Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Genel islami paylaşımlar > İslami Soru ve Cevaplar
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim

Kıyametten sonra gaybi alemleri görecek miyiz?

İslami Soru ve Cevaplar


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
ömr-ü diyar
Uzman Kardeşimiz

Kıyametten sonra gaybi alemleri görecek miyiz?Bu hususta açık bir ayet veya hadis bilgisine sahip değiliz. Ancak, cennette müminler Cenab-ı Hakk’ın cemalini göreceklerine dair ehl-i sünnet alimlerinin ittifakı vardır. Bu ittifaklı görüş de bazı ayet ve hadislere dayandırılmaktadır. En büyük gayb olan Allah’ın cemali görüleceğine göre, başka gaiplerin de görülebileceğini düşünebiliriz.
En meşhur gaiplerden olan kıyamet zaten görülecek, melekler, cinler, ruhanîler, cennet ve cehennem de görülecektir. Bunda şüphe yoktur. Acaba varlık namına bize gizli olan , alem-i misal, alem-i ceberut, alem-i gayb gibi her şey ayan-beyan olacak mı bunu bilemiyoruz.
Bununla beraber, Kur’an’da bazı ayetlerin işaretinden bize gizli- kapalı olan her şeyin açılacağını sezme imkânı veren ifadeler vardır. Mesela;
a. “Gün gelir, bütün gizli- kapalı olanlar ortaya dökülür”(Tarık, 86/9) mealindeki ayette ifade edilen ilk husus şüphesiz insanların yaptığı iyi veya kötü amellerinin hepsinin ortaya dökülmesidir. Fakat ayette “Serair” (gizli-kapalı sırlar) sözcüğünün -bir kayda bağlanmaksızın-mutlak olarak ifade edilmesi, genel olarak her gizli-kapalı olan şeylerin açığa çıkacağını düşünmeye de imkân vermektedir.
b. “Hülasa orada canınız ne isterse, gözleriniz hangi manzaralardan hoşlanırsa hepsi var! Hem siz burada devamlı kalacaksınız”(Zuhruf, 43/71) mealindeki ayette insan gözünün hoşlandığı her türlü manzaranın cennette görüleceği ifade edilmiştir. İnsan gözünün lezzet alacağı manzaralardan biri de herhalde varlığını işitip de hiç görmediği gaybî alemlerin manzaralarıdır. Ayetin genel ifadesinden bunu da anlamak mümkündür. Her şeyin en doğrusunu bilen Allah’tır.
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

PAYLAŞ
Facebook Twitter Googleömr-ü diyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.