๑۩۩๑Burada her şey "NET"๑۩۩๑

islamiforumlar.net
Go Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Soru Cevap
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri İslami Oyunlar İlahiler İletişim
Soru Cevap Çeşitli sorular ve cevapların yeraldığı bölüm

Namazda gözleri kapatmak

Soru: Namaz kılarken gözleri kapatmanın hükmü nedir? Namazda gözlerimi kapattığımda daha iyi adapte oluyor ve düşüncelerimi toplayabiliyorum. Bu şekilde gözleri yummanın mekruh olduğu söyleniyor, bu doğrumudur? Namazda secde esnasında gözlerin ...


Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Turab
Teknik Ekip

Standart Namazda gözleri kapatmak

Soru: Namaz kılarken gözleri kapatmanın hükmü nedir? Namazda gözlerimi kapattığımda daha iyi adapte oluyor ve düşüncelerimi toplayabiliyorum. Bu şekilde gözleri yummanın mekruh olduğu söyleniyor, bu doğrumudur? Namazda secde esnasında gözlerin açık mı olması gerekir?

Cevap: Namaz sırasında özürsüz olarak gözleri kapatmak mekruh olarak görülmüştür. Ancak hanefi kaynaklarına bakıldığında; Namaz sırasında esas olan kalbin huzuru (huşu) dur. Kişi namazda gözlerini kapatarak huzur duyuyorsa bu mekruh değildir şeklinde açıklanmıştır.

Kul namaz sırasında seccadenin deseninden veya etrafındaki herhangi bir eşyanın varlığından ya da hareket halindeki herhangi birşeyden rahatsız da olabilir, böyle durumlarda da yine kalbin huzuru için gözleri kapamakta sakınca yoktur.

Gözleri yummanın mekruh olmasının izahı da şu şekilde yapılmıştır: Kişinin namazda ayakta (kıyamda) iken secde ettiği yere bakması sünnettir, göz kapatıldığı zaman sünnet terkedilmiş sayılacağından tenzihi mekruh sayılmıştır. Tenzihen mekruhun büyük bir vebali yoktur ve namazın geçerli olmasını etkilemez.

Kabede kılınan namaz sırasında bilindiği üzere kabeye bakmak sünnettir. Ancak yine tavaf edenler görüş alanında bulunduğundan, zihni meşgul edecek, kalbin huzurunu etkileyecek bir durum olursa, aynı şekilde gözleri kapamak suretiyle namaz kılmakta bir sakınca olmaz.

PAYLAŞ
Facebook Twitter GoogleTurab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
imamefendi
Yeni Kardeşimiz

Standart

Hocam, eline sağlık.
imamefendi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.

Din