Üç dua,Üç amin.

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
ÜÇ DUA, ÜÇ AMİN.
Peygamber (SAV) Efendimiz bir keresinde minbere çıkarken, her adımda amin dedi. Bir adım çıktı, "Amin"; bir adım daha çıktı, "Amin"; bir adım daha çıktı, "Amin" Sebebini sordular hutbesi bittikten sonra:

"--Yâ Rasûl! Minbere çıktığınız zaman amin dediniz, her adımınızda bunu neden söylediniz?" diye.

Buyurdu ki:

"--Üç dua etti Cebrâil AS, ben onlara amin dedim. Birisi: 'Annesine, babasına veya sadece onlardan birine ulaşmış bir evlât, onlara güzel hizmet edip, onların hayır duasını alıp cenneti kazanamadıysa yazıklar olsun o evlâda! Burnu yerde sürtsün!' dedi, ben de amin dedim."

Demek ki insanın evlât olarak, anne babasının rızasını kazanması, elini öpmesi, gönlünü alması, hizmet eylemesi, böylece cenneti kazanması gerekiyor. Sağlığında annesinin babasının gönlünü alarak, Allah'ın rızâsını kazanması, cennetlik olması gerekiyor.

"İkincisi: 'Ben peygamber olarak bir kulun yanında anıldığım zaman, o kul bana salât ü selâm getirmezse; ona yazıklar olsun! Onun burnu yerde sürtsün!' dedi Cebrâil AS. Ben de ona amin dedim."

Burdan anlıyoruz ki, Rasûlüllah anıldığı zaman, biz hemen "Sallàhu aleyhi ve sellem" veyahut "Aleyhis salâtü ves selâm" dememiz lâzım, veyahut güzel salevatlardan birisini söylememiz lâzım! Hattâ bu arada parantez açarak hatırlatayım, cuma günlerinde salât ü selâmı çok etmek, çok söylemek Peygamber Efendimiz'in tavsiyesidir. Hazır bugün cuma günüdür. Receb ayının ilk cumasıdır. Onun için elinizi tesbihi alıp yüz kere, bin kere yapabildiğiniz kadar Peygamber Efendimiz'e salât ü selâmı bugün çokça yapmaya çalışın sevgili dinleyiciler!

"Üçüncüsü de: 'Ramazan eriştiği halde bir kula, o ramazanın feyzinden, bereketinden istifade edememiş, ramazan gelmiş geçmiş de hâlâ Allah'ın mağfiret ettiği bir kul olamamışsa, Allah'ın affını, mağfiretini kazanamamışsa; yazıklar olsun o kula! Burnu yerde sürtsün!"' diye Cebrâil dua etti; ben de ona amin dedim. Üçüncü aminin sebebi de budur." diyor o hadis-i şerifte Peygamber SAS Efendimiz
RAMAZAN VE TAKVA EĞİTİMİ MAHMUT ES'AD COŞAN (RA)

Üst Alt