleri de, ileriye yönelik mesajlar taşımaktadır. Hz. Musa (as)'ın asası gibi basit aletlerle, yerden su çıkarmanın; Hz. İsa (as) gibi her türlü hastalıklara şifa bulmanın; Hz. Süleyman (as) gibi kuşlardan bile yararlanmanın; Hz. Davud (as) gibi demiri şekillendirmenin; Hz. İbrahim (as) gibi ateşte yanmamanın; Hz. Nuh (as) gibi büyük gemiler yapmanın; yine Hz. Süleyman (as) gibi, çok uzak mesafeden eşyayı ya suretiyle veya aynıyla getirmenin mümkün olduğuna, ayetler işaret etmektedir. (4)

Kur'an'daki bilgiyle alakalı şu esaslara dikkat çekmek istiyoruz:

1. Kur'an'da her şeyden bahis vardır. Sema-arz, dünya-ahiret, sevap-günah, cennet-cehennem, Allah-alem gibi bütün temel konulardan ayetler bahsetmiştir.

2. Kur'an'da günümüz fen ve teknolojisine de işaretler vardır. Fakat ilgili ayetler ayrıntılı bir şekilde değil, esaslar itibariyle işaret etmektedir. "Kur'an'da ilmi gelişmelere işaret yok." denilmesi tefrit olduğu gibi, "Bu ilmi gelişmelere ayrıntılarıyla işaret vardır." demek de, ifrattır. Her iki aşırılıktan da uzak kalmak gerekir.,

3. Kur'an, tarih-coğrafya kitabı değildir. Kur'anın asıl gönderiliş hikmeti,

"Daire-i Rububiyetin Kemalat ve şuunatını ve daire-i ubudiyetin vezaif ve ahvalini talim etmektir."(5)
Yani Allah'ı bize tanıtmak ve kulluk vazifelerimizi bize öğretmektir.

4. Bulunan her yeni keşfe veya revaçta olan teorilere "İşte, Kur'an'da bu da var!" şeklinde İslam vahyinin mührünü vurmak, ilerde bir takım mahzurları netice verebilir. İlm-i İlahi'den gelen Kur'an'ın, bir takım, "bilimsel payandalarla" desteklenmeye ihtiyacı yoktur. Böyle bir destek bulmaya çalışmak, bilimi asıl, Kur'an'ı ise, ikinci derecede kabul etmek demektir. Halbuki asıl olan, Kur'an'ın ezeli ve ebedi değişmez hükümleridir. Fennin ve ilmin hiçbir hükmü , Kur'an'a aykırı olamaz. Kainatı yaratan Zat'ın kelamı, kainattaki kanunlara nasıl aykırı olabilir..
Sorularla İslamiyet
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #6 (permalink)
ihvan
Uzman Kardeşimiz"Bilmediklerinizi bilenlere sorunuz" ayeti vardır dolayısıyla bir anlamda Kur'an'da her şey açıklanmıştır.
Kutup Ayısı nedir ne değildir, böyle bir hayvan var mıdır, nerede bulunur gibi sorular aklınıza gelirse ayetin emrini yerine getirir, bu sahada alim olanlara danışırsınız, mesele halledilir.

Selam ve Dua ile.
ihvan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.