Zerde tatlısı

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz

zerde tatlısı,portakallı zerde tatlısı,pirinçli zerde.

zerde.jpg

>>Malzeme<<

6 su bardağı su
½ su bardağı pirinç
2 su bardağı şeker
İstenirse bir miktar portakal
yada Limon kabuğu.

>>Yapılışı<<
Tarifi
Önce pirinç ayıklanıp yıkanır ve bir tencerede suyla açılıncaya kadar pişirilir.
Sonra rendelenmiş portakal yada limon kabuğu ile şekeri ilave edilerek koyulaşıncaya kadar pişirilir.
Pişen zerde kaselere konarak üzeri fıstıkla süslenir.
Soğuyunca servis yapın. Afiyet olsun

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
:eek: hani bunun zerdaçal ve safranı, bu sahtesi galiba hmmm:D... limon kabuğu, portakal kabuğu ile zerdemi olur yahu, nişasta bile yokislikcalan elifgül bizi kandırık ediyo hmmsırıtık.:,

İşte size Gerçek ve en hakikisinden zerde tarifi:Dilginç::.

- 1 çay bardağı kırıksız iyi cins Pirinç
- 2 su bardağı Toz Şeker
- 1 yemek kaşığı Nişasta
- 5 su bardağı Su
- 1 tutam Safran (çay kaşığının ucunda)
- 1 tutam Zerdeçal

Süsü için:Fındık, Fıstık, Kuş Üzümü, Nar Tanesi, Tarçın Tozu, Ağartılmış Badem

Yapılışı: 5 bardak suyun içine pirinç konur ve yumuşayıncaya kadar haşlanır. Şeker katılıp, kaynatmaya devam edilir. Evvelce suda ıslatılıp, eritilmiş safran, zerdeçal (safran bulunamazsa sadece zerdeçal) haşlanan pirincin üstüne dökülür. Kaynamaya bırakılır. Kaynamakta olan karışıma suda ezilmiş nişasta ilave edilir. Kaynatmaya devam edilir. Pişmesi biten zerde servis kaselerine alınır. Üzeri süs bölümünde verilenlerden arzu edilenlerle süslenir. Zerdenin fazla koyu olmaması gerekir. Suyunu ve nişastasının ayarını iyi tutturmak gerekir. Safran’ın da fazla kullanılmaması lazımdır.

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
:eek: hani bunun zerdaçal ve safranı, bu sahtesi galiba hmmm:D... limon kabuğu, portakal kabuğu ile zerdemi olur yahu, nişasta bile yokislikcalan elifgül bizi kandırık ediyo hmmsırıtık.:,
Başkanım senin zerde zengin işi fındık fıstık bol pirinci bile en iyi cins pirinçten bizim gibi garibanların ki de limon kabuğu portakal kabuğuyla böyle olur işte.bu zamanda her şey pahalı olunca zerdeninde sahtesi oluyor naparsın idare edeceğiz.::komik.. biraz zengin olursam senin zerdenin tarifini deniyeceğim bol fındık fıstıklı güzel olur.sırıtık.:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Başkanım senin zerde zengin işi fındık fıstık bol pirinci bile en iyi cins pirinçten bizim gibi garibanların ki de limon kabuğu portakal kabuğuyla böyle olur işte.bu zamanda her şey pahalı olunca zerdeninde sahtesi oluyor naparsın idare edeceğiz.::komik.. biraz zengin olursam senin zerdenin tarifini deniyeceğim bol fındık fıstıklı güzel olur.sırıtık.:,

sırıtık.:,doğrusu bende senelerdir yemedim zerde, malzemesi pahalıdır biraz ama herzaman yapılan bir tatlı değil senede birkere olsun hakikisi olsun. Hanıma diyorum ki çarşıdan pazardan birşey alırken iyisini al. ucuzunu alınca, pahalıdan daha pahalıya geliyor çünkü. Hanımlar daha iyi bilir tabi. ucuza aldığının yarısı yenmiyor zaten, o zaman pahalı fiyatına gelir. İyisimi baştan biraz fazla ver iyisini al.
Zerdeyi de senede bir yap hakikisini yap, herkesin yüzü gülsün, :tamam:.normal zamanda, prenses tatlısıydı, yalancı tavuk göğsüydü falan derken nasıl olsa hanımlar kandırıyo bizi. Bari zerdeyle, aşureden gülsün yüzümüz dimi ya!sırıtık.:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
gghhn.. şaka bir yana, aslında bu kış gününde hem ısınamayan hemde karnını tam doyuramayanlar var memleketimizde, bizde tutmuş zerdenin iyisini yapalım diyoruz:bilmemm:. Bu vesileyle muhtaç olanları hatırlamış ve dua etmiş olalım inşAllahhy... Yarabbi bizleri acizlik ve fakirlikle imtihan etme...Hesabımızı kolay eyle Amin..

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
serdar' Alıntı:
sırıtık.:,doğrusu bende senelerdir yemedim zerde, malzemesi pahalıdır biraz ama herzaman yapılan bir tatlı değil senede birkere olsun hakikisi olsun. Hanıma diyorum ki çarşıdan pazardan birşey alırken iyisini al. ucuzunu alınca, pahalıdan daha pahalıya geliyor çünkü. Hanımlar daha iyi bilir tabi. ucuza aldığının yarısı yenmiyor zaten, o zaman pahalı fiyatına gelir. İyisimi baştan biraz fazla ver iyisini al.
Zerdeyi de senede bir yap hakikisini yap, herkesin yüzü gülsün, :tamam:.normal zamanda, prenses tatlısıydı, yalancı tavuk göğsüydü falan derken nasıl olsa hanımlar kandırıyo bizi. Bari zerdeyle, aşureden gülsün yüzümüz dimi ya!sırıtık.:,

yok yok şaka yaptım sırıtık.:,o kadarlık masraftan bir şey olmaz tabi biz hanımlar erkeklere göre biraz daha tasarrufluyuz o yüzden ucuz olsun diyoruz ama oda iki masraf olmuş oluyor.bende zerdeyi hiç yemedim vede yapmadım doğru :tamam:.söylüyorsunuz yapmışken iyisi olsun sonuçta kendimize yapıyoruz o kadarlıkta lüksümüz olsun değilmi.yanlız en kısa zamanda sizin verdiğiniz tarifi deneyeceğim bakalım bu meşhur zerde nasıl oluyor.:D

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
serdar' Alıntı:
gghhn.. şaka bir yana, aslında bu kış gününde hem ısınamayan hemde karnını tam doyuramayanlar var memleketimizde, bizde tutmuş zerdenin iyisini yapalım diyoruz:bilmemm:. Bu vesileyle muhtaç olanları hatırlamış ve dua etmiş olalım inşAllahhy... Yarabbi bizleri acizlik ve fakirlikle imtihan etme...Hesabımızı kolay eyle Amin..
Amin amin.
niceleride varki ekmekleri yemekleri çöplere atıyorlar o yiyeceklerin hesabını nasıl vercekler acaba. Rabbim dışarda kalana evi barkı olmayananın yardımcısı olsun inş.

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
zerde3.jpg

bu da benim yaptığım zerde tatlısı serdar kardeşim sizin verdiğiniz tarife göre yaptım yanlız eşime pek fazla beğendiremedim ama neyse onun sevdiği bir tek tatlı var oda sütlaç o yemese ben yerim afiyetle :)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
zerde3.jpg

bu da benim yaptığım zerde tatlısı serdar kardeşim sizin verdiğiniz tarife göre yaptım yanlız eşime pek fazla beğendiremedim ama neyse onun sevdiği bir tek tatlı var oda sütlaç o yemese ben yerim afiyetle :)

hmm harika görünüyor, nasıl oluraassd.. zerdeyi beğenmedi eşiniz ha:bilmemm:. sütlaçı bende çok severim, en son 2 ay önce hanıma yap demiştim, aradan aşure geldi geçti hala bekliyoruz bakalım yapacakaassd.., zerde ziyan olmasın en son çare forumdaki arkadaşlara dağıtalım barisırıtık.:, yapacak birşey yok

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
serdar' Alıntı:
hmm harika görünüyor, nasıl oluraassd.. zerdeyi beğenmedi eşiniz ha:bilmemm:. sütlaçı bende çok severim, en son 2 ay önce hanıma yap demiştim, aradan aşure geldi geçti hala bekliyoruz bakalım yapacakaassd.., zerde ziyan olmasın en son çare forumdaki arkadaşlara dağıtalım barisırıtık.:, yapacak birşey yok
iki ayda çok uzun bir zaman olmuş :eek:siz bekleyin yine inş. bir gün yaparım forumdaki arkadaşlara yetmezki zaten hepsi 5 kase oldu bir küçük kaseyi az önce ben yedim bir tanesini komşuya götürdüm bir tanesinide size gönderdim::komik.. ee geriye ne kaldı iki tane iki kase zerde foruma yetmez başka bir zaman çok yapar gönderirimsırıtık.:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
:Dtamam inşAllah zerdenin devamını bekleriz, bu arada belki birde sütlaç yaparsınızçook kommiik

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
:Dtamam inşAllah zerdenin devamını bekleriz, bu arada belki birde sütlaç yaparsınızçook kommiik
gönderme imkanım olmuş olsa gönderirdim canınız sağolsun tabi:) zerde tatlısı bitsin sütlaç ta yaparım inş.:tamam:.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
gönderme imkanım olmuş olsa gönderirdim canınız sağolsun tabi:) zerde tatlısı bitsin sütlaç ta yaparım inş.:tamam:.
Emeğinize sağlık dostlar, bende kazan dibini severim,
elifgül kardeşim hafta sonuna nekaldı şurda, zerde tatlısı evde hazır bulunsun hafta sonu kupa ve madalyanızı getüren kurye ile zerdeyi başkana gönderirsin, duyduğuma göre başkan evde zerde,de zerde diye yengeye takılıyormuş hafta sonu gönderde yenge ile kavga etmesinlersırıtık.:,

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Zerde Tatlısı

Gerekli malzemeler

8 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker
1 su bardağı pirinç
Yarım çay bardağı gül suyu
2 yemek kaşığı mısır nişastası
1 çay kaşığı zerdeçal
1 çay kaşığı safran

Üzerine süslemek için
Yeteri kadar kuş üzümü, çam fıstığı, Antep fıstığı

zerdetarifi.jpg

Zerde Tatlısı Tarifi

Kuş üzümlerini suya bastırın ki yumuşayıp şişsin
Nişastayı yarım su bardağı suyun içine koyup eritin
Pirinçleri yıkayın ve bir tencereye su ile birlikte alıp haşlayın
Pirinçler haşlandığından, suda erittiğiniz nişastayı, gül suyunu, toz şekeri, safranı, zerdeçalı pirinçlerin yanına ilave edin ve karıştırarak kaynatın
Zerde tatlısı muhallebi kıvamına gelince, ocaktan alın ve ılımaya bırakın
Zerde ılıdığı zaman kâselere boşaltın ve üzerini kuş üzümü, çam fıstığı, Antep fıstığı ile süsleyip servis edin
Afiyet olsunçook kommiik

Üst Alt