Şeytanın sesini duymak ?

Ahmed Serdar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bir kaç gün önce sabah uyandığımda odamda garip sesler ve akabinde şiddetli, abartılı şekilde zart-zurt sesleri duymaya başladım, hemen şu hadis aklıma geldi :
''Namaz için çağrı yapıldığı vakit, şeytan zart-zurt osurarak uzaklaşır. (Buhari, Müslim)''
Duyduğum sesler şeytanın sesi miydi ?

Şunu da belirtmek isterim ki namazımı kılmakla beraber aşırı derecede vesveselerle uğraşmak zorunda kalan biriyim. Belli ki ben ibadetlerimde inat ettikce şeytan iyice çıldırmaya başladı, ne dersiniz..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Tam olarak emin olmadan hadis yazmayalım lütfen. Bahsi geçen hadiste o nahoş kelime bulunmuyor. Sanırım bu tarz kelimeler bilinçli olarak kullanılıp internet ortamında yaygınaştırılıyor.

Benim araştırmalarıma göre hadisin metninde yellenme kelimesi var. Metni de şu şekilde;

"Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan arkasını dönüp yellene yellene ezan sesini işitmez oluncaya kadar uzaklaşır. Ezan bitince geri gelir; namaz için ikâmet edilince (tekrar) arkasını dönüp kaçar. İkâmet bitince tekrar geri gelir, (namaz kılan) kişiyle kalbi arasına girer ve hatırına gelmeyen şeyler hakkında "şunu da bunu da hatırla" der. Nihayet adam kaç (rekât) namaz kıldığını bilmez hale gelir."

Ahmed Serdar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Uyarı için teşekkürler. Bazen uyurgezer gibi detayları göremiyorum, yanlışım olmuşsa Allah beni affetsin.amin.

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kafana takma kardeşim öyle şeytanın sesini duydum filan, erdin mi de şeytanın sesini duydun da? Başka sestir o.

Üst Alt