Yılbaşını kutlamak neden günahtır

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Yılbaşı geldiği zaman da, hristiyan dünyası yapıyor diye onlara uyarak çam diker, hindi keser, eğlenceler düzenlerse, kuşkusuz, bu meşru olan bir davranış sayılmaz.

Noel günü ve gecesinde, kafirlerin paskalya ve yortularında, sırfonlar gibi bayram yapan küfre girer.
Tüm bunlarda kişi iyi niyet taşımadığı için şu hadis'te muhatap olur:
"Kim bir kavme benzemeye çalışırsa onlardan sayılır." [Ebû Davud, Libas: 4]Genişletmek için tıkla...Mesala onları taklit ettiği için sorumlu olur, günaha girer.

Yılbaşı münasebetiyle Ülkemizin ve dünyanın çeşitli bölgelerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedîr.
Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemelî. Hristiyanlara kendimizi benzetmemek için yılbaşı gecesi hindi yememelî! Yenirse mekruh olur.
Birkaç gün sonra yenilebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlarsa doğrusu her zaman caiz değildir.
Bu gece, gayrı müslîmlere benzemek maksadıyla türlü yiyecek ve içecek almak da caiz olmaz.

Her zaman ne alınıyorsa onları almakta sakınca yoktur ve bu geceye ayrı bir önem verilmemelidîr.
Bu yılbaşının biz Müslümanlar için, resmî ve milletlerarası bir takvim başlangıcı olmak ilgi ve alâkasından başka hiçbir kıymet ve değeri asla yoktur.

aycam

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
kutlamadim uyudum

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
YILBAŞI GECESİ BİRÇOK KİŞİ MASA BAŞINDA GELSİN MEZELER GİTSİN BOŞ ŞİŞELER.
EH BENİM BİRÇOK KİŞİDEN NE FARKIM VAR TABİKİ BENDE MASA BAŞINDAYDIM
AMAAA O BİLDİĞİNİZ MASALARDAN DEĞİİİİL
BU MASANIN BAŞINDA VE İÇTİĞİM TEKBİRŞEY VARDI ODA ÇAYYY :)

aycam

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
cahiliyet dönemi insanlara benzettim , tesekkürler

Üst Alt