Tekil Mesaj gösterimi

Alt   #4 (permalink)
Gönül sızım
Özel Kardeşimiz
Aleykum selam kardesim Size de iyi günler diliyorum

Başkası adına istihare yapılır mı?
Yazar Mehmet Paksu “Başkasının adına istihare yapılır mı? Ben birisinin adına istihare yaptım ama rüyada bir şey göremedim” diyen okurun sorusunu şöyle yanıtladı:

İstihare Allah’tan hayır dilemek demektir Yani yapılacak bir işin iyi mi kötü mü olduğunu anlamak ve kalbinin o meseleye yatışmasını Allah’tan dilemektir.

Ama istihareden önce istişare yapılması o konu hakkında başkasının görüş ve düşüncesinin alınması gerekir. Peygamberimiz “İstihare eden kimse zarar görmez istişare eden pişmanlık duymaz iktisatlı yaşayan da geçim sıkıntısı çekmez” buyurmuştur.

İstihare Peygamberimizin tavsiye ettiği bir duâ şeklidir. Peygamberimiz Sahabilere Kur’ân’dan bir sûre öğretir gibi istiharenin yapılışı ve duasını öğretirdi İstihareyi yaptıktan sona kalbi hangi tarafa yönelirse ona göre davranmalıdır. Gerektiğinde istiharenin 7 sefer tekrar edilmesi tavsiye edilmiştir.
Ama tekrar etmeye zaman yoksa “Allah’ım hakkımda hayırlı olan ne ise onu nasip et Beni kendi halime bırakma” Bazı kitaplarda istihare duasından sonra o niyetle rüyaya yatılması da geçer Sünnetin kendisinde böyle bir şey olmasa da bir sakıncası yoktur.

Ama başkası adına istihareye yatılması diye bir uygulama Peygamberimizin zamanında ve sahabe döneminde yoktu.
Daha sonra bazı tasavvuf ehli arasında yaygınlaşmıştır. Bunun yerine en isabetli olanı kişinin kendisinin bu sünneti yapması ve Allah’tan bizzat kendisinin dilekte bulunmasıdır..

Cunku icinde bulundugunuz ruh halini ve bilincaltini anca Siz bilirsiniz..
Halaniz eminim Size yardim etmek amacli halis samimi bir insandir ama O siz degilsiniz..
Istiharede gorulenin yaninda hissediginiz hislerde cook onemli...
Ben kendim icin kendi kararlarim icin bir cok kez istihare yaptim ama KIZIM icin hic yapmadim O hep kendisi yapmis ben ise Onun istiharesini
en guzel ve dogru sekilde yorumlamaya calismisimdir...
bir sey daha dikkatimi cekti istihare yapmak istediginizde ruhunuz ve bedeninizde huzur ve sukunet ve teslimiyet olmali.. yoksa o gerginlikte kildiginiz istihareye
O An ki duygu ve dusunce ve bilincalti etkilendiginiz gunluk olaylarda karisabilir...
Yatarken onu mu bunu mu gorecem.. ins.. yesil gorurum diye kendinizi sartlandirmayin..
Rahat birakin kendinizi herseyden arinin.. Allah a iman edip hakkinizda en hayirlisini verecek isaret edecek gosterecek O biliyor ilk once buna kendinizi inandirin...
yoksa ruyalariniz da karisik olarak ruh haliniz gibi yansiyabilir...
Kendi istiharenizi kildiktan sonra ins. ruyanizi yorumlamaya calisirim..
Hayirli gunler
Gönül sızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla