ücret karşılığı Kuran-ı Kerim okumak...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kur’an-ı kerim geçim vasıtası yapılmaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur'an okuyun, fakat geçim vasıtası yapmayın.) [İ.Ahmed]

(Bir zaman gelir, Kur'an, Allah rızası için değil, dünyalık için okunur.) [Ebu Davud]

(Kur'an okuyup da, okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkanlar olacaktır.) [İbni Mace]

(Kur’an-ı kerim, okuyanlarına ya şefaat eder veya düşman olur.) [Müslim]

Ücretle okunan Kur'andan ölüye sevap hasıl olmaz. (Hidaye)

Para ile Kur’an-ı kerim okutmak haramdır. (Bey ve Şir’a)

Hafız, pazarlık etmeden, sırf Allah rızası için hatim veya mevlid okursa, okutanın hediye ettiğini alması caiz olur. (Hadika, Berika)

Kur’an-ı kerim okuyup hediye almayı meslek haline getirmemelidir! Çünkü âdet haline gelen hediyeler, şart edilen ücret gibidir. (Dürr-ül muhtar)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Güzel yazmışsınız sağolasınız.
Hiçbir imam zaten Kur'an okumaya para alacağı için giden değildir.
Davet ediyorlar, imam gidiyor, Kur'an okuyor, sohbet ediyor ve sonunda da dua ediyor, eve yollanmak için kapıya yönelince, hane sahibi hocanın cebine "yeşillik" koyuyor. Koymasa ne olur hiçbir şey olmaz, hoca para almamış olur ve evine o haliyle dönmüş olur! Değil mi?
Evet hoca para ile Kur'an okumuyor ama veriyorlar. Aradaki farkı görün! Hocalara yüklenmeyin. :)
Dua ile.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Geçen akşam yatsı namazını kıldım, bir arkadaş beni bir proğrama götürdü eve saat 01:00'da girdim,
Arabadan inerken arkadaş bana, "sağolasın" dedi. Ben de: "Ne demek sen sağolasın" dedim.
Ne para ne de pul. Kimseye bir şey yapmadık.
Para alınmıyor para veriyorlar.
Vermesin keratalar!!!
:) :) :)

NOT:

Şu da bir gerçek. Ben kimsenin bekçisi değilim, yatsı namazını kılıp bir yere yollanıyorsam gece 01:00'da da eve geliyorsam,
"Sağolasın" dersen moralim bozulur!!! :) :) :) Dikkat!!! :) :) :)

Üst Alt