Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Hz. Muhammed (s.a.v)
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim

Hz. Peygamber'in Çocukları, Damatları ve Torunları

Hz. Muhammed (s.a.v)


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/4,40 puandır.
Alt   #1 (permalink)
Ekrem
Yönetici-Admin

Hz. Peygamber'in Çocukları, Damatları ve TorunlarıHz Muhammedin damatları, Peygamberimizin damatları, hz muhammedin damadı, Hz. Muhammedin damadının adı‎, Peygamber efendimizin damatları

Hz. Peygamber'in Çocukları, Damatları ve Torunları

Hz. Peygamber'in Mekke'de Hz. Hatice'den 4'ü kız 2'si erkek olmak üzere 6 evladı dünyaya gelmiştir. Oğulları Kasım ve Abdullah küçük yaşta vefat etmiş, Mekke'de toprağa verilmişlerdir. Kızları Zeyneb, Rukıyye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma Medine'ye hicret etmişler ve orada vefat etmişlerdir.
Hz. Peygamber'in yedinci evladı İbrahim, Medine'de 7. yılda evlendiği Mariye el-Kıbtıyye'den dünyaya gelmiş, ancak fazla yaşamamış ve küçük yaşta vefat etmiştir.

Büyük kızı Zeyneb, teyzesinin oğlu Ebu'l-As b. Rebî' ile evlenmiştir. Ebu'l-As'ın Müslüman olmaması üzerine ayrılmışlar, Zeyneb hicret etmiş, daha sonra Müslüman olması üzerine tekrar evlenmişlerdir. Bu evlilikten Ümame ve Ali isimli iki çocukları dünyaya gelmiştir. Ali küçük yaşta vefat etmiş, Ümame'nin ise yaptığı evliliklerden çocuğu olmamıştır.

Rukıyye ve Ümmü Gülsüm bisetten önce Hz. Peygamber'in amcası Ebû Leheb'in oğulları Utbe ve Uteybe ile nikahlanmışlardır; ancak İslamiyet'in zuhuru üzerine Ebû Leheb bu evliliklere son vermiştir. Rukıyye, Mekke döneminde Hz. Osman ile evlenmiş, bu evlilikten Abdullah isimli bir oğulları olmuş, ancak küçük yaşta vefat etmiştir. Rukıyye ise hicretin 2. senesinde Medine'de vefat etmiştir.


Rukıyye'nin vefatından sonra Hz. Osman, Ümmü Gülsüm ile evlenmiştir. Bu evlilikten çocukları olmamıştır. Ümmü Gülsüm hicri 9. senede vefat etmiştir.
Hz. Peygamber'in küçük kızı Fatıma hicretin 2. yılında Hz. Ali b. Ebû Talib ile evlenmiş, bu evlilikten Hasan, Hüseyin, Muhsin, Zeyneb ve Ümmü Gülsüm isimli çocukları dünyaya gelmiştir. Muhsin bebek iken vefat etmiş, Zeyneb ve Ümmü Gülsüm'ün ise nesebleri devam etmemiştir.

Görüldüğü gibi Hz. Peygamber'in Hz. Fatıma dışındaki bütün evladı kendisinin irtihalinden önce vefat etmişlerdir. Hz. Fatıma da babasından 4 veya 6 altı ay sonra O'na kavuşmuştur. Hz. Peygamber'in nesli ise ittifakla kabul edildiği üzere torunlarından Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin vasıtasıyla devam etmiştir. Asr-ı Saadetten sonra Hz. Peygamber'in bu nesli Ehl-i Beyt olarak anılmışlardır.

Hz. Peygamber'in ailesi dışında ashabdan bazı kişilere, Ehl-i Beyte dahil olma payesi verdiği görülmektedir. Selman el-Farisî ve Vâsile b. Eskâ'nın adları bu sahabe arasında sayılır.

Zaman içerisinde Hz. Peygamber'in uygulamalarını farklı yorumlama sonucu ya da mezhep taassubu sebebiyle, Hz. Peygamber'in Ehl-i Beytinin kapsamı konusunda farklı yaklaşımlar ortaya konmuştur. Bu yaklaşımlardan en dar kapsamlı olanına göre Ehl-i Beyt, sadece Hz. Peygamber'in eşleridir. Ehl-i Beyt kavramını en geniş ölçekte yorumlayanlar ise bütün Ümmet-i Muhammed'in Ehl-i Beyt olduğunu ileri sürerler. Ancak bu görüşler yaygınlık kazanmamıştır.

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleEkrem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.