şeytanın insana attığı 3 düğüm

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
şeytanın insana attığı 3 düğüm

Sabah namazı en çok kaçırılan namazlardan biridir. ınsan uykusunun esiri olur, yataktan kalkamaz. Halbuki sabah namazının hazırlıkları ta akşamdan başlamalı, tedbirler yatmadan önce alınmalıdır.

Belki de en çok kaçırılan namazdır sabah namazı. Bir türlü uyanamaz insan, sanki gözkapaklarının üzerinde tonlarca yük varmış gibi. Biraz sonra uyanırım. diyerek vakti geçer de namazın, şeytan yapışmıştır insanın ensesine, izin vermez bir türlü uyanmasına.

Peygamber Efendimiz (sas), bu konudaki sıkıntısını görmüş olmalı ki bakın neler emrediyor biz ümmetine: Biriniz uyuyunca şeytan ensesine üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm attığı yere eliyle vurarak, üzerine uzun bir gece olsun, yat dileğinde bulunur. ınsan uyanır ve Allahı zikrederse, bir düğüm çözülür, abdest alırsa ikinci düğüm çözülür ve bir de namaz kılarsa bütün düğümler çözülmüş olur. Böylece kul canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde böyle yapmazsa, habis ruhlu, içi kararmış ve uyuşuk bir halde sabaha erer. (Buhari, Teheccüd, 12)

Büyüklerimiz, şeytanın insana gafleti, necaseti ve tembelliği sevdirmek için elinden geleni yaptığını, buna karşılık Efendimizin (sas) de zikirle gafleti, abdestle necaseti ve namazla da tembellik düğümlerini çözebileceğini müjdelediğini belirtirler.

Dikkat edilmesi gereken çok önemli üç husus var hadiste. Birincisi, şeytanın insana, (ister mecazi olarak kabul edin, ister gerçek) namaza kalkmaması için yatarken üç düğüm attığı. ıkincisi, insan namaza kalkmak için gözünü açtığı ilk anda Allahı zikretmeyi unutmaması. Üçüncüsü ise insanın, canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha ermesinin hissedilmesi.

şeytan acizdir aslında; mertçe çıkmaz insanın karşısına, sinsi planlar kurar hep. Fakat bu planlara karşı inananların da uyanık olması gerekir. Hadisin de emir buyurduğu gibi, sabah veya teheccüd vaktinde saatiniz çaldığı veya gözünüzü açtığınız ilk anda kalkın ve Kelime-i Tevhid okumayı zinhar unutmayın. Sonra hemen abdest alın ve huşu içinde namazınızı kılın. Böylece hem sabaha canlı ve hoş bir ruh haliyle ulaşın ve gününüz huzurlu geçsin hem Allah ve Rasulünü sevindirin hem de şeytanı da kahredin& Öyleyse var mısınız? şeytanın üç düğümüne karşı bizler de ona üç düğüm atalım... Haydi öyleyse bugünden başlayın&

SALıH YUSUFOğLU

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah Razı Olsun acaba bu konu fıkıhla mı ilgili hacı anne, doğrusu tam bilemedim bende yani fıkıh konusumu acaba

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
fıkıh insanın nasıl davranması gerktiği bir bölüm değilmi...namaz bölümünemi koyayım ne dersin

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
fıkıh insanın nasıl davranması gerktiği bir bölüm değilmi...namaz bölümünemi koyayım ne dersin

yok tabi namaz bölümü olmaz da bir araştırayım ben haber vereyim. hmmm tamam cevabı buraya ekledim bir an tereddüt ettim tamam doğru fıkıh bölümü ile alakalı

Üst Alt