Burada her şey "NET"
islamiforumlar.netGo Back   islamiforumlar.net - islami forum > KÜLTÜR,EDEBİYAT MİZAH > Bunları biliyormuyuz
www.islamiforumlar.net
Kayıt ol Yardım Ajanda Arama Son Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri Resimli Cuma Mesajları İlahiler İletişim
Bunları biliyormuyuz Bilmediklerimizi öğrenelim ilgili paylaşımlar

Mürekkep lekesi nasıl çıkar

Bunları biliyormuyuz


Yeni Konu aç CEVAPLA

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/4,50 puandır.
Alt   #1 (permalink)
hüzün
Çalışkan Kardeşimiz

Mürekkep lekesi nasıl çıkar


pilot kalem lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi çıkarma, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar, halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, mavi mürekkep lekesi nasıl çıkar, eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi elden nasıl çıkar, derideki mürekkep lekesi nasıl çıkar, Mürekkep lekesi, mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesini çıkarmak için

En sevdiğiniz gömleğin üzerine cebinize koyduğunuz kalemden mürekkep mi aktı. Bu lekeden kurtulmak için çok uğraşıp çıkaramadıysanız işte çözümü!

Tükenmez kalem mürekkebi lekesini çıkarmaya başlamadan önce kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmelisiniz. daha sonra ise sırayla şu işlemleri uygulayabilirsiniz:


- Mürekkep lekesini süngerle ıslatıp kurumasını bekleyin.


- Temiz bir kumaşın ya da kağıt havlunun üzerine lekeli bölgeyi yüzüstü yerleştirin.


- Lekenin arka tarafından saç spreyiyle kolonya veya aseton dökün ya da bölgeyi bu sıvılarla ovalayın.


- Mümkün olduğunca fazla leke çıkarmak için temiz bir havlu ya da bezle gömleğin arka tarafını kurutun.


- Yukarıdaki işlemlerin ardından gömleği çamaşır makinesinde ılık suda ön yıkama uygulayarak yıkayın.


Eldeki mürekkep lekesini çıkarmak için; domatesin suyunu sıkıp ellerinizi bununla bir süre ovduktan sonra elerinizi sabunla yıkamanız yeterli olacaktır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır:

Pamuklu yünlü
, keten ve ipek kumaşlarda önce soğuk suyla yıkayarak mümkün olduğu kadar boyayı akıtınız. Sonra ılık sabunlu suyla yıkayınız. Daha sonra taze sütle yıkayıp limon tuzu ile ovun. Temiz suyla durulayın. Beyaz kumaşlarda ise limon suyu ve alkol lekeyi çıkarır. Lekeyi çıkartmak için üzerine alkollü pamuk bastırınız. Renkli ve sentetik kumaşlarda lekeli yeri taze kaynatılmamış ılık süte batırarak bir süre beklettikten sonra ılık sabunlu suyla yıkayınız. Lekeyi çıkarmak için limon suyu ya da limon tuzu da kullanabilirsiniz.

Parkeye mürekkep dökülürse lekeli yeri terebantinle hızlı hızlı ovun.


Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için mısır nişastası ve süt ile yapacağınız karışımı lekenin üzerine yayarak kurumaya bırakınız. Kuruduktan sonra nişastayı süpürüp alın ve halıyı sabunlu suyla iyice silin.


Halıdaki Mürekkep Lekesi nasıl çıkar (Geniş bilgi)
Bir ev kadını için halı üzerinde büyük ve çirkin bir mürekkep lekesi görmek kadar can sıkıcı bir şey yoktur desek yeridir. Yapacak bir şey yokmuş gibi görünebilir, fakat her zaman durum böyle olmayabilir.

Bazen halıyı kurtarmak ve mürekkep lekesini gizlemek zorunda olmadan lekeyi çıkarmak da mümkündür.

Halının mürekkep lekelerinden kurtarılmasında zamanlama ve özen esastır. Eğer mürekkep lekesi kurumadan önce saptanırsa, halıdan veya koltuktan çıkarılma şansı yüksektir.

Mürekkep lekesi kurumuş olsa bile, lekenin görünümünde büyük fark yaratabilecek bazı işlemler gerçekleştirilebilirsiniz.

Mürekkep Lekesini Halıdan Çıkarmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Halınızın; naylon, polyester veya polipropilen gibi sentetik bir malzemeden mi yoksa yün, sisal, ipek gibi doğal bir liften mi yapıldığını bilmeniz mürekkep lekesi çıkarırken bilmeniz gereken ilk konudur.

Eğer duvardan duvara halınız varsa, bu halı, muhtemelen sentetiktir.

Bir kilim söz konusu olduğunda, yapıldığı malzeme etiketinde yazılıdır.

Farklı halıların, mürekkep lekesi çıkarmak için kullanılan çeşitli temizleme solüsyonları na farklı tepkiler göstermesinden dolayı halıda kullanılan malzemeyi bilmeniz önemlidir. Halının liflerinin veya renginin bozulmayacağından emin olmak için önce küçük ve gizli bir bölge üzerinde kullanacağınız leke çıkarma solüsyonuyla mutlaka test işlemi gerçekleştirin. Test işleminden sonra, nemli bölgeyi beyaz bir bezle emdirin ve beyaz bez üzerinde halı renginin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Ayrıca, iplikte herhangi bir renk bozulması olup olmadığına bakın.

Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların ilmiklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir.

Mürekkep lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu yüzden mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.
Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkarılır iken sıcak su kullanmamanız ve müdahaleyi en sınırlı alanda yapmanız gerekir.
Halıya bulaşan mürekkep yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya mürekkebi emdirin.
Sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırlamış olduğunuz karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan bastırın (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerine işlemesi neden olacağından dolayı lekenin çıkarılması daha güç olacaktır.).
Halının mürekkep lekesi için müdahale ettiğiniz kısmını, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işlemi için ıslattığınız bir süngeri kullanabilirsiniz.
Halıda kalan nemi, temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Halıda mürekkep lekesi kalırsa bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır.

Giysideki Mürekkep Lekesi (Geniş bilgi)
Zor lekeler sınıfına giren mürekkep lekesi ile ilgili işlem ve çıkarma yöntemi, sözkonusu mürekkebin türüne, su veya yağ bazlı olmasına bağlıdır.
Mürekkep lekelerinin çıkarılması tüketiciler için genellikle risk taşıyan bir deneme-yanılma meselesidir. Bir mürekkep lekesini çıkarmaya çalışırken, aşağıda belirtilen püf noktalarından birini veya birkaçını deneyin; fakat unutmayın, bu püf noktaları tavsiye niteliğindedir ve yaptığınız müdahele lekenin yayılmasına veya sabitleşmesine neden olarak lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir. Ayrıca yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar suyla yıkanmamalıdır.

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi için ilk bilinmesi gereken, kumaşı asla sıcak suyun içine koymamak ve lekeyi yaymamaktır. Birçok insan, sıcak suyun mürekkebi çözeceği ve uzaklaştıracağı şeklinde yanlış bir fikre sahiptir. Aslında, sıcak su durumu kötüleştirmekten başka işe yaramayacaktır; çünkü mürekkep lekesi kumaşa yerleşecek ve dolayısıyla lekeyi tamamen çıkarma olanağı belki de kalmayacaktır.
Diğer bir önemli konu, mürekkep ıslandığı zaman akacak ve yayılacak olduğundan mürekkep lekesi için yapılacak müdahelenin en sınırlı alanda yapılması gerektiğidir.
Lekeye daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi de leke çıkarma başarısını olumlu etkiler.
Mürekkep sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin.
Sonra hazırlamış olduğunuz bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla lekeli bölge üzerine tamponlayın (ovmadan bastırın).
Giysiyi ılık suyla yıkayın.
Giysiyi kurutmadan önce, lekenin gitmiş olduğundan emin olun.
Eğer leke çıkmamışsa, yukarıda belirtilen aşamaları tekrarlayın.

Alternatif Yöntemler
Saç spreyi ve ispirto uygulamak mürekkep lekesi için olumlu sonuçlar verebilmekle beraber saç spreyi başka lekelenmelere yol açabildiği için, ispirto da yanıcı ve zehirli bir madde olduğundan dolayı evde kullanmak tehlikeli olduğu için kullanılmalarını tavsiye etmiyoruz.

Mürekkep Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar Sorusu İçin Ek Bilgiler
Yukarıdaki bilgileri vererek, mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar konusunda başarılı olabilecek yöntemlerle ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bununla birlikte, bütün çabalarınıza rağmen leke tamamen çıkarılamayabilir. Bu durumda, mürekkep lekesinin kumaştan çıkarılması için profesyonel destek almanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Tabii, yapılan her başarısız denemenin kumaştaki mürekkep lekesini çıkarmayı daha da zorlaştıracağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Tükenmez Kalem Lekesi (Geniş Bilgi)

Tükenmez kalem, kolay bulunması ve rahat kullanımı ile günlük yaşamda en fazla kullanılan kalem olma özelliğini taşır.

Hal böyle olunca da giysiler, halılar veya diğer yüzeylerde her an tükenmez kalem lekesi ile karşılaşılabilmektedir.

Bu sayfalarda yer alan tükenmez kalem lekesi çıkarma tavsiyelerini yalnızca emin olduğunuz kumaşlarda veya halılarda uygulayın.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi için daima en kısa sürede müdahale edin. Tükenmez kalem lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasına olumlu etki eder.
Tükenmez kalem sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin.
Sonra bir kaşık ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya beze emdirin ve bunlar yardımıyla tükenmez kalem lekesi olan noktayı ovmadan bastırarak tamponlayın.
Giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın. Halıyı da mümkün olan en az suyla durulayın.
Giysiyi havayla kuruması için asın. Halı üzerindeki nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak alın.

Saç spreyi, tükenmez kalem lekesi çıkarmak için etkili midir?

Saç spreyi ve su; tükenmez lekesi çıkarmada kullanılabilir, fakat böyle yaparak bir sorunu çözerken başka bir soruna davetiye çıkarabilirsiniz. Çünkü saç spreyi; alkol, reçineler ve lanolin gibi yağlar içerebilir.

Saç spreyindeki alkol, bilhassa ipek üzerinde renk bozulmasına neden olabilir; aynı şekilde, yağlar ve diğer terkip maddeleri başka lekelenmelere de yol açabilir.

İspirto, tükenmez kalem lekesi çıkarılır iken kullanılabilir mi?

İspirto kullanmak, giysiden ve halıdan tükenmez kalem lekesi çıkarmak için bazı durumlarda başarılı olabilmektedir.

Bununla birlikte ispirtonun hem yanıcı hem de zararlı bir madde olmasından dolayı kullanımını tavsiye etmiyoruz.

Uyarı
Bu sayfada, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar konusunda birçok uygulamada etkili olmuş leke çıkarma teknikleri yer almaktadır. Tükenmez kalem lekesi çıkarılır iken kullanılabilecek bu teknikler, tavsiye niteliğindedir ve ulaşılan sonuçlar uygulayan kişinin inisiyatifindedir.

PAYLAŞ
Facebook Twitter Googlehüzün isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Turab
Teknik Ekip

Mürekkep lekesi elden nasıl çıkar?


Elinize tükenmez kalem mürekkebi veya dolmakalem mürekkebi bulaştıysa bunu çıkarmanın çok basit bir yöntemi var!Bir domatesi ikiye kesin ve elinizdeki mürekkep bulaşan bölgeyi bu domatesin iç tarafıyla iyice uvalayın. Elinizdeki mürekkepli bölgenin tamamen temizlendiğini göreceksiniz.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #3 (permalink)
mhmt51
Başarılı KardeşimizBayan arkadaşlar aseton çıkarır demişti,aldım benim telefon kulaklığının üstüne dökülen mürekkebi tam olarak çıkarmadı
mhmt51 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #4 (permalink)
Ebruliler
Yeni KardeşimizMürekkep kadar can sıkıcı birşey olan vişne suyu lekesini nasıl çıkartabilirim, firmalarına yollasam çıkartabilirler mi acaba?
Ebruliler isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #5 (permalink)
Turab
Teknik EkipAlıntı:
Ebruliler İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mürekkep kadar can sıkıcı birşey olan vişne suyu lekesini nasıl çıkartabilirim, firmalarına yollasam çıkartabilirler mi acaba?
Vişne lekesini sabunlu su ile yıkadıktan sonra kumaşı bir gece süte batırıp ertesi gün durulamak işe yarayabilir.

Not: Ebruliler bir daha yazıya link verip reklam yapmaya uğraşma tmm!
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç CEVAPLA

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
| islamiforumlar.net | Sitemap | Gizlilik Politikası | Kullanım Şartları

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.