๑۩۩๑Burada her şey "NET"๑۩۩๑

islamiforumlar.net
Go Back   islamiforumlar.net - islami forum > İslami Forumlar Genel > Forum Kuralları > Misafirler için soru ve paylaşım bölümü
Anasayfa Kuran-ı Kerim Kuran Öğren İslami rüya tabirleri İslami Oyunlar İlahiler İletişim
Misafirler için soru ve paylaşım bölümü Mesajlarınız kontrol edildikten sonra, uygun olanlar en kısa sürede yayınlanacaktır!

Namaz kılmayan kafir olur mu?

Namaz kılmayan kafir olur mu? Müslüman olduğunu söyleyip namaz kılmıyana kafir denir mi? Merhabalar, etrafımızda birçok kişi müslümanım diyor fakat namaz kılmıyor! Bu şekilde namaz kılmayan kişiler kafir olur mu? ...


Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

 

Seçenekler Değerlendirme
Alt   #1 (permalink)
Sulh
Misafir

Standart Namaz kılmayan kafir olur mu?

Namaz kılmayan kafir olur mu? Müslüman olduğunu söyleyip namaz kılmıyana kafir denir mi?
Merhabalar, etrafımızda birçok kişi müslümanım diyor fakat namaz kılmıyor! Bu şekilde namaz kılmayan kişiler kafir olur mu? Arkadaşımıza yada bir tanıdığımıza namaz kılmadığı için kafir oldu gözüyle bakmak doğrumudur? Ya da namaz kılmazsak ne olur?

Kulun kıyamet gününde ilk hesaba çekileceği şey, namazdır deniyor. O halde bu emri yerine getirmeyen kişi hesabını nasıl verecek? Namaz kılan müslümanlarla birlikte mi bulanacak?

PAYLAŞ
Facebook Twitter Google 
Alıntı ile Cevapla
Alt   #2 (permalink)
Turab
Teknik Ekip

Standart

Namaz dinimizin en önemli ibadetidir. Namazsız bir müslüman asla düşünülemez. Ayet ve hadislerde namaz kesin olarak emredilmiştir.

Bir kişiye namazı inkar etmediği sürece kafir diyemeyiz. Namazın farz olduğunu inkar eden ve hafife alarak terk eden kimse kafir olur. Yani namazı tembellik yaparak terk etmek kafir olmaya sebep değildir ancak bu kişi günahkar ve fasık (Allah'ın emir ve yasaklarına riayet etmeyen) olur.

İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin dediği gibi “Her namaz kılmayan kafir olmaz, ama kafirler namaz kılmaz” Bu konuyu çok iyi düşünmek ve anlamak gerekir. Namazsızlık, namazı terk etmek, namaz kılmamak hafife alınacak birşey değildir. Namaz kılmayan kişi çok büyük bir pişmanlığa düşecektir.

Namazı kılmamak dünya ve ahirette azaba sebep olur. Allah Teala Ayetlerinde şöyle buyurur:

"Onlar suçlulara sorarlar: Sizi Sakar cehennemine sürükleyen nedir? Suçlular şöyle cevap verirler: "Biz namaz kılanlardan değildik" (el-Müddessir, 74/40-43).

"Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular. Onlar bu taşkınlıklarının cezasını yakında göreceklerdir. Fakat tövbe edip, iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır" (Meryem, 19/59, 60).

"Namaz kılmazsak ne olur" sorusuna gelince onu da buradan okuyabilirsin.
Turab isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Alıntı ile cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

© Tüm Hakları Saklıdır.
Bu websitesinde Bulunan Yazılar
AKTİF KAYNAK LİNK belirtilmeden kullanılamaz.

Din