Safranbolu evleri

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Safranbolu evlerinin en önemli yerleri odalardır. Bu odalarda oturulur, yatılır, yıkanılır, yemek pişirilir ve yemek yenilir. Bu nitelikler bütün Safranbolu evlerinde birbirinin eşidir. Odaların ölçüleri değişirse de nitelikleri değişmez. Oda yükseklikleri orta katlarda 2.30-3.00 m., üst katlarda da 3 m.den daha fazladır.
Evlerin içindeki odalarda oturma düzeni, bir hiyerarşiye bağlıdır ve sedirin en uygun yeri, ailenin en büyüğüne ya da gelen misafire terk edilir. Safranbolu evlerinde dış görünümler de çok görkemlidir

safranboluevleri.jpg

KIŞ MANZARALI SAFRANBOLU EVİ

safranbolukismanzarasi.jpg

ORJİNAL GÖRÜNTÜLÜ EV
safranboluev.jpg

DARACIK TAŞLI SOKAKLAR

safranboluevleri1.jpg

safranboluevleri2.jpg

SAFRANBOLU EVİNİN İÇERDEN GÖRÜNÜŞÜ
safranboluevleri3.jpg

safranboluevleri4.jpg
[

SAFRANBOLUDA NE YENİR?

safranboluevleri5.jpg

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Teşekkürler ceylannur kardeşim memleketimi tanıtmışsın emeğine sağlık keşke tüm forum ailem gelsede burda sizleri ağırlasam 2 gün hafta sonu tatili yapsanız yüzyüzede tanışsak ne güzel olurdu Safranbolu gezmeside vesile olurdu:)

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Teşekkürler ceylannur kardeşim memleketimi tanıtmışsın emeğine sağlık keşke tüm forum ailem gelsede burda sizleri ağırlasam 2 gün hafta sonu tatili yapsanız yüzyüzede tanışsak ne güzel olurdu Safranbolu gezmeside vesile olurdu:)
Ceylannur kardeşimiz de toprağımız olur toprağım ;)

Hee tabi tabi biz buradan kalkıp taaaa oralara gelcez sende vesileyle bizim sayemizde safranboluyu gezeceksin demii.
sen fındık toplamaya geldinya bizde seni safranboluyu gezdirmek için gelürük
hihcnmpssk.gif

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
SELAMÜN ALEYKÜM EKREM ABİ, 1. bu arkadaşlarımız güzel konuları bizle paylaşmışlar ama artık katılımlarını görmüyorum. Onlarlada hemhal olmak isterdim, bakın içlerinde toprağımda varmış.

2. Sen bana fındık toplamaya gel demedin ki, bekledim bekledim gelmedin diye yazmışsın anlamam fındık toplamasından ama önceden haber edeydin işçiye ihtiyacım var diye yardıma gelirdim sen iş bitmiş, bekledimde yardıma gelmedin diye sitem ediyorsun benim fındık bostanım yok ki zamanını bilmem, sen zamanını haber edeydin seve seve gelirdim. Artık seneye azar işitmeden geliriz Rabbim ömür verirse inşallah.:)

3. Ben safranbolunun içindeyim, istediğimde geziyorum zaten. Ben misafir etmek istedim sizi, niye babannem gibi lafımı ötelere çekiyon toprağım abim.:) Siz benİ değil, ben sizleri misafir edip gezdireceğim inşallah..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
SELAMÜN ALEYKÜM EKREM ABİ, 1. bu arkadaşlarımız güzel konuları bizle paylaşmışlar ama artık katılımlarını görmüyorum. Onlarlada hemhal olmak isterdim, bakın içlerinde toprağımda varmış.

2. Sen bana fındık toplamaya gel demedin ki, bekledim bekledim gelmedin diye yazmışsın anlamam fındık toplamasından ama önceden haber edeydin işçiye ihtiyacım var diye yardıma gelirdim sen iş bitmiş, bekledimde yardıma gelmedin diye sitem ediyorsun benim fındık bostanım yok ki zamanını bilmem, sen zamanını haber edeydin seve seve gelirdim. Artık seneye azar işitmeden geliriz Rabbim ömür verirse inşallah.:)

3. Ben safranbolunun içindeyim, istediğimde geziyorum zaten. Ben misafir etmek istedim sizi, niye babannem gibi lafımı ötelere çekiyon toprağım abim.:) Siz benİ değil, ben sizleri misafir edip gezdireceğim inşallah..
ALEYKÜM SELAM KARDEŞİM.
(1) Eskiden bir erkek çocuk ilkokul u bitirdikten sonra herhangi bir işe girince enaz 4 yıl çırak, sonra 3 yıl kalfa olarak çalışır nihayetinde usta olduktan sonra ya kendisini yetiştiren ustasının yanında kalır çalışmaya devam eder, yada usta oldum ben diye gider ya dükkan açar, ya da başka biryerde usta olarak işe girerdi. (umarım anlatabilmişimdir)

(2) Ben size fındık toplamak için yardıma gelin dememişimmi:tüüh:,dememişsem neden; bekledimde gelmedin iz demişem acebasaskn..
hatta belki gelirsiniz diye karabükten buraya nasıl geleceğinizi de tarif etmiştim sanıyorumilginç::.demekki sizi yardıma çağırmak için email göndermek aklımdan geçmiş ama ne hikmetse yazmayı unutmuşum.
:) Allah c.c razı olsun kardeşim, Allah ömrüne ömür katsın inş. eminim gelirdiniz, Allah ömür,sağlık,sıhat verirse seneye 8 inci ayda beklerük artık.xxzzl..

(3) Babanende mi benim gibi yapıyor? demekki benden kopya çekmişaassd..
İnşAllah kardeşim, gelemesekte gönüller bir olsun...

Üst Alt