Selam Vermek Neden Önemlidir?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ibni Ömer'in Buhari'de Yer Alan Rivayetine Göre, Bir Adam Resulullah'a (sas) 'islam'da Yapacağım En Hayırlı Şey Nedir?' Diye Sorar. Resulullah Da Ona, "yemek Yedirmen Ve Tanıdık-tanımadık Herkese Selam Vermendir." Buyurur.

müslim'de Rivayet Edilen Başka Bir Hadiste De 'selam Vermek' Cennete Girme Sebeplerinden Biri Sayılmıştır.
Allah'ın Bir İsmi Olan Ve Kur'an'da 24 Defa Geçen Selam'ın

Önemini Kısaca Şöyle Belirtebiliriz:
1. Bir İslam Şiarıdır.
2. Muhabbet Ve Güvenin Belirtisidir.
3. Bir Duadır.
4. Sosyal Dayanışma Ve Kaynaşmanın Vesilesidir.
5. Selam Vermek Sünnettir, Korku Durumu Varsa Vaciptir. Selam Almak, Kişiye Farz-ı Ayn, Topluluğa Da Farz-ı Kifayedir. Mektup Ve Şahıslar Yoluyla Gönderilen Selamlara Cevap Vermek Vaciptir.
6. Günaydın, Hayırlı Sabahlar Gibi İfadeler Selamın Verdiği Sevabı Vermez. İşaretlerle Veya Eğilerek Verilen Selam Caiz Görülmemiştir.
7. Sesli Kur'an Okuyana, İlim Ve Zikir Meclisinde Olana, Yeme-içme İle Meşgul Olana, Sarhoş, Deli, Banyo Ve Tuvalette Olan Kimselere Selam Vermek İse Mekruh Sayılmaktadır.

"efşu's-selâme Beyneküm"
"aranızda Selamı Yayınız." (müslim)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selam verip almak, selamlaşmanın önemi, Selam Vermek Niçin Önemlidir?

-Selam verip almak suretiyle Rabbimizin selam sıfatının tecellilerine nail olma imkânını elde edebiliriz.

-Selam vermek suretiyle aramızda muhabbet başlar. Bu muhabbetin neticesinde ise gönüller arasında diyaloglar gelişir.

-Selam alıp-vermekle Rabbimizin emri ve Efendimizin sünneti yerine getirilmiş olur.

-İslam dini ile selamlaşmanın önemi belirtildiği gibi selamla ilgili adap kuralları da ortaya konmuştur

-Selam karşılaşıldığı zaman verileceği gibi, ayrılırken de verilmelidir.

-Selam problemlerin çözümünde atılacak ilk adımdır ve insanlar arasında oluşması gereken muhabbet selam ile sağlanır.

-Selam sadece büyüklere değil çocuklara da verilmelidir.

Sonuç itibariyle; selam aramızda bulunması gereken kardeşliği tesis eden, sevgi ve saygıyı artıran, bizi birbirimize bağlayan ana unsurdur. Bu sebeple selam vermeli, selam almalı ve selamı yaymalıyız.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamün Aleyküm hayırlı günler, hayırlı forumlar cümleten. acilangul1

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
ve aleyküm es selam kaçak abi hoş geldin badem şekeri nasıl kendine bağladıysa dedesini forumda görmek zorlaştı:)sizi

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
ve aleyküm es selam kaçak abi hoş geldin badem şekeri nasıl kendine bağladıysa dedesini forumda görmek zorlaştı:)sizi
Hoşbuldum kardeşim. Aynen dediğin gibi badem şekeri maşallahı var bağladı beni, azönce kollarından tuttum sanki kalkacakmış gibi kafasını kaldırdı saskn.. (bana mı öyle geldi yoksa):)

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Yapar dedesi parmağınızı avucunun içine verin bir sıkar büyük insanlar kadar kuvvetlidir babaannem ''yılanı boğar'' der bebeğin avucunda ki bu kuvvet için artık kuvvetleniyor size öyle gelmedi başını kaldırır öyle yaparsanız ,dedesine gücünü ispatlamaya çalışmış badem şekeri:)DEDE BÜYÜYORUM GÖR DİYOR.:)

Üst Alt