Yemeğe ne kadar vakit ayırmalıyız???

cennetkuşu

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Yemeğe ne kadar vakit ayırmalıyız???

Selamun aleykum, kardeşlerim....Üzerinde duracağım konu aslında çoooook önemli....Hepinizin dikkatle konuyu takip etmenizi istiyorum...Konu kısa olacak ama önemli...Ve hepinizin en azından bir kerede olsa denemenizi çok istirham ediyorum....İnşaallah faydası olacaktır....

Evet, hepimizin en zayıf noktası bildiğimiz ve itiraf ettiğimiz gibi yemektir....Bu da bizi otomatik olarak çok ve aşırı yemeye götürür çoğu kere.:tüüh:,..Bazılarımızı çoğu kere olmasa bile ayda bir veya iki kere çoook yediğimizde bile kendimizi hiç iyi hissetmeyiz ve karın ağrısı ve akabinde tembelleşme ve hatta namazı kılmakta bile tembellikler gösteririz!!!! Ve buna bir çözüm ararız bazen.ilginç::....Ama çözüm bulamayız bulsakta bulduğumuz çözümler geçici olur çoğu kere...ve yine yemeğe mağlup oluruz; insanlığımızdan utanarak, belki de.....

Evet, belki de yemek bütün kötülüklerin anası ve kaynağıdır (?)!!!!Çünkü dil ve fercide azdıran mide olsa gerek!!!!Ve diğerlerini de.....Yani gözü,kulağı,eli,ayağı ve sonunda kalbi ve aklıda....Yani midemiz diğer bütün vücudumuzu ve hatta kalp ve ruh gibi vücutla ilişkili her bir latifeyi doğrudan etkiliyor ve onları günahlara sokuyor ve madeten ve manen öldürüyor!!!!! Kısaca demek istediğim kardeşlerim "MİDEMİZ BİZİM EN BAŞ BELAMIZ VE EN BÜYÜK İMTİHANIMIZ O DÜZELMESSE BİZ DE DÜZELEMEYİZ ASLA, MÜMKÜN DEĞİL,MÜMKÜNATI YOK" Yani bu mideyi nasıl adam ederiz de düzeltebiliriz??? sorusu ve cevabı bizim için çok önemli.....

Bunun cevabı ise iki şıkta bitiyor....1. Helal ve temiz yiyecekler yemek....2. Az ve öz yemek..... bu iki şartı yerine getirebilirsek inanın diğer bütün organ ve latifelerimizde Rabbimizin istediği istikamette olacak ve her türlü günahtan ve pislikten uzak kalabileceklerdir....Bizler eğer durmadan haram yiyorsak (en azından şüpheli yiyecekleri yiyorsak) ve bir de tıka basa karnımızı dolduruyorsak Allah aşkına bizlerden ne beklenebilir??? Elbette her türlü günahlara girmemiz ve başımıza her türlü kötülüğün gelmesi kaçınılmaz ve doğal olacaktır!!!!Çünkü 2+2= 4 eder..Yani Haram lokma+ çok yeme= Her türlü günah ve pişmanlık olacaktır....

Sonuç olarak helal lokma konusu ve az yeme kısaca yemeye ne kadar vakit ayıracağımız iki çok önemli bir konudur....Bunları kökten çözemez ve bu çoooook önemli konuları küçümsersek inanın hayat boyu çoooook pişmanlıklar yaşıyacaz!!!! Ve günahlar içinde boğulup gidecez.....

İlk konu olan helal lokma meselesin "GİMDES" sitesinden yararlanılabilir....Çok güzel ve faydalı bir sitedir....İkinci konu olan "AZ YEME" ise en az "HELAL LOKMA" kadar önemli hayati bir konudur!!!! Çoğumuzun " Aman ne olacak ki?!?!?! Biraz daha yiyeyim!!!! gibi sözlerle sığ ve kısır bir mantıkla baktığı konu yukarda da anlattığım gibi insandaki bütün maddi ve manevi organ ve latifeleri etkiliyen merkezi can alıcı(hatta imandan da edici)bir konumdadır!!!!!

Kısaca yemekte " Azı karar,çoğu zarar" deyimi bire bir örtüşüyor....Ama nasıl zarar??? Tam ve büyük bir zarar!!!Taaa imana bile zararı dokunabilecek bir zarar!!!!!! Rabbim bizleri oburluktan ve nefse kul olmaktan korusun inşaallah...

Evet, yemek yemede süre ne olmalı Ne zaman yemeye ara vermeliyiz???Süre tutmadan da olmaz mı??? diyenleriniz olacaktır...Onlara diyorum ki, inanın olmuyor....Çünkü hah şunuda yiyim bunuda yiyim derken sınırı aşıyorsunuz, ister istemez!!!!Ve arkasından yine büyük bir pişmanlık ve tembellik!!!!!Ama kendinize bir süre tanır ve kendi kendinize o süreyi aşmamaya şartlandırırsanız inanın ki oluyor yapıyor ve başarabiliyorsunuz..... O süre ise tam olarak 10 dakka...Evet 10 dakka.....İnanın bu süre yemek yeme için oldukça makul ve yeterli bir süre.....Ben birkaç kere denedim ve inanın çoooook memnun kaldım..Ve bunu siz kardeşlerimle paylaşmak istedim yararlı olurum düşüncesiyle:tamam:......Kesinlikle bu süreyi deneyin...Hiç pişman olmuyacaksınız....Ve bu süreyi yakınlarınızla da paylaşmanızı çok isterim....inanın çok büyük faydası ve otokontrolü var.....

Burada dikkat edilmesi gereken bir iki ayrıntı var....Dijital saatiniz varsa süreyi onla tutun...Çünkü diğerinde tam hesap yapılamadığından süre tutmada yanlışlıklar söz kunusu olabilir.Birkaç dakka fazladan yemek yenebilir ve süre tutmada gevşeklik olabilir...Birde çay ve su içmeyi bu sürenin dışında tutmak gerekir...Meyve ve kuruyemişte öyle....Bir de haftada bir kere toplu olarak yenecek kahvaltılarda da bu süre aşılabilir... Zaten kahvaltılar yavaş yenir ve kalorisi azdırlar.....Fakat dediğim gibi bunlar istisnadırlar.....Kural olarak yemeklerde özellikle ve özellikle akşam yemeğinde 10 dakkayı aşmamalıyız!!!!

Son olarak bu 10 dakka kuralını uygularsanız inanın bundan çok memnun kalacaksınız....Buna inancım %100...Hiç şüphem yok!!!!Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen...Deniyenlerde deneyimlerini buraya yazsınlar lütfen....Bu konu inanın bir müslümanın belkide dünyadaki en büyük sorunu..Bu sorun hal olura diğer sorunlarda hal olacaktır inşaallah.....Haydin "Bismillah" diyip şu 10 DAKKA KURALINI uyguluyam... Selametle......

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Son olarak bu 10 dakka kuralını uygularsanız inanın bundan çok memnun kalacaksınız....Buna inancım %100...Hiç şüphem yok!!!!Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen...Deniyenlerde deneyimlerini buraya yazsınlar lütfen....Bu konu inanın bir müslümanın belkide dünyadaki en büyük sorunu..Bu sorun hal olura diğer sorunlarda hal olacaktır inşaallah.....Haydin "Bismillah" diyip şu 10 DAKKA KURALINI uyguluyam... Selametle......
Aleyküm selam kardeşim, hoşgeldin diyemiyorum çünkü tanışma bölümüne giripte selamun aleyküm allah'ın izniyle bende geldim aranızda banada yer varmı dememişsin
ama yinede hoş geldin sefalar getirdin lakin geldiğin yerden seni burda gören olursa elinden modluğunda gider haberin ola sonra niye söylemedin ekrem abii demeqqww..k

mshareketliifade411bp.gif
Gelelim yemek konusuna10 dakikada yemek yemekmi, neo kardeşim acelemiz ne gümrükten malmı kaçırıyoruz, bir işyerinde bile yemek saati 1 saattir, yoksa siz bir işyeri sahibimisiniz?
Bu yazıyı işçilerimde okusunda az yemek yesinler diye bu konuyu açtın dimiiibhoff

Neyse kardeşim şu ondakika meselesini siz kendinize uygulayın da bırakın işçilerin rahat yemek yesinler, adamlar zaten açlar sizde onları tamamen aç bırakacaksınız.cddvb..

Üst Alt