Tesbih hatmi

ödsa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
s.a tesbih hatmi için kaç tane 'lailahe illallah muhammeden resurullah' demek gerekiyor ve daha sonrasında kendimiz hatim duası yapıp bağışlayabilir miyiz? hatim duasını yazabilir misiniz?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
s.a tesbih hatimi için kaç tane 'lailahe illallah muhammeden resurullah' demek gerekiyor ve daha sonrasında kendimiz hatim duası yapıp bağışlayabilir miyiz? hatim duasını yazabilir misiniz?

a.s değerli kardeşim, bu gibi sorular sormadan önce forumda arama yapın. Aradığınız konu forumda yoksa. Aynen sorduğunuz şekliyle internette arama yapın. Bir çok cevap bulacaksınız. Konu forumda yoksa Cevaplardan derleme yaparak forumada ekleyin. Madem üye olmuşsunuz. Biraz foruma hizmet edin faydalı olun inşAllah.

ödsa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
küçük çocuğum var ayrıca çalışıyorum sizlerden yardım alabilmek için en kısa sürede bazı bilgilere ulaşabilmek için foruma üye oldum tabiki yeri gelir ben de paylaşım yaparım bu cevap beni şaşırttı yine de teşekkür ederim

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
küçük çocuğum var ayrıca çalışıyorum sizlerden yardım alabilmek için en kısa sürede bazı bilgilere ulaşabilmek için foruma üye oldum tabiki yeri gelir ben de paylaşım yaparım bu cevap beni şaşırttı yine de teşekkür ederim
Güzel kardeşim şaşıracak birşey yok. Biz de netten derleme yaparak sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yorum veya özel bir bilgi gerektiren konu değil. 1-2 tıkla aradığın bilgiye kolayca ulaşabilirsin.

Edit; Kardeşim yine bir kısa zaman dilimi bulup senin için araştırdım. Bir kaç kaynaksız bilgi var ancak. Aslına bakarsan böyle tesbih hatmi diye birşey şahsen hiç yapmadım. Bu şekilde sayılarla yapılan ibadetlerin doğruluk derecesinden emin değilim. Siz biliyormusunuz, kim hangi kaynağa veya hadise dayanarak böyle bir ibadet olduğunu söylemiş. Benim düşünceme göre bu insan eliyle ortaya atılmış bir şey. Kuran-ı Kerimde ve Sahih hadislerde bulunmayan şeylere itibar etmemek lazım. Ben kelime-i tevhid okuyacaksam içimden geldiği şekilde işi sayıya bağlamadan okurum. Neyse kardeşim. Tabi ki herkesin görüşüne ve inancına saygılıyım. Sonuç olarak, bir kaç rivayet haricinde Sağlam kaynaklı bir delil yok veya ben bulamadım. Hatta böyle birşey olduğuna dair nette yazılanlarda çizilenlerde bir kaynak da göremedim. Siz bulursanız bizlerle de paylaşın.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Konuyla ilgili ulaştığım bir makaleyi de sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle bir insanın Müslüman olması için Kelime-i Tevhide, diğer adıyla, Kelime-i Şahadete kalben inanıp,lisan ende söylenmesi gerekir.Allah(c.c.)’ın var ve bir olduğu ondan başka İlahın olmadığına,Hz. Muhammed(s.a.s.)’in Allah(c.c.)’ın kulu ve peygamberi(elçisi) olduğuna şahitlik edip,inanıp,kabul etmekle mümkün olduğu Kuran ve Sünnetten net bir şekilde anlaşılmaktadır.

İnanan Müslümanlar olarak bizlerin bilmesi ve dikkat etmesi gereken husus,yaptığımız işlerin Dinimiz İslam’a uygun olup olmadığını bilmektir.Kuran ve Sünnete tabi olanların kurtuluşa erecekleri Veda hutbesinde açıkça belirtilmiştir.

Okumayan araştırmayan bir toplum olduğumuz için maalesef,hurafe,bidat v.b. yanlışlıklar zaman içinde doğru bilgi olarak algılanmakta,bir takım yanlışlıklar yapılmaktadır.Halbuki İmanımız taklidi konumdan,tahkiki konuma ulaştırılmalıdır.Atalarımızdan aktarılan her bilgi doğru olmayabilir,İslam’ın özüne uygun mu yoksa değil mi? araştırılmalıdır.Bazı uygulamalar zaman içinde yanlış aktarılmışsa onun doğrusu öğrenilip uygulanmalıdır.

Bu konu ile ilgili olarak Konya Müftülüğüne,Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kuruluna,İlahiyat Fakültesi hadis kürsüsü yetkili Öğretim görevlilerine sorarak aldığım cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum:
”Ölen kişi adına yapılan her türlü dua, zikir ve hayrın, ölüye fayda sağlayacağı umulur. Kelime-i Tevhid de en büyük zikirlerden biridir. Ancak, kelime-i Tevhidin, ölen kişinin ardından belli rakamlarda okunması gerektiğine dair dini bir nas yoktur.”

“Bir kişinin hayatta iken, kendisinin, öldüğü zaman, arkasından başkasının, 70 000 "lâ ilahe illallah" tesbihi çekmesi dinen zorunlu veya sünnet olan bir uygulama değildir. Belki ölen kişinin sevabını çoğaltmak amacına binaen Müslümanların yaptıkları güzel örflerden biridir. Zira okunan kelime-i Tevhidin sevabı ölüye bağışlanmaktadır.”

Değerli kardeşim Ömer Bey, kelime-i Tevhit hatmi ve sayısı sonradan kullanılan bir tabir. Ancak kesretten kinaye olmak üzere “Vallahi ben her gün yüz defa Allah’a istiğfar ve tövbe ediyorum” gibi senedi sabit hadisler mevcut. Ölünün ardından öyle bir uygulama hadis ve sünnette yok. Yasin, Bakara’nın sonu gibi rivayet ve sahabe tatbikatı var. Hadis Günlüğü kitabımdaki ilgili bölümü ekliyorum. Tebrik, selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Ve külle âmin ve entüm bi hayr.

Prof. Dr. Zekeriya Güler, Hadis Günlüğü, s. 72

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum..
Guzel kardesim Ben de bu Basligi ilk gordugumde cevap yazmak istememistim.. cunku kesin emin olmadigim konulari Ehli varsa cevap vermesi daha uygun dur diye dusunmustum...

Hatim ,sözlük anlamı, mühürlemek, sona erdirmek ve bitirmek. Istılahta; Kur'ân-ı Kerim'i başından sonuna kadar okuyup bitirmeye hatim denmektedir. Bir kimsenin Kur'ân-ı Kerîm'i hatmetmesi demek, Kur'ân'daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesi demektir..

ama siz tesbih hatimi demissiniz..sonradan hatirladim
rah. annem her Ramazan da kendi rah. anne, babasi icin
tevhid hatmi okurdu.. ama kaynagini hic bir zaman bilemedim..

Tevhid hatmi; 70.000 (Yetmiş bin) adet Kelime-i Tevhid’in okunmasıdır.

Ele alınan tesbihin her bir tanesi için “Lâ İlâhe İlla’llâh denir ve her tesbih yüze tamamlandıktan sonra

“Lâ İlâhe İlla’llâh Muhammed-ür Rasûlüllah”denir. 100 Kelime-i Tevhit okunur.

Neticede 70.000 adet söylenmiş olur. Okuma bitiminde Aşr-ı Şerif ve Kur’an-ı Kerim’in hatim duası okurdu...
neden okudugunu sordugumda

"Bir kimse, kendisi veya başkası için yetmiş bin adet kelime-i tevhîd (kelime-i tayyibe) okursa, günahları afv olur.”
Hadîs-i Şerîf-Makâmât-ı Mazhariyye hadisini soyler ayrica evladlik vazifemi yapiyorum derdi...
artik her seyin en iyisini Allah bilir..

ama Tevhid, Zikir muhakak ki kalbin cilasidir.. birde insan anlamini bilerek, hissederek, idrak ederek ,manasini yasiyarak okudugunda ins. buyuk ecirlere kavusur..
Allah okuyanlardan RAZI olsun...

ödsa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah sizlerden de razı olsun annem için evde tevhid yapmıştık Kur'an-ı Kerim hatimleri yapmış halalarım birkaç kişi de kelime-i tevhit hatimi yapmıştı sordum istediğin her şeyi okuyabilirsin dediler ama tam net bilgi alamadım ben zaten Kuran-ı Kerim hatimi yapmaya çalışıyorum Allah kabul eder inşallah ama bunu da yapmak istedim elimde yeterli bilgi yoktu yardımınıza danıştım gönül sızım bilgi benim için yeterli Allah razı olsun

Üst Alt