Vesvese-İçten Geçen Küfürler-Hayaller-Engel Olunamayan Durumlar

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm.İnternette çokça rastlar oldum bu tür konulara...

Vesvese konusuna değinmek istiyorum bildiğim kadarı ile...Uzun zaman önce bende bazı vesveselere müptele idim özellikle ilk namaza başladığımda...Uzun araştırmalarımdan derlemedir..!

Şimdi vesveseden önce,genelde kimlere gelir?

Vesvese,hassas ruhlara yani fiziksel olarak baktığımızda takıntılı insanlara gelir...

Arkadaşınızın söylediği bir şey,yaşadığınız kötü bir olay günlerce aylarca aklınızdan çıkmıyor ve kafanızda sürekli dönüp dolaşıyor mu? O zaman vesvese için biçilmiş kaftansınız...

Uzun süre dinden uzak yaşayıp namaza başlamaya mı karar verdiniz?Bu defa şeytanın radarına girersiniz.Çünkü ALLAH C.C'e yemin etmiştir insanları saptıracağına dair.

Nasıl vesveseler gelir insana?

1-)Küfür

Haşa ALLAH C.C'e,Kuran'a,peygambere,anne babanıza,arkadaşlarınıza karşı küfürlü sözler gelebilir aklınıza.

2-)Şüphe

ALLAH C.C varlığı ile ilgili şüpheler,ruhani varlıklar ile ilgili şüpheler,tekrar dirilme ile ilgili şüpheler.

3-)Kendini kötüleme

Senin ibadetin kabul olmaz,sen kötü bir insansın,yanacaksın tarzı vesveseler.

4-)Günlük olaylara daldırma

Sonra kılarsın önce şu oyununu oyna,arkadaşınla dolaş,dersini çalış tarzı vesveseler.

Şimdi gelelim vesvesenin oluşuna,işleyişine ve amaçlarına.

Öncelikle şeytanın ilgisini çekmeniz lazım.Yani namaz,sadaka vb. gibi iyi ameller işlemeniz lazım.Zina etseniz ya da alkol alsanız şeytan nasılsa benden diyip sizle uğraşmaz...

En çok rastlanan durum.

İçimden Haşa ALLAH C.C'e karşı küfürler geçiyor, DURDURAMIYORUM!

Şeytan vesveseyi yani küfürlü düşünceleri önce kalbe atar.Kalp tarafından kabul görmeyince,bu defa akla edebe ve imana aykırı sözler,düşünceler olarak gelir.

Kişi bundan öyle bir rahatsızlık duyar ki,ölmeyi ister.Derdini kimseye anlatamaz,utanır.Herkesin kınayacağını düşünür.Kafayı yeme derecesine gelir.Bunun sebebi ise,kişinin ALLAH katında güzel bir iş yapmasıdır.Özellikle namaza başlayanlarda görülmekte ki şeytan,madem bana yar olmadın kendine de yar olma der ve vesvese oklarını sallar.

Vesvesedeki anahtar nokta,DURDURAMAMAK!

Siz o düşünceleri kovmaya çalıştıkça,gelir.Susturmaya çalıştıkça,daha yüksek sesle bağırır.

Eğer ki bu sizi rahatsız ediyor,içinizi yakıyor,moralinizi bozuyor ve derdinizi kimseye anlatamayıp özellikle internet gibi ortamlarda yardım arıyorsanız bu;

SİZİN BU DURUMDAN RAHATSIZ OLDUĞUNUZU,KALBİNİZİN BU DURUMU KABUL ETMEDİĞİNİ,İÇİNİZDE İMAN OLDUĞUNU VE KAFİR OLMADIĞINIZI GÖSTERİR Kİ ALLAH C.C'ÜN BUNU SİZDEN KAT KAT DAHA İYİ BİLİR...

Eğer ki içinizde iman olmasa,o küfürler ve sözler sizi rahatsız etmezdi.Hatta kendi isteğinizle yapardınız...

Şimdi karşınıza bir kalem alın.Ona hakaret edin.Sonra susun.Bu kendi isteğinizle yaptığınız bir iştir.

Ama vesveseyi susturamaz,durduramazsınız.Size acı verdiğini bile bile düşünürsünüz.Peki bunu bile bile niye kendinize eziyet edersiniz? Çünkü sizin elinizde değildir,sizin düşünceniz değildir. Sizin olsa, istediğiniz zaman o düşünceden vazgeçersiniz,o sesi susturursunuz!

Sizin düşünceniz değil ki,size acı veriyor.

ALLAH C.C;o sözleri sizin isteyerek düşünmediğinizi,rahatsızlık duyduğunuzu biliyor...

Bir insan dahi bilerek Rabbine küfürler ettikten sonra,O'na isyanda bulunmuş şeytan hayli hayli küfür eder ve sizi ettirmeye çalışır.AMMMAAA

Ağzınızle ile o küfürü dışarı vuruyor,kalbiniz de hiçbir rahatsızlık duymuyorsa o iş vesvesen çıkar.Vebali sizin üstünüzedir!

Vesvese ise,durdurulamayan düşüncelerlerdir.

O düşüncelerden kurtulmanın bir yolu var,ama karşılığında bir miktar para istiyorum desem...

Birçok bu vesveseye maruz kalan o parayı verir bana.Sizin paranız olsa,benden emin olsanız siz de verirsiniz değil mi?

İnsan,kendi düşündüğü şeyden kurtulmak için para verir mi?

Vermez.Demek ki düşünce bize ait değil...

İşin tıbbi açısından bakarsak,okb bunun adı.

Yani takıntılar.Düşünmek istemediğiniz ya da düşünmekten korktuğunuz bir durumun sizin kontrolünüz dışında gerçekleşmesi.

Mesela,tike benzetebiliriz.Yapmak istemezsiniz ama,elinizde değildir.Vesvese de,tikin düşüncesel hali...

Ashaptan bazıları Allah Rasulüne (A.S.) gelerek:
Yâ Rasulallah! (Allah, ahiret, iman ve İslâmâ dair) kalbimize öyle düşünceler geliyor ki, gökten düşüp parçalanmak onları söylemekten daha iyidir. Bunun sebebi nedir? diye sordular. Efendimiz (A.S.):
Bu sırf imandır; sizde bulunan imanın alâmetidir buyurdu. (Müslim, Nesai, )

Şimdi gelelim çözüm yollarına...

1-)Zikr

ALLAH C.C isimlerinden

El-Kuddus

ismi,170 kere zikredilmesi önerilir.Özellikle cuma gecesi(perşembeyi cumaya bağlayan gece)

2-)Haşr suresi son 3 ayet çok faydalıdır.

3-)Şartlanma.Aklınıza her vesvese ve kötü düşünce gelişinde,siz ona karşılık ALLAH C.C'ü övün.Özellikle ayetler ile.Ya da küfür geleceği an,"estağfurullah" demeye şartlayın.Başka şeyler düşünün.

4-)Ahlakınızı düzeltin.Hayal kurmamaya çalışın.Hiçbir şeye canlı cansız küfür etmemeye çalışın.

5-)ALLAH C.C mermahetlilerin en merhametlisidir.

Düşün kü oğlunuz geldi size,baba/anne ben sana karşı içimden küfür ediyorum.Ama bunu yapmak istemiyorum.Bunu yapmaktansa ölmeye bile razıyım dese.Kalkıp onu üstüne benzin döküp yakar mısınız?Hayır,tedavi ettirmeye çalışırsınız.

Peki,merhametinin sadece 1'i dünyadaki canlılara denk gelen yani yaşayan bütün varlıklardaki merhameti toplasanız yine de merhametine denk gelmeyecek ALLAH C.C ;

sizi vesveselerinizden ve kurtulmaya çalıştığınız gönlünüzün razı gelmediği vesveselerden dolayı ateşe atar mı?

Ve sizlere bi araştırma vereyim...

lümmeyi şeytaniye

birsen

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizden razı olsun cidden çok güzel açıklamışsınız.

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizden razı olsun cidden çok güzel açıklamışsınız

Cümlemizden inşAllah.Bu durumda olan özellikle internet ortamında çok denk geliyor...

İnsan,müslümanlar açısından bakılınca iki kısımdır.Beyin ve kalp.

Müslüman beyni,kalbidir.İçinde ne varsa,dışa o vurur.

İçinde pir pislik varsa,dışarı da aynı şekilde yansır.Her türlü günahı işler.

İçinde iman varsa,bize emredilen şeyleri yapar...

ALLAH C.C'ü gözünüz ile armayın.Göremezsiniz.

O'nu,kalbiniz ile arayın.Muhakkak bulursunuz.

Aklınıza,O'nun olmadığına dair düşünceler gelebilir sizin öyle bir konunuzu hatırlıyorum bi yerlerde görmüştüm.Ama kısmet olmadı yazamamıştım.

Eğer ki zaten görseniz başınızı secdeden kaldırmaz,hiçbir günahı işlemez hatta nefes almaya korkardınız :)

Gözünüzle göremeyeceksiniz ki,imtihan olacak...

Evinizde kablosuz internet varsa,gözünüz ile o sinyali arayın.Göremezsiniz.Dokunamazsınız.Ama telefonunuz görür :)

ALLAH'ı arıyorsanız,kalbiniz ile arayın...

Ama fıtrata ters şeyler de bekleyin.Yani bardak olduğu yerde takla atsın diye dua ederseniz,direk red olur çünkü fıtrata ters :)

O'nu bulmanız için yaklaşmanız ve aramanız lazım...

Sevilmek için sevmek,sevdiğini göstermek lazım...

ALLAH C.C buyurmuştur:

O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım, o bana bir zira' yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim." Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da'avat 142, (3598)

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Hocam vesvese de Diyorsunuz ki kalbinizle arayın, yada kalbiniz temiz olsun, yada kalpten sevin kalpten korkun... İşte İnsan kalbini hesaba çekemiyor ki, ben bir kulun içini bilmiyorum ki kendi içimi onunla kıyas edeyim, kalbimi bi teraziye koyayım bakalım ne kadar seviyor ne kadar korkuyorum. Benim sorunum kendimden emin olamamak, kalbimden emin olamamak.

bedirhan

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm yazım çok uzun ama 2 dakikanizi ayırın lütfen. Saydığın her şey bende 2 aydır falan vardı. Çok kötü bir durumdaydım. Hiç bir şeye inanasım gelmiyordu. Ölümden sonra yok olunacağı düşüncesi beni depresyona sokuyordu. Buna inanmıyordum ama içimden bir ses ya gerçekse diyordu. Psikolojim bozulmuştu.

Artık hiçbirşeyden zevk almıyordum. Hiçbirşey yapasım yoktu. Durduk yere ağlayasım geliyordu. İçinde olduğum durumu kimseye anlatamıyordum. Beni anlayacaklarını düşünmüyordum. Ve beni kınamalarından korkuyordum. Gece uyuyamıyordum. Çok kötü bir durumdaydım. Doğru yolu bulmak için çok uğraştım ve şükürler olsun doğru yolu buldum. Namaza, hayır işler yapmaya başladım ve namazımı elimden geldiğince kılmaya gayret ettim. Arkadaşlarıma da kıldırmaya gayret ettim. Dinine çok bağlı bi arkadaşım vardı. Onunla din konusunda konuşuyorduk. Ve bir gece rüya gördüm. Rüyanın yorumunda hayır işler yaptığım ve hayır işlerimin artacağı müjdeleniyordu. Ben tabi çok sevindim buna şükürler olsun. Elimden geldiğince Allah'ın emir ve yasaklarına uymaya çalışıyordum. Ama namazlarımı eksiksiz olarak kılamıyordum. Üşenmekten değil de Allah'ın huzuruna çıkmaya cesaret edemiyordum bazen. Neyse dün akşam bi rüya gördüm. Rüya yorumunda önemli kararlar alacağım ve hayatımın değişeceği yazıyordu. Bende değişmeye çalışıyordum. İnşAALLAH istediğim şekilde değişebilirim. Amin

K

Kayıtsız

Kayıtsız
Misafir
Abiler ablalar benim aklımdan uygunsuz şeyler geçiyor,küfrediyorum hatta daha kötüleri ölmek istiyorum artık dayanamıyorum bu acıya ümitsizliğe çaresizliğe düştüm gerçekten bunu kaldıramıyorum çok zor benim başıma ayrıca yukarıda okuduklarımda geliyor..Kimseye zarar verecek biri değilim ama insanlara zarar veresim bile geliyor içimden..Ağlıyorum ağlıyorum ağlıyorum gerçekten canım çok yanıyor artık.Acaba kişilik bölünmesi mi yaşıyorum diye düşünmeye bile başladım..Lütfen biriniz bir şey söylesin.Düşündükçe daha çok oluyor.Niye bunu düşündüm diye düşünüp kahroluyorum ümitsizliğe düşmemek için çırpınıyorum ama düşüyorum.İnternette okuyorum falan biri beni bu durumdan kurtarsın diye.Kendimi çok rezil bir insan gibi hissediyorum tövbe edemiyorum çok üzülüyorum utanıyorum daralıyorum..Lütfen bu kardeşinize yardım edin ve dua edin.

Üst Alt