Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > KÜLTÜR,EDEBİYAT MİZAH > Gönül Sızım
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Gönül Sızım Gönlünüzdeki sızıları dindirecek bir bölüm

Müslüman olarak iyi olmaktan başka yollar bize kapalı

Gönül Sızım


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/5,00 puandır.
Alt   #1 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz

Müslüman olarak iyi olmaktan başka yollar bize kapalı

İnsanlar arasında güven azalırsa herkes yalnızlaşır kalabalıklar içinde tek başına yaşamak zorunda kalırız.Halbuki insan sadece nefes alan karnını doyuran bir varlık değil.
Onun duyguları var manevi ihtiyaçları var. Sevgiye ihtiyaç duyar güvene ihtiyaç duyar birlikte olmaya ihtiyaç duyar.
İnsanların birlikte yaşaması istenmemesine rağmen mecbur olduğumuz bir durum değil aksine temel bir ihtiyacımızdır.
Yüce Mevlâmızı yakın hissetmeye O’nun bizden hoşnut olmasına ihtiyaç duyduğumuz gibi insanlarla da yakın olmaya sevmeye sevilmeye birlikte gülüp hoş vakit geçirmeye ihtiyaç duyarız. Yaratılışımız budur.

Mevlâmız fıtratımıza en uygun hayatı yaşayabilmemiz için de diniyle bunu nasıl gerçekleştireceğimizi bildirmiştir. En yakınımızdaki insanlardan başlayıp bütün insanları hayatımızın bir parçası yapmış hayat alanımıza sorumluluk alanımıza dahil etmiştir.

Şüphesiz kimseye gücünün yetmeyeceği bir sorumluluk da yüklenmemiştir. Fakat insanlarla ilgili olmak onları gözetmek zor değildir.
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya akrabaya yetimlere yakın komşuya uzak komşuya yakın arkadaşa yolcuya elleriniz altında bulunanlara iyi davranın.
Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.” (Nisa 36) buyurulmaktadır.

Burada sözkonusu olan yapmacık insanlara gösteriş olsun diye alakadar görünme değildir.
Dinin aklın fikrin gereği olarak insanlarla kurulması gereken doğru irtibattır. Aslında kendimiz için iyi bir hayat düşünüyorsak kendimize bir iyilik yapmak istiyorsak insanlarla geçimimize dikkat ederiz.
Ahiretteki karşılığı bir yana iyi geçimli olmak insanlara sevgiyle saygıyla yaklaşmak ilgilenmek nihayetinde bu dünyada da kişinin kendisine iyilik olarak döner.

Çevrenizdeki insanlar mutlu insanlar olurlarsa bu size de yansıyacaktır. Komşunuza bahçesine çiçekler ekmesi için yardımcı olursanız sizin payınıza da güzel koku düşecektir.
O bahçenin tarumar olmasını pis sular altında kalmasını istersek nasibimize nasıl bir koku düşebilir?
Güzel olan her davranışın sonucu da güzeldir. Kötülük ise yalnızca kötülüğün beslenip büyümesine ve nihayetinde yapana dönmesine yol açar.

Müslüman olarak iyi olmaktan başka yollar bize kapalı. İyi olamıyorsak bir yerde bir sorun var demektir. Giderilmesi gerekir.

Bir insanın hele ki müslüman bir insanın kinle nefretle kıskançlıkla kabalıkla ve nezaketsizlikle hareket etmesi düşünülemez. Fahr-i Kâinat s.a.v. Efendimiz bizzat güzel ahlâkı kemale erdirmek için gelmiştir. Onun ümmeti edepsiz adapsız olamaz bencillikle hareket edemez.

Yüce Kitabımız’da ve Efendimiz s.a.v.’in mübarek hadislerinde ısrarla vurgulanan “Kardeş olun.” emrinin üzerinde durup düşünmek gerekir. Ana-babamız bir olmayan insanlarla çok farklı kültürde sosyal katmanlarda dilde huyda mizaçta farklı insanlarla kardeş olmamız istenmektedir.
Bu öyle bir emir ki ancak bu emir gerçekleştirildiği oranda dünyada işler düzelir. Huyumuz suyumuz bir olmasa da aklımız zekâmız bir olmasa da zengin de olsak fakir de güzel de olsak çirkin de ne olursak olalım ne olurlarsa olsunlar bu emre kayıtsız kalmak dünya ve islam Alemi için büyük kayıplara yol açar.

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleGönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
laledemir
Yeni Kardeşimiz

Müslüman allaha tam olarak inansa hayatında neler değişirdiMüslüman Allah'a tam bir teslimiyet halinde olsaydı artık hiç bir şey onun için sorun olmazdı. Ne dersiniz?

MÜSLÜMANIN YAŞAM KOÇU KURANDIR Kitabında bu konu öyle bir zümsenerek anlatılmıştır ki. Okuyucu adeta her derdinin bir dermanı olduğunu açıkça görebilmektedir
laledemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.