Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > KÜLTÜR,EDEBİYAT MİZAH > İslami Rüya Tabirleri > I-İ
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim

İstihare rüyası yorumları

I-İ


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #41 (permalink)
ilahiask
Yeni Kardeşimiz

İstihare rüyası


Selamunaleyküm, öncelikle Allah kolaylık versin sizlere. Ben istiare namazının ardından rüyamda aksam vakti bir yerde hayırlı mı değil mi diye dua ettiğim kişiyi gördüm. O kişi ile konuşurken birden bir araba belirdi ve arabanin farı gözlerimi kamaştırdı bir şey görmemeye başladım. Daha sonra rüyanin devamında başka bir şehirde o insanla bir baglantimiz olmamasına bir parkta kalabalık ortamda sadece birbirimizi görüyoruz ve ruyanın en belirgin hatırladığım kısımlarından bir anda karşı tarafın düşüncelerini hissetmeye başladım onun gözü ile bakıyodum. Rüyam bu kadardı şimdiden Allah razı olsun.
ilahiask isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #42 (permalink)
Gönül sızım
Özel KardeşimizVe aleykümselam,Rüyaniz Hayr olsun..
Rüyalar,insanin, İçinde Bulunduğu ruh halini ve psikolojisini anlatir..
aşırı dramatik duygulara sahip olduğunuzu ve belirsizlik, sezgisel yansımaları simgeler..

Zaman gözlerimizin önündeki cam sileceğidir Fazla yağmur ıslatsa da o gide gele camlarımızı temizler Acele karar vermeyin
Rabbim herşeyin hayırlısını istemeyi öğretsin bizlere..Allahu Tealadan her şeyin hayırlısını dileyin..
Selametle..
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #43 (permalink)
Eras
Yeni Kardeşimiz

İstihareden gülerek uyandım


Merhabalar. Sevdiğim ve görüştüğüm biri için istihareye yattım. Birkaç defa. Yanlız ardarda günlerde 3yada7 defa yapılması gerektiğini de sonradan öğrendim. Ben aralıklı günlerde yatmıştım. Yattığımda uyuyamıyorum ama kısa uyuma hallerinde çok karışık rüyalar gördüm hiç bir anlam verememiştim. Bugün yattığımda ise yine tam olarak ne gördüğümü hatırlamıyorum ama hafif sesli gülerek uyandım. Acaba bu olumlu bi cevap olabilir mi çünkü rüyalarımı hatırlamıyorum. Uykudan mutlu huzurlu uyanıldığı zaman o işin hayırlı olabileceğini duymuştum ve bende çok içten güldüm. Yani görüştüğüm kişi benim için doğru kişi olabilir mi hakkımda hayırlı mı karar veremedim. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı geceler.
Eras isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #44 (permalink)
Gönül sızım
Özel KardeşimizMerhabalar,bildiğiniz gibi üzere bir rüyanın yorumlanmasında içinde bulunduğunuz ruh hali, yaşınız, rüyayı görme zamanı, gerçek yaşamınızdaki endişeleriniz ,korkulariniz,ve sevinçleriniz ,beklentileriniz,ile rüyadaki diğer tüm faktörler ve unsurların rengi, durumu, miktarı, nitelikleri birlikte değerlendirilmeli ve mümkün olabildiği kadar konuya pozitif yaklaşarak açıklama yapılmalıdır.
bu rüya içinde bulunduğunuz ruh halinizin bir yansıması da olabilir...

İstihare sünnettir,evet ama Salih, güvenilir kimselerle istişareden sonra, istihare yapmalıdır. ..
Bazen istihâreye yatıp hiçbir şey görmediğimiz oluyor..

"Istihâre"de aslolan "rüyaya yatmak" değildir. Gerçi "Istihâre", yani Allah'tan "hayırlı olanı isteme" güzel ve güçlü bir sünnettir. Rasûlullah Efendimiz'in ashabına hemen her tereddütlü konuda "istihâre" tavsiye ettiği bilinmektedir. Ancak "Istihâre", kılma şekli ilmihal kitaplarında anlatılan iki rekât namazdan ve duasından ibarettir. Dua yaptıktan sonra, doğrulugu kalbine damlayan yönde hareket eder.
Bir defa kılmasıyla kalbi bir yöne doğru ağırlık kazanmamışsa, bu namazı üç, beş, yedi defa tekrarlar, yine de kalbi seçim yapamıyorsa istisare de yapamıyorsa âklına uygun geleni yapar.

Sünnette öğretilen "istihâre" budur. Gerçi bazı rüyalar, bazı gerçeklere işaret ederler, ancak isabetli tâbir de ayrı bir ilimdir: Kişinin kendine göre hayra dalâlet eden bir rüya, aslında şerri gösteriyor olabilir. Bu yüzden istihâreyi sünnette olduğu gibi yapmak gerekir.
Fakat, istihâreden daha önemli olanın,"istişâre" yani, salih ve temiz bilir kişilere danışma olduğu da bilinmelidir. Rasûlullah efendimiz: "Istihâre yapan zarar etmez, istişâre edende pişman olmaz" buyurmuşlardır.

Görülen rüya illa da bağlayıcı değildir, her rüyaya şeytan karışabilir. Bu sebeple görülen şeyler, dinin ve aklın kesin hükümlerine göre değerlendirilmeli ve buna göre hareket edilmelidir

Kesinliğinden emin olmadığınız fikirlerin sizi yanıltmasına izin vermeyin.
Kalbin kendine has nedenleri vardir ki akıl hiç bir zaman anlayamaz...
"Yani görüştüğüm kişi benim için doğru kişi olabilir mi hakkımda hayırlı mı karar veremedim."

karar veremiyorsaniz onu biraz daha fazla tanimaniz için zamana ihtiyaciniz var ,
yada siz evliliğe hazır değilsiniz demektir...
Zaman en iyi hakim, hüküm,ve Hekim dir..Zaman hiç konuşulmayan ve bilinmeyenlerini ortaya çıkaran bir nimettir!!

Evlilik konularinda acele etmeye gelmez! bunu unutmayin!!Haydi hakkınızda hayırlısı...

Rüyada ağlayarak uyanmak;
Sizin, duygusal yoğunluk ve zihinsel yığılma birikim,içinizin dolması anlamına gelir .

Sabah uykudan,istihareden gülerek uyanmak;
para ve mutluluğun yakında olduğunun yada hayatı ciddiye almadığına ,stress ,artık büyüdüğünüzün ve bazı sorumlulukları üstlenmeye başladığınızın göstergesidir..

Hayatta gülmek için mutlu olmayı bekleme yoksa bir tebessüm edemeden bu dünyadan göçersin. ..selametle..

Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #45 (permalink)
Eras
Yeni KardeşimizÇok teşekkür ederim Allah razı olsun. Gerçekten böyle şeyler duymaya ihtiyacım vardı. Yani en azından bundan sonra da ne yapmam gerektiği hakkında bi fikrim oldu. İstişare hakkında bilgim yoktu bunun içinde ayrıca teşekkür ederim. Bunu da araştırıp istişare yapıp sonra istihare namazı kılarım o zaman. Söylediğiniz gibi onunla evlenebilmeyi çok istiyorum. Bu yüzden böyle bi rüya görmüş olabilirim. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur. Tekrardan çok teşekkür ediyorum sizlere. Allah kolaylık versin. Bol paylaşımlar..
Eras isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #46 (permalink)
Asinur
Yeni KardeşimizSelamun Aleykum,
Dün gece yatsı namazımdan sonra içimden bir anda öbür dünyamı görmek için istihare yapayım dedim. Bir arkadaşım bu hususta 3 Salavat 7 Duha 7 İnşirah suresi 3Salavat okuyarak amacıma ulaşağımı söyledi, ben de öyle yaptım.
Rüyamda prenses olduğumu gördüm, üzerimde siyah çok güzel bir kumaş veya deriden yapılmış bir elbise var. Yüzüm çok aydınlık beyaz. Üç tane uzun kuleden oluşmuş bir şatom var ama kapısında sadece iki tane nöbetçi var. Ayrıca içi döşeli değil. Bir tane yatak ve bir tane de taht var. Azrail a.s'ı gördüm sanki. Çok yakışıklı genç bir delikanlıydı. Eskiden sevdiğim ama şu an tek düşmanım olan kişi beni öldürmeye karar vermiş. Azrail a.s'ın elinde kazık gibi bir odun var. Odun yeşil nurlar saçıyor. Onu göğsüme saplayacakmış. Yatakta uzanıp Allah'ım herşey Senin elinde ben Sana geliyorum diyorum. Beni öldürmek isteyen düşman bu sefer vazgeçiyor, öldürmeyelim onu diyor. Hz Azrail a.s'ın gülümseyerek uzaklaştığını gördüm. Fakat ben bu sefer geçip tahtıma oturuyorum. Bu şatoya mobilya lazım artık benim bu düşmanla dost olmam lazım deyip uyandım.
İbadetimi yapmaya çalışan bir insanım ama elbette ki benim de eksiklerim var. Maalesef örtülü değilim. Bilmiyorum bu rüya olumlu mu kötü mü? Yorumlarsanız çok makbule geçer. Allah şimdiden razı olsun.
Asinur isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #47 (permalink)
Gönül sızım
Özel KardeşimizVe Aleykümselam Rüyaniz Hayr olsun..Ya Sabır ya Hayy cc. La havle vela kuvvete illa billah

Sen öbür dünyamı görmek istiyorum diyorsun da arkadaşım istihare namazı müslümanların kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremedikleri ve bunu bilmek için kılınır.
Senin dediğin başka bir boyut ki zaten sen gelecekte ne olacağını bilirsen yaşamanın ,imtihanlarinin ne anlamı kalır ki ?

istihare ye örnek verecek olursak üniversite tercihlerinde hangi okulu seçmen senin için hayırlı olur ya da olmaz bunu öğrenmek için kılınır ki herkes de netice alamaz..
ayrıca rüya rahmani midir, şeytani midir algılamasıda var..

Bir zaman Abdülkadir Geylanı Hazretlerinin müritlerinden biri, rüyasında kendini cennete köşk ve saraylar içinde, görüp duymadığı nimetler içinde gördü.
Mürit, aynı rüyayı üst üste birkaç defa görünce durumunda değişiklik olmaya başladı.
Ulaşacağı makama ulaştığını, bundan böyle mürşide ihtiyacı kalmadı zannına kapılarak sohbetleri de,namazi da niyazi da terk etti.

Epeyce zaman Abdülkadir Geylanı Hazretleri ile müridi görüşmedi. Bir gün sokakta karşılaşırlar. Geylanı hazretleri nerede olduğunu, sohbetlere niçin katılmasını sorar. Mürit'te, ulaşacağı yere ulaştığını, bundan sonra kendisinin sohbete,ibadette ihtiyacı olmadığını söyledikten sonra gördüğü rüyayı anlatır.

Abdülkadir Geylanı: Bir daha aynı rüyayı gördüğün zaman; "Bismillah ya Abdülkadir Geylanı" söylemesini tembih eder. Aradan birkaç gün geçer. Mürit aynı rüyayı görünce, Şeyh'inin söylediklerini hatırlar. Hemen o kelimeleri tekrarlar. Kelimeler ağzından çıkar çıkmaz, o cennet, bağlar, bahçeler, saraylar bir anda gözünün önünden silinir, karşısında çöplük haline gelir.

Mürit rüyadan uyanınca gördüğünün rahmanı değil, şeytanı bir rüya olduğunu anladı ve hemen tövbe istiğfarda bulundu. Şeytan'ın yaptığını görüyor musunuz?
Pisliği, çöplüğü insana cennet olarak gösteriyor. Sen Kur'an'a iman etsene... Rüyaya inanıyorsun...

Sakın unutmayın, kişi kendini zuhuratlarda, rüyalarda çok iyi durumlarda görebilir.
Eğer şeriata ,islama muhalif bir durumunuz varsa, bu gördükleriniz istidraçtan başka bir şey değildir. İstidraç; Allahu Teala'nın asi bir kulunu aşama aşama helake doğru yaklaştırması demektir.

Hiç dünyaya iki defa gelen insan gördünüz mü, yâda duydunuz mu? İnsan dünyaya bir defa gelir. Mademki dünya ticaret hanesine bir defa geliyoruz, buradan en iyisi alarak asıl yurdumuza dönmemiz lazım. Ucuz ve basit şeylere kanıp ta, gelişimizi heba etmeyelim.
Rabbimiz, cümlemizi âlı himmet ,hidayet eylesin.
Rabbim cümlemizi rızasına ulaşıp, cennetine dahil ettiklerinden eylesin. dünyanın fitnesinden, ölümün şiddetinden, kabrin azabından, ahretin gazabından, cehennemin ateşinden korusun inşaAllah.. amin.


https://www.islamiforumlar.net/ruya-...n-yapilir.html
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #48 (permalink)
Ahbirbilsem
Katılımcı Kardeşimiz

İstihare yorumu insallah


Selamunaleykum abiler ablalar. Öncelikle hayrolsun rüyalarımız. Ruyama geleyim hemen. Yine istihare niyeti ile namaz kilip yattim. Ruyamda facebook uzerinden eski sevdigim kiza(hala seviyorumda neyse) istihare ile ilgili mesajlar atiyorum. Mesaj attikca mutlu da oluyorum. Daha sonra bir yerde attigim mesajlar kördüğüm seklini aliyor. Hepsi birbirne dolaniyor. Eee nasil olcak bu iş diyorum. Kiz bir sekilde kolayca mesajlari ayiryor birbinden. Ve sabahi gordum uzun zamandir ruyalarimda. O mesajlari ayirdiğinda sabah vakti idi. Hayrolan beklemek mi, vazgecmek mi yada nasil bir yol izlemekdi yatarken gonlumden gecirdiğim niyet. Yorumlarsaniz sevinirim. Allah razi olsun.
Ahbirbilsem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #49 (permalink)
Gönül sızım
Özel KardeşimizVe aleykümselam,sadece kendi bildiğini okuyan abi Rüyaniz Hayr olsun..
Rüyalar,insanin, İçinde Bulunduğu ruh halini ve psikolojisini anlatir..
aşırı dramatik duygulara sahip olduğunuzu ve belirsizlik, sezgisel ,nefis ile akıl arasında kalma....

Zaman gözlerimizin önündeki cam sileceğidir Fazla yağmur ıslatsa da o gide gele camlarımızı temizler Acele karar vermeyin..kendine, olaylara,kalbine hele biraz zaman ver...

Rabbim herşeyin hayırlısını istemeyi öğretsin bizlere..Allahu Tealadan her şeyin hayırlısını dileyin....

rüyalarınız diyor ki;
beyin tıpkı bir bilgisayar gibidir.beyninize bir anda bir çok soru, mesaj, bilgi ,duygu
yüklerseniz donar...çökebilir...deprasyona girebilirsiniz..hayat sadece bu meseleden ibaret değil..
bilgisayarda onu takip etmek vs.. vs...kendini seni gerçekten sıdk ile seven Rabbin ile meşgul ol yoksa şeytan, nefsin, vesvese, evham, sorular neden ve niçinler karanlik kuyusunda boğulabilirsin..kimin için bir anda iki erkeği idare eden ruhen hasta birisi için mi.......

Şu an içinde bulunduğunuz ortam ve şartlar Sağlıklı ,mantıklı düşünemiyorsunuz...
bedeni sizin ile aklı, kalbi, duyguları,ruhu cinsiyetti, öteki insan ile olan ruhen hasta bir insandan ne köy olur , ne kasaba ne sevgili olsa, olsa standbye yedekte kördüğüm gibi bekletilirsin...bu olayı şimdilik rafa kaldırın...Mevlam Görelim Neyler / Neylerse Güzel Eyler ...
selametle..
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #50 (permalink)
Ahbirbilsem
Katılımcı KardeşimizSustum abla tamam. Ne desen haklisin

Gönül sızım...
Düşüncede kördüğüm olma ki,fiilinde kösteklenmeyesin.
Ahbirbilsem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.