Sultan Ahmet Camii'nde yaşananlar

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamünaleyküm, zaman zaman bazen ayda 3-4 defa, bazende daha fazla Sultan Ahmet, Eminönü, Sirkeci tarafına giderim. Herhangi bir sebep olmasa bile gittiğim zamanlar vardır. Buraları ayrı bir seviyorum. Çocukken rahmetli babamla çok sık gelirdik. Belki o zamanların alışkanlığı. Nekadar sık gitsemde bıkmıyorum...

Buralara gelipte
, Sultan Ahmet camii'ne ve Eminönündeki Tarihi yeni camiye uğramadan olmaz değil mi? Bende uğramadan geçmem zaten.

Sultan Ahmet Camii'nde yaşananlar

Bir ay kadar önce
, Sultan Ahmet camiinde namaz sonrası biraz oyalanalım dedik kızımla beraber. Malum her zamanki gibi kalabalık, yerli yabancı turisler eksik olmuyor.

İşte beni üzen en önemli nokta burada başladı. Ogün caminin içine giren ziyaretçilerden bayan olanların bir çoğunun başının açık olduğunu gördüm
, hatta içeri giren bir ziyaretçinin ayakkabısını çıkartmadan, ayağına naylon poşet bağlayarak girdiğine şahit oldum. Topuklu ayakkabı poşeti yırtmış, sarışın, üzerinde, yarım kürk olan, ayağında ise çok dar bir kot pantolonlu bu hatun tam ortada dikilmiş elleri dua pozisyonundaydı. Yanındakiler ise ayaklarında poşet olduğu halde dolaşıyorlardı. Görmedim ama poşetlerin alt kısımları muhtemelen yırtılmıştı. Kızım ve ben çok şaşırmıştık. Ben neoluyor ne yapıyorsunuz yuh yani ayıptır gibi itirazlara başladığım sırada, bir kaç duyarlı ses daha yükseldi.
Derken güvenlik görevlisi gelip çıkmalarını söyledi.

Evet burası dök içini rahatla bölümü olduğu için burada terbiyeyi elden bırakıyorum.

Güvenik uyardıktan sonra bahsettiğim utanmaz arlanmazlar kişneye kişneye
, anıra anıra ve sallana sallana dışarı çıktılardfrt..

Yahu içeri başı açık olarak girenlere mi
, ayakkabısını çıkarmaya üşenip poşet takanlara mı kızayım. Yuh diyorum yani yuuuuuuuhdfrt..

Kızım he rnekadar boşver baba kendileri utansın dese de. Kapıda duran güvenlikçiye çatmadan edemedim.

-Ya kardeşim 4-5 kişi ayağına poşet geçirip giriyor görmüyormusunuz

-görmedik abi zaten çıkardık hemen
- peki bu başı açık olanlar, onlara niye izin veriyorsunuz
- onlara diyanet serbest bıraktı, isteyen örtü verin istemeyen örtmeden girsin
- Ya kardeşim eminmisin olur mu öyle şey
- öyle abi 2-3 senedir böyle, sadece mini etek olursa almıyoruz içeri
Ben buraya sık sık gelirim daha önce dikkatimi çekmedi
-Sen denk gelmedin heralde epeydir böyle

Kocaman bir yuh daha çekiyorum. (içimden)

Bu olaydan sonra daha da
dikkat etmeye başladım ve maalesef turistik camilerde herkes başı açık giriyor. turistler daha duyarlı neden mi, çünkü başınızı örtün uyarısı halen duvarlarda asılı duruyor. Aslında başını kapatmadan girenlerin çoğu yerli turistler.

Ben buradan hem diyaneti hem de istanbul müftülüğünü pretesto ediyorum ve kınıyorum.

Benim ibadethaneme kime sorupta başı açık girmeyi serbest bırakıyorsunuz. Ayıptır, sorumlu kimse koltuğundan kalksın bir zahmet. Gidip de bir Sultan Ahmet ve Eminönü yeni caminin halini görün. Yazık yazık. İslam tarihinin ve hatta dünya tarihinin en önemli ve yılda 4-5 milyon ziyaretçisi bulunan müze niteliğindeki ibadethanesine
, resmen giren çıkan belli değil. Sultan I.Ahmet’in ve Mimar Mehmet Ağa nın kemikleri sızlıyordur, mutlaka.

Kim neye dayanarak ibadethameme başı açık girilmesine izin veriyor
dfrt..

Yahu bukadar basiretsizlik olmaz diyorum. Bu eserler başkasının elinde olsaydı. Bakın negüzel istifade ederdi bunlardan

- bir defa yabancı turiste giriş ücretli olacak
- girmek için örtünme kesinlikle mecbur olacak yerli yabancı farketmez
-örtüsü olmayana ücretle başörtü satılacak, bu hem turiste bir hatıra olarak kalacak hemde girişte müslümanların değerlerine saygılı davranması sağlanacak, hemde ülkemize gelir olacak.
- Ayakkabı çıkarmak yetmez, özellikle turistlerin ayak kokuları yazın aşırı derecede oluyor o nedenle galoş olmadan içeri alınmayacak.

Bunları yapmak bukadar zormu
, eğer yetkili insafsız değilse, bulunduğu makamda çengi oynatmıyorsa bunları yapmak zorunda.

Bundan 3-4 sene evvel beyoğlunda bir kilisye girdik çoluk çocuk
, ufak kızımın elinde artık yarılanmış küçük bir meyve suyu kutusu vardı. Kapıdaki görevli böyle içeri giremeyeceğimizi söyledi. Haklıydı da bizde gerekeni yaptık. Kendi ülkemizde bulunan bir kilisenin yönetimi kadar basiret gösteremeyen yetkililere ne demek lazım.

Ben kocaman bir yuuuuuuuuh diyorum

29.0cak 2012

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum bu mesajinizi canim Yanarak okudum gercekten bu tip kilif kiyafet davranislara musamaha eden gorevlileri siddet ile KINIYORUM...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun aleykum bu mesajinizi canim Yanarak okudum gercekten bu tip kilif kiyafet davranislara musamaha eden gorevlileri siddet ile KINIYORUM...

Geçen hafta Sultanahmet camine gittiğimde, kapıdaki güvenlik görevlisiyle biraz muhabbet edeyim dedim. Malum konuyu açtım yine. Cevaplar aynı diyanet serbest bırakmış.

-Abi almanya başbakanı geldi geçen yıl, kapıda ben vardım. Kadın herhalde daha önce gelmiş ki benden başörtü istedi. Yok dedim yanındakilerde birşeyler söylediler. Sonra kadın gülerek siz kendi kendinize medenileşiyorsunuz dedi.

- Bence de kadın, siz değerlerinizi kendi kendinize yıkıyor, saygınlığınızı kendi kendinize kaybediyorsunuz demek istemiştir.:bilmemm:.

Daha önce hiç dikkatimi çekmemişti, fakat belkide güvenlikçi 2-3 senedir böyle diyerek yalan söyledi, günahını almayalım tam bilmiyorum. Artık daha da dikkat edicem hatta yapabilirsem fotoğrafda çekerim, başı açık girenlerin. Şimdi kış, mecburi örtünme var bakalım yazın nelerle karşılacağız. İnşAllah çıplak girmeye kalkmaz millet( eee sorumlular böyle basiretsiz olursa, hiç uzak değil o günler)

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Diyanete yazmak lazım, madem böyle aslında bir tepki oluştursak herkes mail yazsa, oturduukları yerden karar veremezler herhalde:rolleyes:

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sultan Ahmet Camii 2020 yılına kadar bakım ve onarıma alınıyor.

Sultan Ahmet Camii'nin ibadethane bölümü 4672 metrekare alana sahip olup, 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı ise 23,5 metredir. 200'den fazla renkli cam ile aydınlatılmış olan bu Camii, Türkiye'nin gözbebeğidir desek yalan olmaz.

Neredeyse 30 yıl önce bir restorasyon yapılmış. Nihayet Vakıflar Genel Müdürlüğü bir çalışma hazırladı ve yıllarca beklenen ilk hamleyi yapacaklarını açıkladılar. Açıklamaya göre Sultan Ahmet Camii'de eksik olan her sorun düzeltilecek.

Yeraltından geçen kaynak sular zemini kötüleştiriyor. Sultan Ahmet Camii'sinin yer altı röntgeni çekildi. Zemin çalışması ile yağmur sularının tahliye kanalları yapılacak. Minarelerde ciddi tahribatlar var. Vakıflar Genel Müdürlüğü artık bundan sonra tek tek değil tüm tadilata gireceğini açıklayarak minareler sağlamlaştırılacak.

Koruma alanı olmasına rağmen içeriden Çiniler çalınmış. Bu eksik çinilerin aynısı yapılarak eksiklik giderilecek.Tadilat ve onarım olmasına rağmen İbadete ve ziyaretçilere açık olacak.

Sultan Ahmet Camii'nin ana kubbe üstü kurşunu sökülecek, cephesi temizlenecek. Deforme olmuş çiniler düzeltilecek. Sıvalar tarihine uygun tekrar yapılacak. Demir kapılar ve parmaklıklar parlatılacak. Çevredeki düzenlemeler yapılacak. Tuvaletler yenilenecek. Görünen tüm eksiklikler düzeltilecek.

Üst Alt