Terme Kaplıcaları - Kırşehir

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,709
Kırşehir’in merkez Kuşdilli Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Terme jeotermal sahası Kırşehir ilinin en önemli jeotermal alanlarından biridir.

Sahada termal turizm, seracılık ve şehir ısıtmacılığı yapılmaktadır. 1974 yılından bu yana 9’u MTA, 3’ü özel sektör olmak üzere toplam 12 kuyu açılmıştır. Bu kuyulardan 2 tanesi jeotermal ısıtma sisteminde ki bu sayede 1800 konuta eşdeğer işyeri ve konut ısıtılmakta, 5’i otel kaplıcaları ve serada kullanılmaktadır.

5’i bekletilmektedir. 92-500m derinlikteki kuyuların 11.10.2005 tarihinde MTA tarafından yapılan ölçümlerde; 30,3(°c) - 57(°c) arasında sıcaklığı, 5,2 L/sn-88,5 L/sn arasında debisi bulunmaktadır. Kullanılan 9 kuyunun debisi toplamı 349,8 L/sn ’dir.

İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro Klimatoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Kırşehir Terme Kaplıcası ile ilgili fiziksel - kimyasal ve biyoloji analiz raporu ve tıbbi değerlendirmesi ele alınarak, bu tür maden suyu ile yapılacak kaplıca uygulamalarında, genel olarak banyo-havuz, içme ve inhalasyon kürü olanaklarının düzenlenmesi yararlıdır.

Bu tür uygulamalarla:

- Eklem ve eklem dışı romatizmalı hastalıkların kronik dönemlerinde,

- Damar sertliğinde,

- Felçlerin rehabilitasyonunda,

- Negatif sinir bozukluğuna bağlı yetersizlikler, sürmenaj ve yorgunlukta,

- Diyabet, gut ve şişmanlık ile gelen hastalıklarda,

- Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak hastalıklarında,

- Böbrek taşlarında,

- Hipertansiyon, kronik bronşit ve üst solunum yolu iltihaplarında olumlu

sonuç alınmaktadır.

Prof. Dr. Baade 'nin Terme Kaplıcası Hakkında Yaptığı İnceleme Raporunda ise kaplıca suyu hakkında şu ifadelere yer verilmiştir:

“Bu su, Türkiye'de değil Avrupa'da bile az bulunan bol sıcak ve hazım'ı karbonlu, çelikli bir maden suyudur. Böyle bir suyun kıymetini anlamak için kadın hastalıkları, kansızlık ve kalp hastalıkları için çok meşhur olan Bed Pyrmenede suyu ile mukayese edildiğinde, Bed Pyrmened'nin suyu, Kırşehir Terme suyu gibi hazım'ı karbonlu çelikli maden suyudur. Ancak bu su kendiliğinden çıkamaz. Tulumba ile çıkarılması suyun hazım'ı karbonu azaltır. Bu suyun binaen meşhur Bed Pyremenede suyuna mukabil kendi artezyen kuvveti ile 41,5 derece ile doğrudan doğruya kayalardan fışkıran Kırşehir Terme Suyunun çok kıymetli olduğu anlaşılmaktadır.”
 
Üst Alt