Sulusaray Kaplıcaları - Tokat

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Artova İlçesi'ne bağlı Sulusaray Bucağı'ndadır. Çermikönü Kaplıcası olarak ta anılır. Soğuk ve sıcak su kaynaklıdır. Tarihi eskilere dayanan kaplıca, Roma ve Bizans dönemlerinde, daha sonrada Osmanlı ve Selçuklu döneminde faaliyetini sürdürmüştür.Sodyum klorür ve sülfatlı, bikarbonatlı sulardandır. Bulunduğu yer deniz düzeyinden 750 m. yüksektedir. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları için büyük fayda sağlar. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır.

Sulusaray Kaplıcalarına Ulaşım Olanakları : Sulusaray, Tokat İl merkezine 69 km, Artova İlçe merkezine 30 km, Yeşilyurt İlçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 198 km mesafedeki Sivas ve 220 km. mesafedeki Samsun havaalanları ile sağlanmaktadır.

Sulusaray Kaplıcalarının Yükseklik Denizden yüksekliği 750 m. dir.

Sulusaray İklim Özellikleri : Sulusaray İlçesi'nde hem İç Anadolu bölgesi iklimi, hem de Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert bir iklim hakimdir.

Sulusaray Kaplıcaları Tedavi Özellikleri Tedavi ettiği hastalıklar : Kaplıca suyunun romatizma, nevralji ve cilt hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür.

Sulusaray Kaplıcaları Termal Suyun Özellikleri Fiziksel Özellikler Hafif acı su

Sulusaray Kaplıcaları Kimyasal Özellikler Sodyum klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı.

Sulusaray Kaplıcaları Sıcaklık 50-55 ºC

Sulusaray Kaplıcaları tesis özellikleri : Tesislerin 12 ay hizmet verebilecek kapasiteye getirilebilmesi çalışmaları devam etmektedir. Kaplıca suyuna ait ilk analiz 1933 yılında yapılmış birçok özellikleri yanında 55 C olduğu tespit edilmiştir. Minarellerine göre tuzlu, sülfatlı ve hafif acı su olarak sınıflandırılmıştır. Sulusaray Kaplıcası şu an romatizmal hastalıklardan rahatsız olanlara şifa vermektedir. Atıl kapasite de çalışan kaplıcanın değerlendirilmesi halinde lokal uygulama, rehabilitasyon, metabolizma, karaciğer, safra kesesi, böbrek, mide, bağırsak, kadın hastalıklarından kür uzmanı hekim kontrolünde geniş endikasyon alanı kazandırması beklenmektedir. Kaplıcanın bulunduğu yerde sezon süresince verilen pansiyon ve konaklama yerleri, çadırları ile gelerek kamp kurmak isteyenlere de güvenliği sağlanmış kamp yerleri verilmektedir.

Sulusaray Kaplıcaları tarihi : Tarihi Nicepolis harabeleri arasında kaynayan Sulusaray Kaplıcası ilde ve bölgede en önemli olanıdır. 1962 yılından sonra modern tesislere kavuşmuş ve yıldan yıla ilaveler yapılmak suretiyle genişletilmiştir. Bugün 2 oteli olan kaplıca; özel banyolu, 8 kabine sahip, erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı birer adet umumi havuzlu yıkanma yerleri olan hamamı lokanta ve gazinosu ve 20 adet motelle hizmet vermekte ise de ihtiyaca cevap verememektedir.
 
Üst Alt