• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Şirk olan rukyeler ve muska var mıdır?

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Rukye ve muska da şirk var mıdır?
Rukye hakkında iki hadis belirtelim
Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'ı işittim, diyordu ki: "Rukyelerde, temimelerde (muskalarda), tivelelerde (muhabbet muskası) bir nevi şirk vardır." Bunu işiten bir kadın atılarak, (İbnu Mes'ud'a): "Böyle söylemeyin, benim gözüm ağrıyordu. Falan yahudiye gittim geldim. O bana rukye yaptı. Ağrım kesildi" dedi. Abdullah İbnu Mes'ud Radıyallahu Anh tereddüt etmeden, "Bu (ağrı) şeytanın işiydi, o eliyle dürtüyordu, sana rukye yapılınca vazgeçti. Bu durumda sana Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gibi, şöyle söylemen kafidir: Ezhibi'l-bas Rabbe'n-nas eşfi ente'ş-Şafi, Laşifae illa şifauke, şifaen la yuğadiru sakamen. (Ey insanların Rabbi, acıyı gider, şifa ver, sen Şafisin. Senin şifandan başka bir şifa yoktur, hiçbir hastalık bırakmayan bir şifa istiyorum.)"

Kaynak : Ebu Davud, Tıbb 17, (3883)

( Sen de oku : bit.ly/Hadisiserif )

Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Abdullah İbnu Mes'ud'un zevcesi Zeyneb Radıyallahu Anhüma anlatıyor: "Yaşlı bir kadın vardı, bize gelir, humre (denilen bir veba çeşidine) karşı rukye yapardı. Bizim ayakları uzun bir karyolamız vardıEşim) Abdullah eve gireceği zaman (geldiğini sezdirmek için) öksürüp ses çıkarırdı. Bir gün Abdullah aynı şekilde içeri girdi. Kadın, sesini işitince ona karşı örtüsüne büründü. Abdullah gelip yanına oturdu ve bana eliyle dokundu ve bir ipin eline değdiğini hissetmişti ki: "Bu nedir?" diye sordu. Ben: "(Takındığım bu muska) içinde humraya karşı dua var!" dedim. Abdullah onu derhal çekip kopardı, fırlatıp attı ve: "Abdullah'ın ailesi şirkten müstağnidir. Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın: "Rukyeler, muskalar ve büyü bir şirktir" dediğini işittim" dedi. Ben: "Ama ben bir gün dışarı çıkmıştım. Beni falanca gördü, bunun üzerine ona gelen taraftaki gözüm yaşardı. O günden beri rukye yapınca gözümün yaşı kesilir, rukyeyi bıraktım mı tekrar yaşarır" dedim. Bunun üzerine Abdullah dedi ki: "Bu şeytandır, ona itaat edince seni bırakıyor, ona isyan ettiğin vakit parmağıyla gözüne dürtüyor. Ama Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yaptığı gibi yapsaydın, bu senin için daha hayırlı, şifa bulman için de daha münasip olurdu: Gözüne su serpip şöyle diyeceksin: "Ezhibî'l-be's, Rabbi'n-nâs, işfî, enteş-Şâfi, lâ şifaen illâ şifâuke, şifâen lâ yugâdiru sakamen (Fenalığı gider. Ey insanların Rabbi! Şifa ver! Sen şifa verensin. Senin verdiğinden başka şifa yok! Öyle şifa ver ki, hiçbir hastalık geride kalmamış olsun)."

Kaynak : İbnu Mace Sünen (3530) - Hds :(7048)

( Sen de oku : bit.ly/Hadisiserif )

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aslında günümüz çoğu bu başlık adı altında muskalarla Allah’a şirk koşuyorlar ben buna defaten şahidim

günün birinde çalıştığım yerde yemek istemiştim bir çocuk yemek getirmişti boynunda bir muska gördüm nedir bu dedim’ muska beni bütün kaza ve belalarda korur ? ya dedim nasıl abi dedi şimdi yolda gittiğimde bana bir musibetin dokunulmaması bu muskanın boynumda olması dır

bende bunun doğru olmadığını ve bunlar sana Allahı unutturman Allah’a şirk işlemene musayit hale getiren bir etkenlerdir daha verebilecek birçok örnek var şirk sadece bunlarla sınırlı değil kabir şirki muska itaat şirki fakat bize döşen Allahı iyi tanımak’’
ve Allah c.c bizden nasıl bir kulluk istiyor zira onu tanımayan onun istediği gibi kulluk yapamaz Esma Sıfatı bilmeyen bir Kişi Kafasındaki Allah modeli çıkartıp ona o şekilde kulluk eder

hepimizin bilindiği üzere amır.ibni as tam rivayet edilmektedir ben peygamberin sav şöyle işittim Allah c.c Alimleri insanların içinde tek seferde vefat ettirmez ruhlarını kabzeder toplumun içinde Rabbani alimler kalmayınca insanlar cahil olanları baş edinirler onlara soru sorarlar onlar fetva verirler Fetvanın vahye sünnete dayalı olmadığı için hep kendisi sapar hem soruyu soranı

Hadis ne kadar güzel güncel peki bu hadis mustekbirlerin deyimiyle 1400 yıl boyunca yaşanılan şeyi bugünümüze uygulayamazsınız bakın hadis ne kadar açık vakayı anlatıyor işte bizler yaratılış gayemizden yüz cevirdiğimizden ve kendi ellerimizle kazanmış olduğumuz gunahlardandır bunlar biz insanların başına geliyor bu musibetler.

Üst Alt