Saç boyası gusüle engel mi?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,642
Saç boyası gusüle engel mi?
Saç boyası gusüle engel mi? Saç boyası abdest geçirir mi?

Kullandığınız saç boyası saç diplerine suyun değmesini engelleyen bir madde içermiyorsa yani saç boyandıktan sonra su saç derinize değiyorsa saç boyası gusüle engel olmaz. Burada önemli olan saçı boyadığımız boyanın özelliklerini bilmemizdir. Yanlışlıkla su geçirmeyen özelliklere sahip bir saç boyası kullanmak, cünüp olarak gezmemize neden olabilir. Su saç derisine değmezse gusül geçerli olmaz!

Mesela bazı boyaların içine, rengin uzun süre kalıcılığını sağlamak, saça parlak bir görünüm vermek amacıyla konulan tutkal, silikon vs. gibi maddeler, boya ile birlikte saça ve saç derisine yapışmaktadır. Deride ve saç tellerinde bir tabaka oluşturan bu gibi maddeler, gusle mâni olmaktadır.
Hangi boyalar abdeste engel olmaz?

Bitkisel boyalarda (kına, yeşil ceviz kabuğu, çivit otu, kırmızı soğan kabuğu, papatya, safran vs.) bu gibi kimyevî maddeler bulunmadığından, kullanılmalarında bir sakınca yoktur.

Saç boyaları ile ilgili hükmü şöyle özetleyebiliriz:
Sadece renk veren ama tabaka oluşturmayan boyaların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu boyaların abdest ve gusle engeli de yoktur. Çünkü mesele boyanın kendisinde değil, saç ve saç köklerine suyun ulaşmasına engel olmasındadır.
Saça sürüldüğünde saç üzerinde bir tabaka oluşturan ve su geçirmeyen boyaların gusül açısından kullanılmasında sıkıntı vardır. Bu konuda bilginiz yoksa şüpheden kaçınmanız gerekir.

Saça sürülen kına veya boyanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra, deri ya da saçlarda bıraktığı renk, suyun saça yahut deriye geçmesine engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle engel olmazlar. (İbn-i Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, Terc. Ahmed Davudoğlu, İstanbul 1982-1988, sh: 224)
 
Üst Alt