Somali'de anne olmak

beydeba

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
SOMALİDE ANNE OLMAK...

28.07.2011so1.jpg

Somali'de her gün onlarca çocuk açlıktan ve hastalıktan ölüyor. Annelerin çaresizliği ve feryatları yürekleri dağlıyor. Bu acıyı yaşayanlardan biri de küçük Abdullah'ın annesi Madina.

GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ÖLDÜ

Somali'de her gün onlarca çocuk açlıktan ve hastalıktan ölüyor. Annelerin çaresizliği ve feryatları yürekleri dağlıyor. Bu acıyı yaşayanlardan biri de küçük Abdullah'ın annesi Madina.

Holvodak kampında güneş alabildiğine kavuruyor. Önümde ve arkamda beni korumakla görevli olan Afrika Birliği'nde görevli Ugandalı silahlı askerlerden fırsat buldukça çadırlardan fotoğraflar almaya, insanlarla konuşmaya çalışıyorum. Önümdeki asker durumu o kadar abartıyor ki çadırların önünde bekleyen çocuklar bile anneleri tarafından içeri alınıyor.] Ben bir yandan çadırdakilere selam veriyor diğer yandan o askere “please, please! (lütfen)” diye yalvarıyorum. Güzelim kareler bir bir kaçıyor.Arkamdaki asker kıvrandığımı fark etmiş olacak ki duruma el koyuyor.

BU BİR SOYKIRIM!...

Bir yazar, “Bir insanın ölümü insanlığın ölümüdür. Bir çocuğun ölümü ise anne için soykırımdır” diyor. Somali'deki anneler her gün soykırıma uğruyor.

ABDULLAH DA ÖLDÜ, İNSANLIK UTANSIN!
Küçük Abdullah'ın annesi Madina öyle bir feryat koparıyor ki; mesleğim gereği dünyanın dört bir tarafında deprem, savaş, sel felaketinde o kadar insanın ölümüne şahitlik ettim ki saysam bir kasaba mezarlığı eder. Ama bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum...

28.07.2011so2.jpg

ÇOCUKLARIYLA VEDALAŞIYORLAR

Esma, Madina, Mona ve diğerleri... Son yılların en büyük kuraklığıyla bir başına kalan Somali'de artık insanlar susuzluk, açlık ve bulaşıcı hastalıktan ölmeye başladı. İlk hayatını kaybedenler ise her zamlan olduğu gibi yine küçücük bedenler oluyor. Kamplarda bulunan derme çatma hastanelerde gözyaşı içinde çaresiz bekleyişlerini sürdüren Somalili anneler, adeta yavrularıyla vedalaşıyor...

28.07.2011so3.jpg

Somali'de anne olmak dünyanın en acı işi; Bir yandan açlıkla boğuşan gözü yaşlı anneler, önceliği ise her zaman olduğu gibi masum yavrularına veriyor.

28.07.2011so4.jpg

Somali'deki derme çatma hastanelerin durumu içler acısı

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbim yar ve yardımcıları olsun bu durumdan kurtarsın onları...tüm müslümanlarada bu duruma karşı duyarlı olmayı nasipetsin.
emeğinize sağlık...

sofiabi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbim yardım etsin sıkıntılarını gidersinduaa..

Üst Alt