Tekil Mesaj gösterimi

Alt   #2 (permalink)
*İLiM DiLeNcİsİ*
Çalışkan Kardeşimiz

Alıntı:
sena İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
S.a istihare rüyasını yorumlamak nasıl oluyor ya da rüya görmek şart mı kalbe gelen huzur ve rahatlık doğrultusunda mı sonuca ulaşılıyor ben kendim için yattım ama bu konuda tecrübesiz olduğum için bi sonuca varamadım yardımcı olursanız çok sevinirim
Aleykum selam ve Rahmetullah, hoşgeldiniz sena, İstihare namazı kılındıktan sonra uykuya yatılacak ve rüya beklenecek diye bir şart yoktur. İstihare amacıyla yattığınız rüyada, beyaz veya yeşil görülürse hayra; siyah veya kırmızı görülürse şerre işaret sayılmıştır.
Peygamber Efendimiz (asm), bilhassa, “namazdan sonra kalpten geçen mânânın ve oluşan kararlığın” hayra yorumlama açısından önemli olduğunu bildirmiştir.

Özetle istihare Allah c.c den hayır dilemek manasına gelir. Herhangi bir işiniz için karar veremediğiniz durumlarda Allah'dan yardım ummak bir yol göstermesini dilemek amacıyla yapılır. Tavsiye edilen duası ve namazı vardır. Her istihare yapan bir sonuç alacak veya herkes rüya görecek diye bir kural yoktur. Hatta rüya görülse bile bununla amel edilmesi bile şart değildir. İstihare sadece tavsiye edilmiş bir yardım isteme olarak yapılagelmiştir. Herhangi bir kesinlik ifade etmez, istihareye bel bağlanıp hayat ona göre düzenlenmez. İSTİHAREYE HERHANGİ BİR ÖZEL ANLAM YÜKLEMEK GEREKİR.

*İLiM DiLeNcİsİ* isimli Üye şimdilik offline konumundadır