Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Genel islami paylaşımlar > İslami Soru ve Cevaplar
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim

Abdestsiz dua okunurmu?

İslami Soru ve Cevaplar


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/5,00 puandır.
Alt   #1 (permalink)
Elifgül
Uzman Kardeşimiz

Abdestsiz dua okunurmu?


abdestsiz ayetel kürsi okunurmu abdestsiz sure okunur mu abdestsiz dua edilirmi dualar abdestsiz okunur mu adetliyken sure okunurmu ramazan abdestsiz adetliyken dua okunurmu yatarken dua ve sûre okunur mu Abdestsiz dua okuma hayızlı olarak dua okuma abdestsiz zikir ve dua okunurmu abdestsiz salavat olur mu hayızlı iken kabir ziyareti olurmu kelimei tevhid abdestsiz okunurmu abdestsiz dua okunurmu esmalar abdestsiz okunur mu

Sual: Bulaşık yıkarken, abdestsiz olan bir kimsenin, duâ okumak, istigfar çekmek, salevat-ı şerife getirmek, kelime-i tehlil gibi zikirleri söylemesi uygun mudur?
CEVAP
Abdestsiz, duâ okumak, istigfar çekmek, salevat-ı şerife getirmekte mahzur yoktur. Boş dururken de, iş yaparken de bunları okumak çok iyi olur. Abdestli olursa daha çok sevap olur. Abdestsiz olursa da, hatta muayyen özürlü iken de mahzuru olmaz. Abdestsiz olarak ezberden Ayet-el Kürsi veya diğer surelerden, ayetlerden de okuyabilirsiniz. Yani abdestsiz olarak Kuran-ı Kerimden bildiğiniz herşeyi ezberden olmak şartı ile okuyabilirsiniz. Ayet-el Kürsi'nin faziletlerini öğrenmek için Burayı Tıklayın

Evet, bütün zikirler ve dualar abdestsiz okunabilir. Abdestsiz, dua okumak, istiğfar çekmek, salevat-ı şerife getirmekte mahzur yoktur.
Boş dururken de, iş yaparken de bunları okumak çok iyi olur. Ancak abdestli okumak elbette iyidir, daha çok sevap olur. Hele bir murat için okunan dua ve zikirleri abdestli okumaya çalışmalıdır.

Hayzlı kadın, Besmele, salevat-ı şerife, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayzlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fatiha okur.
Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleElifgül isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Turab
Teknik Ekip

Abdestsiz dua-zikir-ayet okunur mu?


Kuranı Kerim ayetleri de birer duadır. Ancak her dua Kuranı Kerim ayeti olmadığı için bir birinden ayırmak gerekir.

Kuranı Kerime abdestsiz dokunmak caiz değildir. Ancak Kuranı Kerim ayetleri de baş açık ve abdestsiz, dokunmadan bakarak veya ezberden okunabilir.

Bütün dualar vahiy değildir. Mesela bazı dualar İslam alimlerinin dualarıdır. Bu dualarda abdestsiz ve başı açık okunabilindiği gibi bunlara abdestsiz dokunmak da caizdir.

Abdest yokken Kur'an-ı kerime dokunmadan ezberden okumanın bir sakıncası yoktur.

Cünüp olan bir kimse ise Kuran’a el süremediği gibi onu okuyamaz da. Ayetelkürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse bunları dua niyetiyle okursa bir sakıncası olmaz. (bk. Hamdi Yazır, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı; Celal Yıldırım, İslam Fıkhı, IV. 157)
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.