Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Gönülden Gönüle Dertleşelim
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Gönülden Gönüle Dertleşelim Sıkıntı, stres, dert ve korkularınızı paylaşabilirsiniz.

Tek istediğim işe girebilmekti

Gönülden Gönüle Dertleşelim


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler
Alt   #1 (permalink)
kalpsızısı
Katılımcı Kardeşimiz

Tek istediğim işe girebilmektiTek istediğim işe girebilmekti
Herkese iyi akşamlar foruma yeni üye oldum ve buraya bende bir şeyler yazmak istedim.
Tek istediğim işe girebilmekti. Yaz sonu bir sınava girecektim. Dişimi sıktım okulumu bütünlemeye kalmadan bitirdim hemen eve geleyim de sınav moduna geçeyim diye yaptım bunu. Yazın oruçluyum çalışmayım demedim, çalıştım hava sıcak demedim yine çalıştım. Puanım iyi geldi ancak işim olmadı. Ben ise evde oturdum sıkıntıya girdim, bunaldım. Şimdi ise tekrar bir şansım var işe girebilmek için ancak hiç umudum yok çünkü çalışmalarım hiç iyiye gitmiyor meyvesini alamıyorum. Bu sınava yetişecek mi bilmiyorum eğer bu da olmazsa ben tekrar sıkıntıya depresyona girerim. Büyük hayaller kurdum bu işimi de onlara ulaşmak için bir basamak olarak görüyorum. Ancak bu olmazsa ben psikolojik olarak çöküntü içine girerim. Uğraşıyorum, didiniyorum ancak çok az bir gelişme var çok üzülüyorum, kendimi çaresiz hissediyorum. Bu durumdan nasıl kurtulacağım, hakkımda ne olur bilmiyorum. Çok sıkıntılıyım bir şeyler yiyip içmek bile gelmiyor içimden.

PAYLAŞ
Facebook Twitter Googlekalpsızısı isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
mhmt51
Başarılı Kardeşimiz
Hangi alanda hangi sınava hazırlanıyorsunuz?
mhmt51 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
Hümeyra
Süper Kardeşimiz
Selamün aleyküm kardeşim aramıza hoşgeldinAllah cc ayeti kerimede senin gibi darda olan illa kendi istediğinin olması konusunda kendini şartlandırıp kendine farkına varmadan zulüm etmiş olan kardeşlerimize şöyle diyor.''Cihad, hoşunuza gitmediği halde üzerinize farz kılındı. Bazan bir şeyi kerih görürsünüz. Halbuki o şey sizin için bir hayırdır. Ve bazan da bir şeyi seversiniz, halbuki o şey sizin için bir şerdir. Ve Allah Teâlâ bilir, sizler ise bilmezsiniz.''
Bu ayet savaşa gitmek istemeyenler için ama biz de nefsimizle büyük savaşta olduğumuza göre önce kendini sakinleştirmeye çalış ve Allah cc isteğinin dışında hiç bir şey olmayacağını,olanın ise senin için hayırlı olan olduğunu unutma bunu da Allah cc şöyle bildiriyor.''Ben kuluma zulüm etmem,kulumun başına gelen kendi elindendir.''
Efendimiz sav ''ayakkabı bağınıza kadar Allah cc isteyin'' diyor.Sen iste, dua et zaten anlattıklarından yolunda bulunduğunu ama olmadığını anlıyoruz inan ki senin için hayırlı olmadığından olmamıştır. Rabbül alemin sana senin için hayır kıldığı kapıdan tez vakit bir iş nasip etsin inşallah.Selametle yerlerin ve göklerin sahibi yüce ALLAH'A EMANET OL kardeşim.
Hümeyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
sidar34
Katılımcı Kardeşimiz
Selamün Aleyküm Hocam ben de aynı kaderi paylaşıyorum arkadaşla. Ben şahsen katiplik sınavını 3 defa kazandım hem de dereceye girerek ama her 3 mülakatta da beni elediler. Şöyle bir şey oldu ki mülakatlardan sonra birinci seçtikleri kişinin hem kpss puanı benim ki kadar yoktu ve hem de benim kadar kelime de yazamamıştı. Ama o memur ben ise şu an işsizim. Ben şahsen hakkımı helal etmiyorum. Bunun gibi bir çok işim olmadı ya askerlik neden oldu ya da başka şeyler araya girdi bir türlü işe giremedim. İlk başlarda isyan bile ettim ama sonra ben ne yapıyorum dedim. Ben ibadetimi aksatmayan birisiydim ve bu olumsuzluklar sonrasında daha da fazla ibadet etmeye başladım.

Hocam sizlere sormak istediğim Allah bütün kullarını sınav için göndermiş bu dünyaya ve genelde sevdiği şeyle onları sınıyor diye biliyorum. Peki bu benim sınav şeklim olabilir mi yani Allahu teala benim sabrımı işle mi sınıyor acaba. Ben de hayretler içinde kendime bakıyorum hangi kapıyı açarsam kapı yüzüme kapandı. Hadi islami şartları yerine getirmesem derim ki benim hakkım. Hocam yaptığım tek şey dua etmek.

Saygılarımla...
sidar34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #5 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
lVe ALeykümSELAM herşey nasip kısmet...
Nasip;
CENAB-I HAKKın bir şeyi bizim için tensip buyurması, uygun görmesi ve onu takdir etmesidir.
Kısmet;
CENAB-I HAKKın herkese kendi özel şartlarında, kendine lâzım olacak şeyleri, diğer sayısız seçeneklerden seçip ayırıp vermesidir.
Her ikisi de ALLAH’ın tensip (Uygun görmek. Münasib kılmak.) ve takdiri demektir.

Emin olmalıyız ki, bizim için nasip ve kısmet olan her şey, hayırlı olan şeydir. Öbür seçenekler bize hayırlı değildir ki, nasip ve kısmet olmamıştır.
Başkasına hayırlı olması, bize de hayırlı olacağı mânâsına gelmez. Biz bize özgü bir tecelli bekleriz ve buna liyakatimiz vardır. CENAB-I HAKK da bize, bize özel davranıyor.
Başkasına verdiği şeyi bazen bizden bunun için esirgiyor. Çünkü bizim hayrımıza olan şey, o anda ALLAH’ın esirgemesindedir.

Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir.
Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür.Herşeyin Hayırlısı .
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #6 (permalink)
Hümeyra
Süper Kardeşimiz
Aleyküm selam kardeşim bak kendin yazmışsın hayırı ,derdin seni Allah'a yaklaştırmış kalbi günahlardan perdelenmiş biz aciz günahkar kullar için büyük nimet... Tabi kıymetini anlayıp bilenler için...
Bu dediğin gibi sınavın olabilir senide böyle sınıyor olabilir kendisine mi döneceksin yoksa isyan mı edeceksin diye sınav olabilir ama en doğrusunu Allah cc bilir.
''Hadi islami şartları yerine getirmesem derim ki benim hakkım. Hocam yaptığım tek şey dua etmek.''
Her duanın vakti vardır ya vakti gelmemiştir ya ahirette verilir karşılığı ,yada o duada ettiğinden daha iyisi verilecektir.Şuan sana düşen sabırla iman ve ibadetlerinle dualarını bırakmadan beklemek inşallah o kapı açılacaktır''.Resulullah sa. Buyurdu ki: Yüce Allah cc. Buyuruyor k; kulum bana iki elini kaldırır dua ederse ben o elleri bağışlamadan geri çevirmekten utanırım. Melekler [Ey bizim ilahımız! O bağışlanacak kişilerden değil] dediler. Yüce Allah; fakat korkulacak olanda bağışlayacak olanda benim. Şahit olun ben onu bağışladım buyurdu.''
Allah cc duasında ısrar eden kulunu sever.
Selametle kardeşim inşallah bir nebze olsada yardımcı olabilmişimdir.Saygı bizden...
Hümeyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #7 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
SizinTek istediğiniz işe girebilmekti ,benim ise tek istediğim bir oğlumun olması..
Hamd olsun Rabbim daha güzelini verdi...
Vermezse yüce Mabut, neylesin Sultan Mahmut...

Allahım ; Bana Değiştirebileceklerim için güç, Değiştiremeyeceklerim için sabır,
İkisini ayırt etmek için de Akıl ver .yoksa deprasyona girip Ruh ve Akıl Sağlığımı kaybettikten sonra elimdekilerini de kaybedeceğim ...

İlk adım, ne isek o olduğumuzu kabul etmektir. Ne isek o olduğumuz durum, artık amacımıza hizmet etmiyorsa, etmeyen bölümleri değiştirmek ,kendimizi geliştirmek bir sonraki adımdır.......
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #8 (permalink)
belkibirgün
Katılımcı Kardeşimiz
Selamün aleyküm tüm herkese başlığı açan kardeşim ben de senin gibi az çekmedim bu sıkıntıyı hala da çekiyorum burada da birkaç defa paylaştığım oldu bu sıkıntımı Allah razı olsun güzel uyarı ve nasihatlerle kendimi toparlama yoluna gittim demişsin ya ''mülakatta benim hakkım olanı almışlar'' kardeşim emin ol Allah bırakmaz o hak yiyenlerin yanlarına bizlere de öğretmen olarak sınava 2010 da girdiğimiz de ismi lazım olmayan bir cemaat sayesinde tüm yandaşlarına kopya dağıtıldı ve biz emeğimizle açıkta kaldık onlar ise şuan görevdeler ama eminim bir yerden çıkar haram parayla geçiniyorlar ben de benim gibi çaresiz olan Allah tan başka kimsesi olmayanlar hakkımızı helal etmedik Allah'a havale ettik zaten cumhurbaşkanı birkaç defa açıklama yaptı kamuda kopya yoluyla yerleşenleri ayıklayacağız diye inşallah öyle de olur bekliyoruz.

sabır sabır sabır inan her şeyin ilacıdır,ben bile bazen kendime inanamıyorum onca sıkıntıma rağmen hala ayakta durup dayanabiliyorum bunda emin ol duanın gücü ve çok sıkça okuduğum LA HAVLE VE LA KUVVETE İLLA BİLLA ALİYYÜL AZİM in etkisi var ,sana da tavsiyem bunaldıkça oku sen farkında olmadan emin ol bir rahatlama oluyor Gönül hocam ve Hümeyra ablamın yazdıklarını bir defa değil birkaç defa okumanı tavsiye ederim ben öyle yaptım okudukça taşlar yerine öyle güzel oturuyor ki Allah razı olsun ikinizden de o kadar güzel olayı özetlemişsiniz ki!

''SizinTek istediğiniz işe girebilmekti ,benim ise tek istediğim bir oğlumun olması''...gönül hocam Allah bağışlasın oğlunuzu size okurken bu cümlenizi kendi dileğim aklıma geldi ben de oldum olası bir kızım olsun isterim hem de canı gönülden çok seviyorum kız çocuklarını.Yaradan ne güzel size nasip etmiş o dileğinizi ben evli değilim ama inşallah nasip olur bir gün evlenirsem Allah bana da nasip eder inşallah(aminnnn ).

Son olarak şunu sormak istiyorum bir bayan olarak son zamanlarda çok merak ediyorum?Bayanın işe girip çalışmasının dindeki yeri durumu nedir nasıl olmalıdır.
Gönül hocam ve Hümeyra abla sizlerden de özellikle bu konu hakkında düşüncenizi yazmanızı isterim,birçok alanda kendinizi yetiştirmiş donanımlı kişilersiniz o yüzden düşünceleriniz önemli benim için.Allah herkese hayırlı bir kapı nasip etsin inşallah,hayırlı geceler...
belkibirgün isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #9 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Aleyküm selam kardeşim bu soru; inanın içimi sızlattı yarama parmak bastı diyebiilrim…
Hayatta her şey bir bütün şeklinde cereyan ediyor. En ufak bir açıklık çok büyük bir yara haline gelebiliyor. Bugün hiç ehemmiyet vermeden yaptığımız ,
ufak bir hareket veya kararımız bundan 50 yıl sonra çok büyük sorunların kaynağı haline gelebilir.

Allah'u teala evin geçimini erkeğe vermiş kadının böyle bir mecburiyeti yok,kadının kocası varsa kocası,yoksa mahrem olan babası mecbur dinimizde...kadının yeri evidir,tabii arada istisna olur mesela eşi çalışamaz durumda olursa dediğiniz gibi harama bulaşmadan çalışabileceği bir yer varsa olabilir diye biliyorum.

Çalışan bir Anne olarak;Müslüman kadının çalışması haram mı..? Haram olan kadının kadınlık görevlerini aksatması ve haram ortamlarda çalışmasıdır.
Haram ortamdan kastımız ise erkeklerle bir arada çalışması veya haram olan bir işi icra etmesidir. Kadınlık görevini aksatması ise doğumunu geciktirmesi,
doğurmayan bir kadın olması ya da eşinin kadına olan ihtiyacını ağırlaştırması dır. Yoksa kadın eşi izin verdiği sürece çalışabilir. ..
Kadınuygun şartlarda okuyabilmeli, çalışabilmeli ama dünyası için ahiretini harcamaya zorlanmamalı, bir erkek gibi çalışmamalı bir ömrü kaplayan dağlarca yükü,
onlarca görevi üstlenmemeli.....

Kadın ,çalışmaya mecbur değil .Evlerinizde oturun, çünkü kadın en çok evine yakışır.Evlerinizde oturun, zira kadın hassastır, kadın naiftir, çabuk incinir, çabuk kırılır, kolay hırpalanır kadın... En iyi Rabbi tanır onu. En çok Rabbi anlar halinden…
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #10 (permalink)
Hümeyra
Süper Kardeşimiz
Selamün aleyküm güzel arkadaşlarım;Başta gönül sızım senden özür dilerim ben yazarken senin yazın ekranda yoktu sabah baktığımda sen cevap yazmışsın senin uzmanlık konunda bende fikir bildirmekte acele etmiş oldum özür dilerimDiğer kardeşlerim gibi bende çok şeyi senden öğrendim kendimi seninle keşfettim Rabbül alemin senden sonsuz razı olsun.
Başka bir konuda yine sizinle tevafuk halin deymişim akşam üzeri Kur'an dersinden ayrılırken kendi kendime sorduğum soru şuydu;''Nasiple Kısmet arasındaki fark nedir''bu sabah forumu açıp konuyu okuyunca
''Nasip;CENAB-I HAKKın bir şeyi bizim için tensip buyurması, uygun görmesi ve onu takdir etmesidir.
Kısmet;
CENAB-I HAKKın herkese kendi özel şartlarında, kendine lâzım olacak şeyleri, diğer sayısız seçeneklerden seçip ayırıp vermesidir.
Her ikisi de ALLAH’ın tensip (Uygun görmek. Münasib kılmak.) ve takdiri demektir.''karşımda bu satırları görünce yine mutlu oldum Rabbim sorularımı cevaplıyor diye ve yine sizi vesile eyledi sizden dünya ahiretiniz de sonsuz razı olsun.

Sevgili belki bir gün hanımların çalışması konusunda Gönül sızım bu konuda bildiklerimi anladıklarımı çok güzel dile getirmiş ama malesef bakanımız olmadığından erkek kardeşlerimizle seviye içinde tesettürümüzle (elhamdülillah)çalışıyoruz.Gönlüm isterdi ki kuru soğan, ekmek yemek zorunda kalsam bile razı gelip eşimle evimde oturmaktı,bunun için ilk evliliğimde çok dua ettim eşim iş kurabilsin diye çırpındım ama nasip olmadıVardır bir hikmet dedim ve her gün önüme neden olmadığına dair bir sürü hikmet sebepleri geliyor ve şükrediyorum,iyi ki olmamış
Rabbim o insana başka yollardan nasibinde varsa zaten işi nasip eder ama benimle evliliği onun içinde en çok ta benim için hayırlı değilmiş Rabbim beni nelerden korumuş şimdi çok iyi anlıyorum. Rabbim neyler neylerse güzel eyler,kul sabırın kıymetini bildiği sürece kapılar açılıyor bunu anladım.Yüce adalet asla şaşmıyor tecelli ediyor biz göremesek te duyamasak ta...
Bu anlattıklarım Yusuf bedi kardeşimin sorusuna da örnek olmuştur inşallah bak hem gönül sızım'ın hayatından, hem benim hayatımdan canlı canlı farklı konularda örnekler
Allah cc emanet olun gönlü güzel kendi güzel ailem
Hümeyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

SeçeneklerPowered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.