tasavvufla ilgili meseleler

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
selamun aleyküm arkadaşlar.

tasavvufla ilgili sormak istediklerinizi bu konu başlığında sorabilirsiniz.dilimiz döndüğünce cevaplandıracağız inşallah.

sevgiyle kalın.duaa..

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
arkadaşlar önce bir gözlemimi yazmadan geçemeyeceğim.fakat bundan öncede bir sorum var.

soru;bu forum neden bu kadar sessiz?
bu soruyu forum sahipleri,yada yöneticiler kendilerine sordular mı,veya kendi aralarında konuşup tartıştılarmı bilmiyorum.lakin forum çok sessiz.henüz yeni olduğum için forum kurallarınıda çok iyi bilmiyorum.acaba yönetimin forum kuralları sert ve katı mı tartışmalar,yorumlar açısından? o yüzden mi pek kimse yazmıyor,görüş belirtmiyor?yönetim baskımı uyguluyorsunuz üyeleresırıtık.:,

bir diğer gözlemim forumu sürükleyen,insanların foruma gelmelerini sağlayan,tek konu rüya konusu.yani gönülsızım arkadaşa allah sağlık sıhhat versin,başımızdan eksik etmesin.o olmasa foruma kimse gelip bakma ihtiyacı duymayacak sankiilginç::. çünkü gerek misafir gerek üyelerin en çok yazdıkları konu rüya bölümü.

aslında çok güzel yazılar yazan arkadaşlar görüyorum.fakat kendi kendilerine yazıp çiziyorlar gibi bir durum var.zira kimse konulara pek birşey yazmıyor.bu güzel yazıyor dediğim arkadaşlarda birbirlerinin yazılarına yazmıyorlar,soru sormuyorlar. herkes satıcı,fakat alıcı göremiyorumilginç::. neden? yoksa kimsenin kimseden öğreneceği birşey kalmadı mı? herkes alim,arif,evliya,profesör müceddid,mürşid mi oldu?ilginç::. hiç derviş,talebe,öğrenci,salik yokmu aramızdailginç::. herkes ilmin kemaline erdi mi?hy..

kısaca sadede gelirsek forumda bir tuhaflık gözlemliyorum.rüya haricinde pek yazan yok genelde.yazanlarda kendi kendilerine,kendi konularına yazıp çiziyorlar. kimse kimsenin konusuna yazmıyor.atraksiyon yok yanidfgtn

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
neden? yoksa kimsenin kimseden öğreneceği birşey kalmadı mı? herkes alim,arif,evliya,profesör müceddid,mürşid mi oldu?ilginç::. hiç derviş,talebe,öğrenci,salik yokmu aramızdailginç::. herkes ilmin kemaline erdi mi?hy..
Selamünaleyküm, niye öğrenecek birşey kalmasın? :)Bu forumdaki çeşitli konular günde 17.000-20.000 kişi, ayda ortalama 500.000 kişi tarafından tıklanıyor. Bu gelen ziyaretçilerin %84'ü yeni %16'sı daha önceden de gelmiş. Gelen bir ziyaretçi forumda 5 dakika ile 6.5 saat arasında vakit geçiriryor. Sayfa görüntüleme ise ayda ortalama 1.000.000 yani her gelen ziyaretçi giriş yaptığı sayfada kalmayıp başka bir sayfayada tıklıyor.Demek ki neymiş! Forum sandığın kadar sessiz değilmiş...

Yazan üye sayısı, bütün forumlarda azdır! Belki de yazmaktan çok okumayı seven bir milletiz:) Gönül sızım 100 tane üyeye bedeldir yazma konusunda. Mühim olan ulaştığın kişi sayısıdır. İnsanlara bir şekilde ulaşmak önemli. İster içini dökmeye gelsin, ister deretleşmeye, isterse rüya yorumu için ya da sadece merak ettiğinden. Bizim için nerden, nasıl, niye geldiği değil sadece ziyaretçinin gelmesi önemlidir. Ateist bile gelse bakarsın kalbini yumuşatacak bir konuya takılıverir. İyi olmaz mı?:tamam:. Ya da rüya yorumunu merak eden bir vatandaş, yorum beklerken forumu şöyle bir dolaşayım der...Birde bakmışsın bilmediği gusül abdestini forumdan öğrenivermiş. Hayatından bıkmış, karanlığa düşmüş gelmiş derdini yazmaya...Gönül sızım alttan girmiş üstten çıkmış, nasihat etmiş, sırtını sıvazlamış...Birde ne görelim vatandaş iki gün sonra gelip duayla niyazla teşekkür etmiş...Yazınızı okudum, nasihatları düşündüm, kendime geldim diye... :) Bunların örnekleri çoktur...Forumun derinliklerinde mevcut... Onun için forumda tuhaflık olduğu doğru ama düşündüğün manada değil, eşi benzeri olmaması manasında...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
arkadaşlar önce bir gözlemimi yazmadan geçemeyeceğim.fakat bundan öncede bir sorum var.

soru;bu forum neden bu kadar sessiz?
bu soruyu forum sahipleri,yada yöneticiler kendilerine sordular mı,veya kendi aralarında konuşup tartıştılarmı bilmiyorum.lakin forum çok sessiz.henüz yeni olduğum için forum kurallarınıda çok iyi bilmiyorum.acaba yönetimin forum kuralları sert ve katı mı tartışmalar,yorumlar açısından? o yüzden mi pek kimse yazmıyor,görüş belirtmiyor?yönetim baskımı uyguluyorsunuz üyeleresırıtık.:,

bir diğer gözlemim forumu sürükleyen,insanların foruma gelmelerini sağlayan,tek konu rüya konusu.yani gönülsızım arkadaşa allah sağlık sıhhat versin,başımızdan eksik etmesin.o olmasa foruma kimse gelip bakma ihtiyacı duymayacak sankiilginç::. çünkü gerek misafir gerek üyelerin en çok yazdıkları konu rüya bölümü.

aslında çok güzel yazılar yazan arkadaşlar görüyorum.fakat kendi kendilerine yazıp çiziyorlar gibi bir durum var.zira kimse konulara pek birşey yazmıyor.bu güzel yazıyor dediğim arkadaşlarda birbirlerinin yazılarına yazmıyorlar,soru sormuyorlar. herkes satıcı,fakat alıcı göremiyorumilginç::. neden? yoksa kimsenin kimseden öğreneceği birşey kalmadı mı? herkes alim,arif,evliya,profesör müceddid,mürşid mi oldu?ilginç::. hiç derviş,talebe,öğrenci,salik yokmu aramızdailginç::. herkes ilmin kemaline erdi mi?hy..

kısaca sadede gelirsek forumda bir tuhaflık gözlemliyorum.rüya haricinde pek yazan yok genelde.yazanlarda kendi kendilerine,kendi konularına yazıp çiziyorlar. kimse kimsenin konusuna yazmıyor.atraksiyon yok yanidfgtn

"bu forum neden bu kadar sessiz? "
yerine Ben neden bu günlerde sessizim demeliyiz.. üzerimizde sanki ölü toprağınin sessizliği var!!Muhammed ve Muhabbet yok!!
Allah cc. sonumuzu Hayr etsin...
Sitte, Forum, muhabet Msn gibi artık demode oldu.. sırıtık.:,Modernleşiyoruz kendi kendimizi Beden kafeslerine haps ediyoruz artik!!!cddvb..
Gönül Penceresinden Ansızın Bakıp gelip Geçtin..Her şey bizim ile Başlar Dostum...
.:
sırıtık.:,

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
evet.madem bu forumun adeti kendi kendine yazıp çizmektir.bende bu adeti bozmayacağım.kendi kendime yazı çizmeye başlıyorum.haydi bismillah :)

Cüneyd Hazretleri, tasavvufu tarif ederken şöyle demiştir:

"Tasavvuf, ıstıfa´dan gelmektedir. Istıfa´ ise, seçilmek ayrılmak demektir. Kul fani olan herşeyden seçilip ayrılacak baki olan Allah rızasından gayrı şey düşünmeyecektir. İşte tasavvuf bundan ibarettir.

burada verilen tasavvufun tarifi çok güzel ve manasıda hakkında koca bir kitap yazılacak kadar geniştir.ben bu tarifteki tek kelime üzerinde,özellikle seçilmişlik üzerinde duracağım.seçilmiş derken mana aslında nasip açısından seçilmişliktir.yoksa diğer insanlardan üstün olması manasında değildir.tasavvufa girmek bir nasip işidir.yani tıpkı evliliğin bir nasip işi olması gibi.bu nedenle eskiden beri tasavvufa her girmek isteyeni almazlar.istidadı varmı diye bakarlar.yoksa tasavvufa değil davet edilmek,alınmazlar.ama malesef günümüzde birçokları tarafından,tasavvufa herkes davet edilip,hergün ısrarla her gördüğüne söyleyip çağırıp durulmaktadır.neyse dedikodu yapmayalım.ama bir hakikatı belirtmek içinde bunu söylememiz örneklendirmemiz şarttı.ne diyelim.

akabinde tasavvuf ne forumlardan,ne tasavvuf dergilerinden,ne tasavvufi kitaplardan öğrenilmez aslında.lakin bu tür kitapları yayınları okumakta güzeldir.insanın kalbine ulvi duygular verir,güzele yönlendirir.insanı ferahlatır.

tasavvufu gerçek anlamla öğrenmenin tek yolu bir mürşidi kamilin tedrisinden geçer.çünkü o yürüyeceğimiz yolda bize rehber,o yollardan daha önce yürümüş,o dağın zirvesine daha önce çıkmış,tehlikelerini yılanları çıyanları zehirleri,yolun kısalığını uzunluğunu bilmektedir.kendi başımıza yürümeye kalkmak bilmediğimiz bir ormana girip kaybolup, varıp bir ejderhaya yem olmaktan farksızdır.

tasavvuf makam ve mertebelerle yürünen bir yoldur.misal bir makama kadar ilim ve akıl çok faydalıyken,bir yerden sonra,ilim ve akıl yolumuzu keser onu terk etmek icap eder.işte büyüklerin sözleri böyle makam ve mertebelere göre yazılmıştır aslında.fakat bizler büyüklerin hangi sözü,hangi mertebeden söylediğini bilmeden bakarak,koca filin sadece ayağını veya hortumunu görüp onu fil zannedebiliriz.ve fili tanıdımda diyebilirizki bu yanlıştır. bu nedenle mutlaka makam ve mertebelerin yerlerini bilen,bizim durumumuzun nerede olduğu teşhis edecek,ona göre bize tedavi uygulayacak mürşidi kamil olursa tasavvuf yolunda gerçek manada yürüyebiliriz.yoksa tasavvufa dair bildiğimiz,duyduğumuz herşey bir taklidden ibaret olur.gerçi taklidi bile güzeldir.ama elbette gerçeği çok daha güzeldir.

netice olarak tasavvufun hakikati ne benim yazılarımdan,ne forumlardan,ne internetten,ne kitaplardan öğrenilemez.bizim burda yaptığımız sadece işaret edip yolu göstermektir.

Bir Kâmil Mürşide Varmazsan Olmaz

Gel ey kardaş Hakk’ı bulayım dersen,
Bir kâmil Mürşid’e varmazsan olmaz.
Resûlun cemalin göreyim dersen ,

Niceleri gittiler Mürşid arayı,
Arayanlar buldu derde devâyı,
Bin kez okur isen aktan karayı,

Gel imdi kardaşlar gidelim bile,
Nice aşıkların bağrını dele,
Cebrâil delildir, Ahmed’e bile,

Kadılar, müftüler cümle geldiler,
Kitapların hep bir yere koydular,
Sen bu ilm-i kimden aldın dediler,

Yunus Emre bunda mânâ var dedi.
Bir kâmil Mürşid’e sende var imdi,
Hazreti Mûsâ’ya Hızır’a var dedi,

Yunus EMRE

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hakikatı arayan muhterem kardeşim,Samimiyetim ile kelama başlamak istedim..
forum neden bu kadar sessiz? demesek te daha realistik burada hic bir şey kişisel değil istatikler haykiriyor insanlar Tasavvuf bölümüne Neden Fazla ilgi göstermiyorlar desek olabilir mi..
çunku insanlar Huzurlu ve sekin değil!!insanlik Ruhsal bir buhran içinde Farkinda değilmisiniz..Sorunu Bilen Çözümü Üretir...

OYSA TASAVVUF DİLDE HİÇBİR ŞEY, GÖNÜLDE HERŞEYDİR.
aslinda artik İslami sitelere fazla ragbet yok!.
Neden mi? cünkü bütün İslami siteler birbirinin aynısı bir formatla kurulmuş o şekilde de yola devam ediyor.
Yani bütün siteler hacı yağı kokuyor.
Farklı açılımlar için bir arayış yada gayret gözükmüyor.
hep alinti ve KOPYA..hep ayni konu ve bahsi okumaktan insanlara GINA geldi sanirim...sırıtık.:,

Şems'i, konuşup nasihat etmesi için bir meclise davet etmişler.
Sems meclise girer girmez, kapı eşiğine oturmuş. Kendisini baş köşeye
davet edenlere de şu cevabı vermiş:
- Adam adamsa oturduğu her yer köşe olur ona! Adam adam değilse, köşe bile eşik olur ona! " kissadan Hisse ...

acilangul1

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Hakikatı arayan muhterem kardeşim,Samimiyetim ile kelama başlamak istedim..
forum neden bu kadar sessiz? demesek te daha realistik burada hic bir şey kişisel değil istatikler haykiriyor insanlar Tasavvuf bölümüne Neden Fazla ilgi göstermiyorlar desek olabilir mi..
çunku insanlar Huzurlu ve sekin değil!!insanlik Ruhsal bir buhran içinde Farkinda değilmisiniz..Sorunu Bilen Çözümü Üretir...

gerçekten bilmediğimden sordum.forumda rüya konuları hariç diğer konulara (sadece tasavuf değil) pek yazılmıyor.bu birinci mesele.istatistik mevzularını bilmiyorum.ama sadece başlıklara tıklanıp okunduysa,bir cevap yazılmıyorsa hareket bereket yok.alışveriş yok.ticaret yokdfgtn

bir diğer ise çok güzel yazan arkadaşlar var.mesela biri sizsiniz.diğer kaplteiman diğer bedirmuhammed. her birinizin tüm konularını okumasamda genel olarak bir göz attım.çok güzel yazılar var gerçekten.ama kimse kimsenin konusuna birşey yazmıyor.soru sorulmuyor.herkes her yazılanı anlayabilir mu gerçekten? mesela bedirin konuları gayet ağır konular bir çırpıda anlaşılacak konular değil.sizin konularınızda öyle. soru yok herkes anlıyor farzedelim. herkes bu konuların uzmanı olduğunu varsayalım.soru yok,fakat kimse bir diğer kimsenin yazısına kendi ilminden bir zekatta vermiyor.ilginç::. ? konulara kendi ilminden katkı sunanda yok.bunlar tuhafıma gittiği için sormuştum.hhım

belki böylesi daha güzeldir.bilemiyorum.belki benim açımdan bu sakinliktende öğreneceğim birşeyler mutlaka vardırki burdayım.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Samimiyetinizden kendim kadar Eminim!! rüya konuları hariç diğer konulara (sadece tasavuf değil) pek yazılmıyor..aynen..
bunun biz de farkindayiz!!ama Talep, Talip,hizmet, ihtiyac ,aranan, sorulan meselesi...yani biz bunu değistiremeyiz..

Allah biliyor biz de bunu böyle olmasi icun niyet edip Yola cikmadik!!Tesadüf eseri diyecem demesine amaaa
kainatta tesadüfe tesadüf edilmez biliyorsunuz!!demek ki böyle olmasinin bir Sebebi Hikmetti vardir..
Yoksa MazaAllah!!bizim de Sonumuz diğer islami Forumlar gibi olacakti!!!
İslami Sitelerin çoğalması, camilerin çoğalması,şerre kilit vurmak gibi Hayra vesile olmak gibi bir şeydir.
yazdiklarinizda tamamen haklisiniz!!amaa Biz ne yapabiliriz ki...?

"kimse kimsenin konusuna birşey yazmıyor.soru sorulmuyor.herkes her yazılanı anlayabilir mu gerçekten "
Yazı yazılmıyor,yazdırılıyor Herkes kabınca anlıyor ancak.. bu da nasip, kismet idrak meselesi...

Harflerin üç mertebesi vardır der üstad İbni Arabi; Düşünsel, Lafzi ve Yazılı olanlar.
Dolayısı ile düşüncelerimizin ifade edildiği sözler, nefes ile göğüsten çıkıp, dudaklarımızdan dökülene kadar değişime uğrar.
Sözün aslı, ilk çıkış mercii olan göğüsteki yeridir.
Dudağımıza gelene kadar ya yeni manalar eklenir ya da eksilir.
Dudağımızdan çıktığı hali, karşıdakinin duymasını istediğimiz halidir.

Ancak yazı mertebesinde durum biraz farklıdır.
Yazanın değil, okuyanın içsel ve görsel algılamasına göre mana değişimine uğrar.
Herkes idrakinca, kadarinca, kederince nasibince payını alır... okur ve idrak edebilir ancak

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Başta tasavvuf, meal ve tefsir, Peygamberin hayatı, mevlana, peygamberler tarihi, şiir köşesi gibi bölümler hiç tıklanmayan bölümlerin bazılarıdır. rüya bölümünü hariç tutarsak dertleşme, içini dökme ve islami soru cevaplar bölümü daha çok ziyaret alıyor. Yazmayanların neden yazmadığını kendilerine sormak lazım. Biz emek harcadık, imkan sağladık bir platform oluşturduk. Yazmak isteyen yazar, yazmayını zorlayamayız.

Bu durumda sadece başlıklara tıklanıp okunmasını bile nimet bilmek lazım. Yazmaktan vazgeçtim, tıklayıp okuyanları mumla aramayalım gelecekte!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aynen Başkanim Yazmak, okumak zorla olmaz!!Bu bir Gönül nasip kısmet işidir ..
mesela Ben her zaman yazamam!!Bir olaydan Etkilenirsem,ilham alirsam,içimden coş-AR ,içime kendimi sığdıramazsam!!
yazar,konuşur ve Gurbetteki Yetimliğim ile kelamdan manayi alip satırlarima Nakış nakış işleyip
Ya Allah ,Ya Nasip, Ya kısmet diyenlerdenim...

söyleyende söyletene bak,yazanda,Yazdirana bak!! kelamdan manayı al geç gönül...
Efkâr'dan Kelâm'a,Kelâm'dan Kaleme..Adem-den âleme..
Kalemi Yazdıran YÜREKTİR Yüreği Dile Getiren Rahman ve Rahim olan Allah cc. dir...

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
artık tasavvufla ilgili düşüncelerimi bu konu başlığı altında yazacağım.yazılarım ayrı konular ayrı başlıkla haline dönüştürülmezse sevinirim.zira 5000 10 bin konusu olan kıymetli bir üye olmak istemiyorum.1 mesajı olan bir üyeyle eşit olmak istiyorum.

zira allah indindede kullar eşittir.parası (konu sayısı) çok olana torpil yoktur allah indinde.hatta kimse ameliyle cennete gidemez derken resulullah,sorarlar,sende mi ey allahın resulü.evet bende gidemem.sadece allahın lütfuyla rahmetiyle gidilebilir der hz.muhammed.
allah rahmetinden mahrum etmesin bizleri.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
artık tasavvufla ilgili düşüncelerimi bu konu başlığı altında yazacağım.yazılarım ayrı konular ayrı başlıkla haline dönüştürülmezse sevinirim.zira 5000 10 bin konusu olan kıymetli bir üye olmak istemiyorum.1 mesajı olan bir üyeyle eşit olmak istiyorum.

zira allah indindede kullar eşittir.parası (konu sayısı) çok olana torpil yoktur allah indinde.hatta kimse ameliyle cennete gidemez derken resulullah,sorarlar,sende mi ey allahın resulü.evet bende gidemem.sadece allahın lütfuyla rahmetiyle gidilebilir der hz.muhammed.
allah rahmetinden mahrum etmesin bizleri.

Sen yazılarını yaz, gerekli olanı biz yaparız. Burada önemli olan mesajın çokluğu değil. Kimse mesajım çok olsun hevesinde değil zaten.Önemli olan yazının faydalı olması, okunması ve forumun düzeni. Çok mesajı olana madalya vermiyoruz zaten... Ayrıcalık da tanımıyoruz. Sadece mesaj sayısı arttıkça otomatik olarak profilinde bazı sıfatlar değişir o kadar...::komik..

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Tasavvufta seyr-u suluk yolu tek başına gidebilir mi ? Ya farkında olmadan gitmeye başladıysa bu yoldan dönüş olur mu olursa vebali var mıdır ?

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bilmediklerinizi "bilen"e sorarsınız gene de bilgi cihetiyle bir mütalaasını yaparsınız, aldığınız cevabınızın.
İçinizdeki halinizi o sahanın bilenine arzediniz, sizlere yol gösterecektir, eğer istiyorsanız ya da uygun görüyorsanız.
Öğretmene her konuda ihtiyaç vardır!

Üst Alt