Saç Dökülmesine Karşı

dogalecza

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Saçlarımız neden önemlidir?
Saç insanoğlunda canlı bedenin en önemli aksesuarlarındandır. İnsanın özgüveni yakalamasında ve düzgün psikolojiye sahip olmasında saçımız temel etkenlerden birisidir. Bu nedenlerle saçımızı öncelikle sevmemiz sonra onu çok iyi korumamız daha sonrada güçlendirmemiz ve gürleştirmemiz gerekir.
Saçlarımız neden dökülür?

Bilindiği gibi sıradan saç dökülmesi genellikle erkeklerde görülmektedir. Erkeklik hormonunun adı "testosteron" dur. İşte bu hormon saç dökülmesi ile çok yakından ilgilidir. Saçın deri altında bulunan bağlı olduğu köklere "folikül" denir ki tıpkı soğan yumrusu gibidir. Testosteron hormonu, saç foliküllerindeki yağ bezlerinde bulunur. "Tip II 5-alfa redüktoz enziminin yardımıyla DHT'ye (dehidrotestosteron) dönüşür. Bilim adamları artık, kan dolaşımında bulunan testosteron miktarının değil, kafa derisindeki foliküllere bağlanan DHT (dehidrotestosteron) seviyesinin saç kaybına neden olduğunu tespit etmişlerdir. DHT (dehidrotestosteron) saç köklerini küçültür ve bu da sağlıklı saçın yaşamasını imkansız hale getirir.

Doğal olarak kadınlarda, erkeklere göre daha az neredeyse yok denecek miktarda testosteron bulunmaktadır. Fakat kullandığı ilaçlardan, hormon üreten bir büyümeden yada başka bir problemden dolayı bir kadının vücudunda bu hormondan (testosteron) normalden fazla miktarda bulunuyorsa, bu kişide erkek tipi kellik olması doğaldır.

Bayanlarda, kafa derisinde oluşan yaralara bağlı dökülmelerde görülmektedir. Ayrıca bayanlarda, fiziksel stres, duygusal stres, cerrahi müdahaleler, şiddetli hastalıklar, anemi, ani kilo kaybı, zihinsel hastalıklarında saç dökülmelerine sebep olduğu bir gerçektir. Bilinçsiz ilaç tüketimi, özellikle yüksek doz A vitamini, kan basıncını düzenleyen ilaçlar ve diyete bağlı olarakta, bayanlarda saç dökülmesi çok rastlanan durumdur. Menepoz ve adet dönemleri gibi nedenler saç dökülmelerine yol açabilmektedir.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Profilimde resmimi,mi gördün naptın kardeşim nebu reklam.
Konu içeriğin külli reklam dolu olduğu gibi nickinde maşallahı var

Yönetimin dikatine; ben konuyu aktifleştirmedim, başkan gerekeni yapar, isterse aktifleştirir isterse çöpe atar tercih başkanın.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Profilimde resmimi,mi gördün naptın kardeşim nebu reklam.
Konu içeriğin külli reklam dolu olduğu gibi nickinde maşallahı var

Yönetimin dikatine; ben konuyu aktifleştirmedim, başkan gerekeni yapar, isterse aktifleştirir isterse çöpe atar tercih başkanın.

Eyvallah hocam, vatandaş burayı kendi özel reklam platformu zannetmiş... Neyse reklam unsurlarını sidim, bilgi kısmı kalsın ok...

Üst Alt