Zencefil Zencebil Zingiber Ginger

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
zencefil.gif

ZENCEFİL

Diğer İsimleri : Zencebil, Zingiber, Ginger, Gingembre

Botanik Bilgi : Zencefilgiller familyasının örnek bitkisidir. Zencefil 1-2m boyunda çok yıllık bitki olup yurdumuzda yetişmez. Gövdesinin boruyu andıran bir duruşu vardır. Yapraklı sürgünler 1-2m boyunda olabilirken çiçek koçanını taşıyan sürgün 20cm boyundadır. Çiçek koçanı 4-6cm büyüklüğünde olup kozalağı andırır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunur. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yatsı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılır.

Yetiştirildiği Yerler :Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta, günümüzde Hindistan ve Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir.

Kullanım Şekli : Kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş kökleri ekmek, tatlı, pasta, şarap ve bazı likörlerin yapımında kullanılır. Ayrıca zencefil tozu, baharat olarak tüketilir.

Toplanması-Saklanması : Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

Bilinen Bileşimi : Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden zengindir.

Faydaları
Bilim adamları zencefilin şifalı bitki olarak bir çok formülde yer almasının sebeplerine ve şifalı özelliklerine dair pek çok delil bulmuşlardır.

Zencefil kolestrolü düşürür,alerji astım,eklem iltihabı,soğuk algınlığı ve mide bulantısına iyi gelir.Sindirim yollarını ve karaciğeri toksin ve parazitlere karşı korur.

Zencefil kandaki kolestrol miktarının % 85 ini üreten karaciğerdeki kolestrol üretimini durdurur.

Zencefil trombosit aktive eden faktör(PAF-platelet activating factor) etkisini azaltarak kalp krizine sebep olabilen pıhtılaşmayı önler.

Zencefil PAF etkisini azaltıcı özelliği sayesinde alerji ve astıma karşı etkilidir.

Yağ tüketimi arttığında alerjide görülen kızarma ve astımda görülen bronşiyal kasılma artar.

Kurutulmuş zencefil,özellikle tentürü bu etkiyi dengeleyebilir.

Hindistan'da yapılan bir deney günde 5 gr(5 çay kaşığı) kurutulmuş zencefilin 7 gün boyunca alınması,günde 100 gr tereyağı tüketiminden kaynaklanan kandaki yüksek yağ oranını düşürmüştür.

Zencefil, eklem iltihabının neden olduğu ağrıları, bağışıklık sisteminin iltihabik lökotrien üretmesini durdurarak, rahatlatır.

Zencefil, zingibain adlı parazit ve yumurtalarını yok eden bir kimyasal içerir.

Bu anti-parazit etkisi suşi hazırlanırken kullanılır.

Suşi geleneksel olarak zencefil turşusuyla beraber yenir. Zencefil ekstresinin çiğ balıkta bulunan ve 16 saat boyunca canlı kalabilen anisakid parazitini yok ettiği bilinmektedir.

Zencefil çayı sistozomyası (parazitten kaynaklana bir tropikal iklim hastalığı) tedavi eder.

Zencefil mide ülserine faydalıdır.

Çinli araştırmacılar bir akupunktur noktasına küçük bir miktar zencefil uygulamanın ters doğum vakalarını % 77 oranında düzelltiğini söylüyor.
Mide ve bağırsak gazını sökme özelliği vardır.
Mideyi yatıştırır.
Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.
Bedeni ısıtır, terlemeyi sağlar.
Hazırlanan çayla gargara yapılırsa boğaz ağrılarını geçirir.
Kas incinmelerinde haricen kullanılarak masaj yapılır.

Kullanım Şekli : Zencefil tozundan 1,5 tatlı kaşığı, 1 bardak su içine konularak ocakta su kaynayıncaya kadar beklenilir. Sonra, ateş kısılarak 5-10 dakika daha ısıtmaya devam edilir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çoook çok enteresan bir durumxxzzl.. iyide foruma giremediyseniz bunu nası yazdınız gönül kardeşimhhım
sadece bu konuya haps etmisti beni..dfgtndfrt..
ki ben bu konularin meraklisi olmadigimi herkes bilir..
okumaya yazmayi sevdigim kadar yemek ve tatli yapmaya duskun olsa idim herhalde usta Ahci olurdum.. ki degilim.. o yuzden 50 kilo uzerine cikamiyoruz..
sabah aksam salada..sırıtık.:,

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
bir ara sadece bu zencefil konusunda takilmisti.baska konuya girince musaadeniz yok diye izin vermiyordu bir puanlama gosteriyordu...
serdar forumda bişiler yapıyor sanırım ondan oldu gönül kardeşim kesinlikle yasaklı değilsiniz :)

sadece bu konuya haps etmisti beni..dfgtndfrt..
ki ben bu konularin meraklisi olmadigimi herkes bilir..
okumaya yazmayi sevdigim kadar yemek ve tatli yapmaya duskun olsa idim herhalde usta Ahci olurdum.. ki degilim.. o yuzden 50 kilo uzerine cikamiyoruz..
sabah aksam salada..sırıtık.:,
Hımmm şimdi anlaşıldı meraklı olmadığın için girdin onedenle konu tarafından 3 gün ceza aldın:D

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
zencefil olunca merak ettim cunku burada zencefil cook meshurdur.. zencefilli tatlilar, ekmek ve caylar vardir...
simdi de begen dugmesi calismiyor..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
zencefil olunca merak ettim cunku burada zencefil cook meshurdur.. zencefilli tatlilar, ekmek ve caylar vardir...

çalışıyor mausla yaklaşınca beğen yazısı görünür, ayrıca javascript kapalı olursa tarayıcıda çalışmaz çoğu şeyler...Bilginize

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
haa degerlendirmeyi de buldum cook sukur..cddvb..
simdi gidip sabaha kadar sadece kendi konularimi mukemmel yapayim.. her kes kendi aklini pazara goturse yine kendi aklini begenirdi misali.. dfgtn
acliktan gozum kararmis sanirim.. cocuklarima lasanya yapmistim.. etli kasar peynirli yumsacik firinda makarna.. ama ben agzima surmem.. sevmiyorum.. nerde o benim annamin sarimsakli yogurtlu makarnasi...
kuru ekmek ile 50 gr kasar peyniri ozluyorum..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
anlaşıldı neden 50 kiloda kaldığınız :D
beğen düğmesi çalışıyor beyaw sayfayı F5 e basarak helebi tazeleyin ozaman herşey düzelir:)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
haa degerlendirmeyi de buldum cook sukur..cddvb..
simdi gidip sabaha kadar sadece kendi konularimi mukemmel yapayim.. her kes kendi aklini pazara goturse yine kendi aklini begenirdi misali.. dfgtn
acliktan gozum kararmis sanirim.. cocuklarima lasanya yapmistim.. etli kasar peynirli yumsacik firinda makarna.. ama ben agzima surmem.. sevmiyorum.. nerde o benim annamin sarimsakli yogurtlu makarnasi...
kuru ekmek ile 50 gr kasar peyniri ozluyorum..
şaka değil nekadar çok değerlendirme olursa okadar çok konu yıldıza kavuşur googledesırıtık.:,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
tutmayin beni tum konularimi mukelestirmeliyim.. yahu ben ne mutevazi bir insanim...::komik..
eh nede olsa Allah vergisi..:tamam:.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
tutmayin beni tum konularimi mukelestirmeliyim.. yahu ben ne mutevazi bir insanim...::komik..
eh nede olsa Allah vergisi..:tamam:.

objektif değerlendirme olsun iyi konular 4 veya 5 yıldız orta 3 yıldız pek beğenmedikleriniz 1-2 yıldız ok...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
acaba butun arkadaslarimi ne kadar cook sevdigimi soylemismi idim..sırıtık.:,
degerlendirme yaparken ins. bu sevgi dolu yuregimi hatirlarlarlarsa bir paket de cikolata gonderecegim her birine cay ve kahveler de benden.. yahuu tutmayin beni...:tüüh:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
acaba butun arkadaslarimi ne kadar cook sevdigimi soylemismi idim..sırıtık.:,
degerlendirme yaparken ins. bu sevgi dolu yuregimi hatirlarlarlarsa bir paket de cikolata gonderecegim her birine cay ve kahveler de benden.. yahuu tutmayin beni...:tüüh:,
hatır gönül işi yapmayın haa... gerçek düşünceleriniz yıldızlara yansısın...:tamam:.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
FOOD_GBREAD-ROUL-550x277.jpg

bakin bu zencefilden yapilmis kaymak tatlisi.. zencefil..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
gingerbread-cookies-dessert-recipes.jpg

bu da zencefil adam dir.. KIS mevsiminde ekmek gibi yapilir ve yenir..
niye biliyormusunuz? ama Ben bunu da yemem..illa Turk mali olmali hiidayi;.:

neden sadece KIS mevsiminde zencefil den ekmek yapilip yendigini biliyormuydunuz?

demekki her kes biliyor yazmama gerek kalmadi...baybyy

kral_o24

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
zencefil dediğiniz şey serdeçöp ile aynı şey mi bilgisi olan varmı?

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
zencefil dediğiniz şey serdeçöp ile aynı şey mi bilgisi olan varmı?
Yok değil kardeşim senin dediğin zerdeçöp ün diğer adı Zerdeçal dır.
Sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir.
Hint safranı olarak da bilinir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Zerdeçöp’ün acımsı bir tadı vardır. Zerdeçal, ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve kına yakmada da renklendirici olarak kullanılan bir bitkidir.

zerdecal1.jpg

Zerdeçöp bitkisinin antioksidan özelliği vardır. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.
-İltihap giderici bir özelliği vardır.
-Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.
-Mideyi kuvvetlendirir.
-Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.
-Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.
-Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.
-Deneysel çalışmalarda zerdeçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.
-Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır.
-Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.
-Zerdeçal antioksidan ve antienflamatuar etkileri ile Alzheimer hastalığına gidişi engellemektedir. Zerdeçalın beta-amiloid plaklarının gelişimini yavaşlattığı da gösterilmiştir.

zerdecal2.jpg

Üst Alt