๑۩۩๑Burada her şey "NET"๑۩۩๑

islamiforumlar.net

Go Back   islamiforumlar.net - islami forum > İSLAMİ PAYLAŞIMLAR > Namaz
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri İslami Oyunlar İlahiler İletişim
Namaz çok geniş bir konu, ilgili yazı, makale v.s buraya

Hacet namazı nasıl kılınır?

Hacet Namazı nasıl kılınır, hacet namazı kılınışı Hâcet namazı dört veya on iki rek‘at olarak kılınır. Hâcet namazı Dört rek‘at olarak kılınacaksa; 1. Rekat=Subhaneke+Fatiha+3 Ayetel Kürsi 2. Rekat=Fatiha+İhlas+Felak+Nas Oturuşta=Ettehiyyatü 3. ...


Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

 

Seçenekler Değerlendirme: Konunun ortalama Değerlendirmesi 5,00/5,00 puandır.
Alt   #1 (permalink)
*İLiM DiLeNcİsİ*
Rüya yorumcusu

Standart Hacet namazı nasıl kılınır?

Hacet Namazı nasıl kılınır, hacet namazı kılınışı

Hâcet namazı dört veya on iki rek‘at olarak kılınır. Hâcet namazı Dört rek‘at olarak kılınacaksa;

1. Rekat=Subhaneke+Fatiha+3 Ayetel Kürsi

2. Rekat=Fatiha+İhlas+Felak+Nas Oturuşta=Ettehiyyatü

3. Rekat=Fatiha+İhlas+Felak+Nas

4. Rekat= Fatiha+İhlas+Felak+Nas Oturuşta Ettehiyyatü+ Allahümme Salli+Allahümmme Barik+Rabbena duaları okunur.

Namazdan sonra Allah'a Hamd, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed(s.a.v) Salavat getiririz. Hadiste bildirilen, altta okunuşunu ve anlamını görebileceğiniz hacet dualarından istediğimizi okur ve isteğimizi Cenâb-ı Rabbi'l-âlemîn'e iletiriz. Namaz bitince konuşmadan, başımızı yastığa koyup 3 defa Ayetel Kürsi okuyup, Allah adını kalbimizde ve ruhumuzda hissetmeye çalışarak uyuruz.

Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmuştur: "Kimin Allah'tan veya insanlardan bir dileği varsa, şartlarına uygun güzel bir abdest alsın, sonra Allah'ı övgüleyip senâ etsin, Allah resulüne salât ve selâm getirsin. Daha sonra şöyle desin:

Hacet namazı duası
Lâ ilâhe illallâhü'l-halîmü'l-kerîm. Sübhânallâhi Rabbi'l-arşi'l-azîm. Elhamdü lillâhi rabbi‘l-âlemîn; Es'elüke mücîbâti rahmetike ve azâime mağfiretik; ve'l-ismete min külli zenbin ve'l-ganîmete min külli birrin ve'sselâmete min külli ism. Lâ teda' lî zenben illâ gaferteh; ve lâ hemmen illâ ferrecteh; velâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehâ. Yâ Erhame'r-râhimîn!" (Tirmizî, “Salât”, 140, 348).

Anlamı: ”Halim, Kerim olan Allah’tan başka ilah yoktur ulu Arş’ın Rabbi, noksan sıfatlardan münezzehtir. Hamd âlemlerin Rabbine aittir. Rahmetine vesile olacak amelleri, mağfiretini celbedecek esbabı (hakkımda yaratmanı) talep ediyor, her çeşit günahtan koruman için yalvarıyor, her çeşit iyilikten zenginlik, her çeşit günahtan selamet diliyorum. Rabbim! Affetmediğin hiçbir günahımı, kaldırmadığın hiçbir sıkıntımı bırakma! Hangi amelden razı isen onu ver, ey Rahim olan, bana en ziyade rahmet gösteren Rabbim!” (Tirmizi, Salat: 348; İbn Mace, İkamet, 189)

Başka bir hacet namazı duası;
"Allahümme innî es’elüke tevfîka ehli’l-hüdâ ve amele ehli'l-yakîni ve munâsehete ehli't-tevbeti ve azme ehli-s-sabri ve cidde ehli'l-haşyeti ve talebi ehli'r-rağbeti ve teabbüde ehli'l-vera'i ve irfâne ehli'l-ilmi hattâ ehâfek Allahümme innî es'elüke mehâfeten tahcizünî an masiyetike hatta a'mele bi ta'atike amelen estehikku bihi rıdâke ve hattâ unâsihake bi't-tevbeti havfen minke ve hattâ uhlise leke'n-nasîhate hubben leke ve hattâ etevekkele aleyke fi'l-umûri ve husni zannin bike Subhâne hâliki'n-nûr"

Bu duanın anlamı şu şekildedir:
"Allah'ım, Senden hidayet ehlinin başarısını, yakin ehlinin amellerini, tövbe ehlinin ihlasını, sabır ehlinin azmini, huşu ehlinin ciddiyetini, rağbet ehlinin talebini, inanç ehlinin ibadetini, ilim ehlinin irfanını isterim ki, Senden gereği gibi korkayım Allah'ım, Senden öyle bir korku isterim ki, o beni Sana isyandan menetsin; ta ki, Sana itaat ile öyle amel edeyim ki, onunla Senin rızana ereyim; Senden korkarak tövbeyle sana döneyim; sırf Senin sevgini kazanmak için halis nasihat edeyim; her işte Sana güvenip Sana dayanayım; Sana güzel zan besleyeyim Nurun yaratıcısı Allah'ı tesbih ederim"


Farklı hacet duaları için Tıklayın

Hacet namazı ve duası hakkında sıkça sorulan sorular içinTıklayın

Hacet namazından farklı olan istihare namazı ve duası için Tıklayın


Nihat Hatipoğlu'nun anlatımı ile, Hacet namazı ve hacet duası*İLiM DiLeNcİsİ* isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.

Din