Seksen hadis amel etmek isteyenler için

K

Kendiniarayan

Kayıtsız
Misafir
Her insan cennete girebilmek için 40 hadis ezberleyip bu hadislerle amel edebilir.İçlerinden bir kısmını bilmek bile yararlı olur.Kendi istedikleriniz ile amel edin.
Amel etmek isteyen için 40 hadis örneği:
40 Hadis kısım 1;Hadisler direk olarak gerçeği ile aynı biçimde yazılmış değildir.Ama manası ve amacı aynı şekilde olduğu için amel etmekte sakınca yoktur ve uygundur.Hadislerin yazılış olarak esasını ve kaynaklarını araştırarak bulabilirsiniz.Parantez içerisindeki yazılar açıklama yada yorumdur.)

-Zerre kadar imanı olan eteşten çıkacaktır.(İmanın altı şartına iman edip,dinden çıkmayarak imanlı ölecek oranda ibadet etmenin gereklidir.)

-Tevekkül imandandır(Tevekkül eden en güçlü olur ve imanlı olmaya alamettir bu durum.)

-Abdest imanın belirtisidir.(Abdestsiz kişide imanın kolay yitirileceği anlaşılmalıdır.)

-Bir mümin kendi için istediğini başka bir mümin için istemezse gerçekten iman etmiş olamaz.

-Dua ibadetin iliğidir.(Dua etmeyen dalalete düşer.)

-Çok sağlık zararlıdır.(Çok yemek,çok dünya nimeti,ilacın fazlası)

-Çok gülmek kalbi öldürür.

-Gülerek günah işleyen ağlayarak cehenneme girer.(Hümeze ve lümeze sahibi).

-Günah işleyenler arasında en hayırlısı tövbe edendir.(Tövbe etmek ömrünün sonuna kadar günah işlemekten daha iyi olur.)

-Kıyamet günü her kez ağlayacak,harama bakmayan ağlamayacaktır.(Gözleri haramdan sakındırmanın önemi bildirilmiştir.Bu günah amel defterinde yazılı olmaması

önemlidir.Daha önceden işlenmiş ise mağfiret edilmesi gereklidir.)

-Şehvetle bakanın gözlerine kurşun vurulup cehenneme atılacaktır.(Gayya denilen bir yere atılacaktır.Bu günahın amel defterinde yazılı olmaması önemlidir.Daha önceden işlenmiş ise mağfiret edilmesi gereklidir.)

-Ezberinde bir kuran suresi bulunmayan harabeye dönmüş bir ev gibidir.(Kuran surelerinin ezberlenmesinin büyük bir önemi olduğu.)

-Kim, "Rabb olarak Allah'a, din olarak İslama, peygamber olarak Hz.Muhammed (s.a.v)'e razı olduk" derse cennet ona vacip olur.

-Kınayan insan aynı hataya kendisi düşmeden ölmez.

-Bir insanın kalbini kırmak yetmiş kez kabeyi yıkmak gibidir.

-Namaz,oruç,hac gibi ibadeter gök kapısından geçerek arşa yükselirler.Gök kapısından geçmeyen amellere melekler sahit olmayacak ve sahibinin yüzüne çarpılacaktır.Her gök kapısında görevli melekler vardır.Bu gök kapıları yedi tanedir.(Kendini beğenenin amelini yüzüne çarparlar,gıybet edenin amelini yüzüne çarparlar,kendi ile övünenin amelini yüzüne çarparlar,kibirli insanın amelini yüzüne çarparlar,haset edenin yüzüne amelini çarparlar,kimseye merhemet etmeyenin amelini yüzüne çarparlar,Allah rızası dışında başka kişiler için ibadet edenin amelini yüzüne çarparlar.)

-Bir kişi,bir insanı mutlu ettiğinde,Allah bir melek yaratır.(Bu melek öldükten sonra kabrine gelip onunla konuşacak,dünyada iken bir insanı mutlu ettiği ve bunun için kabrine geldiğini söyleyecek ve cennetle onu müjdeleyecektir.)

-Bayramın birinci günü 300 "Subhanellahi ve bi hamdihi" okuyup ölen bir kişinin ruhuna bağışlanırsa,bu kişinin kabrine 1000 tane nur bağışlanır,ölünce kendi kabrinede bağışlanır.

-Haram lokma yiyenin sabah duası kabul olmaz.(Seher vakti yapılan duaları kabul edilmez.)

-Odasında haramdan bir eşya bulunanın duası kabul edilmez.

-Üç cuma ard arda cuma namazına gitmeyenin kalbi mühürlenir.(Erkekler kendi bu ibadeti gerçekleştirmelidir.Kadınlar ise eşini gitmiyor ise göndermeli ve erkek çocuklarını göndermelidir.)

-Allah'ın en büyük azabı evliya ve evliya benzeri insanlaradır.(Dünyanın mümin insan için zindan olduğunu bilmek.)

-Yemin edip bu yemini yerine getirmeyenin ahirette nasibi yoktur.(Yemin Allah'a söz vermektir.Yemin yerine getirilmez ise kefaret mutlaka gerekir.)

-Yalan yere yemin eden insanın evine misafir gelmez.

-Çok fazla yemin eden aşağılık bir insandır.

-Münafıklığın alameti üçtür.Söz verdiği zaman sözünde durmaz,emanete hıyanet eder,yalan söyler.

-Kıyamet günü en büyük azap taklitçileredir.(İnsan ve hayvan gibi ruhu olan varlıkların görüntüsünün taklidi sakıncalıdır, azap görülür.)

-Bir müminin eline diken batsa Allah onun günahlarının bir kısmını örter.

-Allah,bir kulunun cehenneme girmesine hükmetti.Melekler onun cehenneme doğru götürürken adam arkasına dönüp bakarak benim Allah hakkında düşüncem böyle değildi dedi.Allah, benim hakkımda düşüncen neydi diye sorar.Adam; "Ben Rabbimin "Rahim ve Gaffur"(Sonsuz merhamet ve mağfiret sahibi)olduğuna inandım" der.Allah ise; "onun benim hakkımda hüsnü zannı var" der."Onu elbette cennete koyacağım"der.(Allah'ın rahmetinden ümit kesmemek gerektiği anlatılır.)

-Son nefeste "La ilahe illallah" diyen cennete girer.

-Yerdekilere merhamet etmeyene göktekiler merhamet etmez.(Yer yüzünde yaşayan ve kendinden daha aciz yada aşağı durumda olanlara merhamet etmek gereklidir.)

-Oruç tutan insanlar,Allah'ın halkın arasındaki evliyalarıdır.(Ramazan ayında,mübarek gecelerin olduğu günlerde,mübarek ayların belirli günlerinde,kefaret gerektiğinde oruç tutmak.)

-Ramazan bayramından sonra altı gün oruç tutan(Şevval orucu)bir yıl oruç tutmuş sayılır.

-Bir elin verdiğini diğer el duymamalıdır.(İyilik ve ibadet gizli yapılır.)

-Allah'ın kılıcı doğruluktur,neyin üzerine koyulursa keser.

-Takvaca en üstününüz,Allah'tan en çok korkanınızdır.(Takva için Allah korkusu gereklidir.)

-Sıkıntılı zamanlarda duasının kabul edilmesini isteyen refah halinde iken çok dua etsin.

-İki günü bir birine denk olan zarardadır.

-Bir insanın sıkıntısını giderenin,Allah'ta ahirette bir sıkıntısını giderir.

-İnsanı helak edecek yedi büyük günah vardır.(Allah'a şirk koşmak,Allah'ın haram kıldığı cana kıymak,sihir ve büyü yapmak,zina yapmak,iffteli kadına zina iftirasında bulunmak,savaştan arkasını dönüp kaçmak,yetim malı yemek)

40 Hadis kısım 2;Hadisler direk olarak gerçeği ile aynı biçimde yazılmış olmayabilir.Ama manası ve amacı aynı şekilde olduğu için amel etmekte sakınca yoktur ve uygundur.Hadislerin yazılış olarak esasını ve kaynaklarını araştırarak bulabilirsiniz.Parantez içerisindeki yazılar yorum yada açıklamadır.)

-Kabir insanı öldüğü zaman şöyle karşılar:"Ben insanı sıkıştırırım,içimde yılanlar,böcekler vardır.(Eğer o dünyada iken salih bir insandı diye melekler seslenirse,o zaman bunlardan kurtulur kabire giren insan.)

-Hiç biriniz ölümü temenni etmesin.Çok hasta ise;"Hakkımda yaşamak hayırlı ise yaşat,ölmek hayırlı ise öldür."demesi gereklidir.

-Bir insanın senin tarafından hidayete erdirilmesi,güneşin doğduğu ve battığı yerden hayırlıdır.

-İnsanda bir organ vardır,bu şağlıklı ise tüm vücut sağlıklıdır.Bu sağlıklı değil ise tüm vücut hasta olur.Dikkat edin bu organ kalp'tir.

-Hakkınızı arayınız.(Bir insan kendine yapılan haksızlığa ve başka insanlara yapılan haksızlığa razı olmamalıdır ve hakkı aramalıdır.)

-Allah şifasız bir hastalık yaratmamıştır.(Her hastalık için bir ilaç yaratmıştır.)

-Beli bükük yaşlılar olmasa ve küçük yaşta ağlayan çocuklar olmasa felaketler yağmur gibi yağardı üzerinize.

-Hiç günah işlemeyen bir kavim olsa,Allah o kavimi helak eder,günah işleyip arkasından tövbe eden bir kavim yaratırdı.

-Kötü arkadaştan yalnızlık,yalnızlıktan salih bir arkadaş daha hayırlıdır.

-Gücü yettiği halde kurban kesmeyen,namaz kıldığımız yere gelmesin.

-Büyüklere sayğı göstermeyen,küçüklere merhemet etmeyen bizden değildir.

-Komşusu açken tok yatan bizden değildir.

-Kelam ilmini kalbi çekmek için kullananın kıyamet günü farz ibadetleri geçersiz olur.

-Ahir zamanda öyle kimseler olacakki zahiren arkadaş hakikatte korkunç bir düşman olacaktır.(İnsanlara fazla güvenmemek doğru olur bu hadis ile amel için.)

-Namaz dinin direğidir.(Namaz kılmayı öğrenmek ve kılmak çok önemlidir.)

-Bir namazı vaktinde kılmayanın malı mülkü helak olmuş gibidir.(Namazı vaktinde kılmanın büyük bir önemi olduğuna işarettir.)

-Namaz ibadetini terk eden insanda,Allah'ın koruması kalkar.

-Cemaati terk eden bir müminin islam ipi boynundan çıkarılır.

-Hz. Muhammed s.a.v buyuruyor:"Beni rüyasında gören,gerçektede(Cennette)beni görecektir."

-Dua eden insanın,ya bir günahı affedilir,ya bir sevap verilir,yada gelecekte bir iyilik verilir.

-Bir insan hanımı,çocuğu ve buna sağladığı helal kazanç ile rızık getirmesi ile imtihan olur.

-Harama bakanın gözlerine eritilmiş ateş dökülüp,şeytanla bereber cehenneme atılacaktır.(Bu günah amel defterinde olmamalıdır.İşlenmiş ise mağfiret gereklidir.)

-Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir.

-Kıyamet günü insanları küçük görenlere,Allah'ın azabı çok şiddetli olacaktır.(En büyük azap görenlerden olacaktır.)

-60 yaşından sonra namaz kılarak ölen şehit sayılır.

-Abdestli iken(Namaz abdesti) ölen şehit sayılır.

-Allah'ın kızğınlığı anne ve babanın öfkesindendir.

-Kuran dinlemek,Kuran okumaktan iki kat fazla sevaplıdır.

-En hayırlınız Kuran öğrenen ve öğreteninizdir.

-Allahu teala buyuruyor:"Dünyada iken bir kez beni hatırlayıp anan,benden bir kez korkanı cehennemden çıkarın."diyecek.

-Allahu teala buyuruyor:"Dünyada iken benden korkan ahirette benden korkmasın,dünyada iken benden korkmayan,ahirette benden korksun."

-Her asırda Allah'ın 40 evliya olan erkek ve 40 evliya olan kadın kulları olur.

-Allahu Teala peygamberimiz s.a.v hakkında şöyle buyuruyor:"O,olmasaydı gökleri yaratmazdım."

-Allah,günahlardan arınmış takva sahibi kişiyi sever.

-Allah'ın 99 ismi vardır kim bunu ezberleyip sayarsa cennete girer.

-Cehennemin en alt katında münafıklar yer alacaktır.(Gerçekte iman etmeyen başka kişilerin kendini gördüğü yerlerde ibadet eden bir insandır.)

-Peygamber efendimiz s.a.v buyuruyor:"Bana bir kez salevat getirenin on günahı bağışlanır,on köleyi azad etmiş gibi ecre nail olur,on derece yükselir.

-Kim iman ile Kevser suresini okursa bağışlanır.

-Bir insan dua ederken,yalnızca dünya için isterse cehenneme,hem dünya hem ahiret için isterse cennete girer.(Dua ederken mutlaka dünya için bir dilek dile getirilirse,ahiret içinde dua edilmelidir bu dileğin arkasından.)

-Zina yapana mahrumiyet vardır.(Zinaya yaklaşmamak gerekli olduğu ve zaralı olduğu)

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
İnsanı helak edecek büyük olan günahların hepsidir.Yedi büyük günah farklı şekillerde açıklanır.Belki bir birleriyle ilişkili yönleride vardır.Bir rivayete göre, şirk,haksız yere cana kıymak,büyü, faiz, iffteli kadına zina iftirası, savaştan arkasını dönüp kaçmak, yetim hakkı yemek.Başka bir rivayete göre:Şirk,haksız yere cana kıymak, büyü,zina, savaştan arkasını dönüp kaçmak, iffteli kadına zina iftirası, yetim hakkı yemek.

Üst Alt