Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Genel islami paylaşımlar
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Soru cevap Dua köşesi İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları Dök içini rahatla İletişim
Genel islami paylaşımlar Çeşitli islami konuları burada paylaşıyoruz.

Kader, Hüküm Ve Kadİr Gecesİ

Genel islami paylaşımlar


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Elifgül
Uzman Kardeşimiz

Kader, Hüküm Ve Kadİr GecesİKADER, HÜKÜM VE KADİR GECESİ

Bir Ramazan ayına daha bizi kavuşturan Rabbimize hamdolsun! Ne feyizli, ne muhterem, ne ulvi bir aydır bu ay! Hele içinde öyle bir gece var ki bin aya eşdeğer! Kadir gecesi… Evet, Kadir gecesi en önemli zaman dilimlerinden biri… Allah’ın sonsuz merhamet ve lütfünden bir katre… İnsanın hayat, ölüm ve hesap üzerine derin derin düşündürten bir gece… İbadetlerle insanı nur sağanağına tutan ve fecre kadar esenlik içinde yaşatan bir gece…

KADİR kelimesinin anlamını yalnızca, Allah’ın güç yetirme fiiliyle sınırlayamayız. Kadir’in diğer anlamları da şunlardır: “Takdir eden, kaderini çizen, ölçüsünü belirleyen, yerini zamanını süresini tayin eden, güç ve kuvvet yetiren, sınırlayan, kıymet ve değer koyan, hâkimiyeti altına alan” anlamlarına da gelir.


KUR’AN, öyle bir gecede indirilmiştir ki, o gece karar gecesi, hüküm gecesi, her şeye ölçü ve kıymet biçildiği gecedir.


Ve siz ey insanlar! “bu geceye ulaşmak için, Ramazanın son on gününde onu arayın!” diyen Resulullah’a tabii olduğunu söyleyenler… Neden Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır? Bin ay insan ömründe 83 yıllık bir zaman dilimi… Bu zaman dilimi içinde birçok nankörlük, günah, isyan, şekavet, düşmanlık, adaletsizliklerde bulunmuş olabilirsiniz.


Eğer yakalarsanız Kadir Gecesini, hayatınız hakkında karar vermiş, hüküm vermiş, kaderinizi belirlemeye güç yetiriyor olabilirsiniz. İradenizi, aklınızı, şuurunuzu, imanı elde etmede kullanabilirsiniz. Bu muazzam imkân, her yıl sizlere sunuluyor.


Kimi insan vardır, kaderinin esen her rüzgâra göre eğilmek olduğunu sanır. Kimi, kendi kaderini belirleme hakkından vazgeçmiş, babasına, kocasına, çevresine bu hakkı bırakmıştır. Kendi yerine karar versinler diye…


Kimileri düşünce ve fikir yetilerini âdeta dipfrize koymuşlardır. Çıkarıp, aktif hale getirip, hayatında köklü değişiklikler yapmakta kullanmıyor! Sonra da çıkan her sorunun, problemin, olayın, adaletsizliklerin, zulümlerin faturasını –hâşâ- Allah’a çıkarır! Ee, Allah dilemeseydi böyle olmazdı!!! Âlemlerin Rabbine büyük bir iftirada bulunduğunun bile farkında değil!


Sevgili okuyucular! Kadir gecesini ihya ederken, hayatınızı yönlendirme babından, büyük kararları alacağınızı, hayatınızda köklü değişiklikler yaptığınızdan gafil kalmayın lütfen! Akıl, irade ve şuurunuzu hiç kimsenin ipoteğine bırakmayın! Çünkü hayatınızdaki seçimlerin sonuçlarından siz sorguya çekileceksiniz ve hesap verecesiniz!


Hür iradeli olduğunuzu iddia ediyorsanız, hayatınızın amacını belirleyin. Şüphesiz ki Allah, dönüp varacağınız son merciidir. O’nun rızasını kazanacak, hayatınızı şereflendirecek, sizi onurlandıracak ve O’nun sonsuz mükâfatlarına ulaştıracak seçimler yapmalısınız!


Bu anlamda kaderimiz bizim elimizdedir. Seçimimizi yaptıktan sonra Allah Teala, bize lazım olacak her tür olumlu ortamı oluşturacak araçlara vasıl edecek. Hatta birçok varlığı bizim emrimize verecektir.


Kadir gecesi, karar gecesidir. Sizin verdiğiniz kararların alındığı ve hayatınızın ilerleyeceği mecrada değer kazanıp, değer kaybedeceği gecedir. Bu yüzden Kadir gecesinin idrakinde olalım. Biz bir kez karar verip, yönümüzü belirleyelim, Allah yolumuzu açacaktır! “Allah kulları için zulüm dilemez!” Mümin–21 “Allah inananları savunur!” Hacc- 38


Kur’anın indiği gecede, hem Kur’an ayetlerini anlayarak idrak ederek, özümseyerek okuyalım, hem de en hayırlı kararlarımızı alalım inşAllah! Hayatınızın yönetimini hiç kimseye bırakmayın! Çünkü onlar sizin yerinize sorguya çekilmeyecekler! Aksine siz hayatınızın hesabını vereceksiniz! İster karar veren siz olun, ister siz olmayın. Fark etmez! Şimdi hayatınızı yaşamaya “kadir” misiniz? Yoksa rüzgârın önünde savrulan çer çöp misali misiniz? Karar sizin…


Alıntı
PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleElifgül isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.