Selam size, bugün Cumadır

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Cuma günü rahmet ve affa vesile olduğu için vicdanen bizi azap içinde bırakan gaflet ve günahlardan uzaklaştıracak harika bir fırsattır. Peygamber Efendimiz (asm) Cuma gününün faziletini, şerefini, kıymetini çok hadisleriyle bize müjdelemiş ve O’nun tarif ettiği şekilde geçirmemizi istemiştir. İşte Cuma gününün hususiyetleriyle ilgili birkaç Hadis-i Şerif:

Cuma günü, günlerin efendisidir

“Allah (cc) indinde günlerin seyyidi cumadır. O, Kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.” (Buhari)

Cuma günü, günlerin en kıymetlisidir

“Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşura gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve cennette mü'minlerin bayramıdır.” (Riyadun-Nasıhin)

Cuma günü bayramların en kıymetlisidir

“Ümmetimin bayramları içinde Cuma’dan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekât namaz, Cuma günü dışındaki bin rekâttan efdaldir.” (Deylemi)

Cuma günü günlerin en hayırlısıdır

Evs ibnu Evs (ra) anlatıyor: "Resûlullah (asm) buyurdular ki:
"Cum'a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Âdem (in toprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette) Sûr'a o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salâvatı çok okuyun. Zira salâvatlarınız bana arz edilir!"
Orada bulunanlar:
"Salâvatlarımız size nasıl arz edilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler.
Aleyhissalatu vesselam:
"Allah-ü Teâlâ Hazretleri, Arz'a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı!” buyurdular. (Ebu Davud, Nesai)

Cenab-ı Hakk kullarıyla cennette Cuma günü görüşecektir

Enes b. Malik’in rivayet ettiği hadiste, Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:
“Bana Cebrail (as) geldi. Avucunda beyaz bir ayna vardı. Bana:
“Bu, Cuma namazıdır, Rabbin onu, sana ve senden sonra ümmetine bayram olsun diye, farz kılmıştır,” dedi. Ben:
“Bu günde bizim için ne vardır?” diye sordum. Şöyle dedi:
“O günde, pek hayırlı bir vakit vardır. Kim o zaman içerisinde, kendisi için nasip edilen bir hayrı isterse, Allah (cc) onu kendisine verir. Ama istediği şey, kendisi için takdir edilmemişse, Allah (cc), ondan daha büyük bir nimeti kendisi için ahirete saklar. Kul kendisi için takdir edilmiş olan bir kötülükten Allah’a sığınırsa, Allah (cc) onu, ondan daha büyüğünden muhafaza buyurur. Cuma günü, meleklerin yanında günlerin en kıymetlisidir. Biz onu, ahirette yevmü’l-mezîd (ikramı çok olan gün) diye anarız.”Resulullah (asm) buyurur ki:
“Cebrail’e: O güne niçin yevmü’l-mezid denir?” diye sordum. Şöyle dedi:
“Çünkü Azîz ve Celîl olan Rabbin, cennette beyaz misk ile donatılmış bir vadi hazırlamıştır. Cuma günü olduğunda, İlliyyînden Kürsü makamına iner.” Hadisin sonu şöyle bitmektedir:“Yüce Allah, Cuma günü müminler için tecelli buyurur, onlar Allah’ın cemaline nazar ederler.” (Taberani)

“Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer.” (İ.Gazali)

"Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cuma’dır.” derler.
<!-- / message --><!-- sig -->
Alıntı...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
cuma_resimli_sozleri.jpg

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleyküm
Cumanız Mübarek Olsun İnşallah...
Rabbim Sen kalbi kırıkların sığınağı, yolda kalmışların yoldaşı,
yalnızlığıma arkadaş olan ve tüm gönüllerin dert ortağısın.
beni benden uzağa at, senden uzağa atma.
Amin....

Cum'a gününde bir saat vardır, mü'min bir kul namazda duâ ederken Allah 'dan bir şey ister ve o saate denk gelirse Allah cc. muhakkak ona icâbet eder.
Ashab-ı kirâm: 'Bu saat hangi saatdir yâ Resûlellah" dediklerinde: "İkindi namazı ile güneş batması arasındaki vakittir." buyurdular.
HAYIRLI CUMALAR...

Üst Alt