• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada kıyamet gününü görmek

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
islami rüya tabirleri kıyamet günü görmek, rüyada mahşer gününü, rüya tabiri kıyamet günü, rüyada ölmek sonra dirilmek, rüyada öldükten sonra dirilmek, rüyada ölüpte dirilmek, rüyada kıyamet alameti görmek, rüyada kıyametin kopması islami
Rüyada kıyamet koptuğunu görmek, zulüm gören ev halkının bundan kurtulmasına yorumlanır.

Cafer-i Sadık'a (ra) göre; Rüyada kıyametin koptuğunu görmek dört şekilde yorumlanır.

-Kurtulus,
-ferah ve sevinç,
-bela,
-sıkıntıdan ve ihtiyaçtan kurtulma.

Kötü kişilerin kıyameti görmesi ise bu dört tabirin aksiyle yorumlanır.

Mahser kurulup, Cenab-ı Hakk'ın (CC) insanlar hakkında hüküm verdiğini görmek, insanlara adaletli bir kişinin önderlik ve baskanlık edeceğine ve herkesin bu adaletten faydalanacağına işarettir.

Amel kitabını sağ elinde tuttuğunu görmek, Allah'ın rızasını kazandığına, sol elinde tuttugunu görmek de bunun aksine yorumlanır.

Mahşerde hesap verilecek yere götürüldüğünü görmek, gaflete; hesap sorulduğunu görmek ise azaba delildir.

Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya

2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir

Rüya ile amel edilmez. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemelidir.

Görülen rüyaları esas alarak hayatını ona göre düzenlemeye kalkışmak yanlıştır. Çünkü rüyaların doğruluğunu ölçmek ve tesbit etmek mümkün değildir.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]

omer89

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada Kıyamet Gününü Görmek

Hak Teala' nın selamı üzerinize olsun öncelikle , Ben sürekli tekrarlanan ve senelerdir gördüğüm bir rüyayı paylaşmak istiyorum izninizle. Araştırmadığım site kalmadı fakat hep Rüyam kötüye yorumlanıyor fakat ben Rüyamda farklı şeyler hissediyorum. Rüyamda bir ses geliyor kulağıma güçlü denecek ve tek bir notadan çalan bir ses 7 kez ardı ardına aralıklarla çalıyor , ve sonrasında Güneş bulunduğum yere yaklaşıyor fakat birşey hissetmiyorum acı , sıcaklık vs... Bilincli olduğum tek şey kıyametin koptuğunu anlıyorum o an. Sonrasında yer kabuğu çatlıyor ve karalar halinde parçalara ayrılıyor. Ne evler var ne de binalar ne de Deniz , yani Dünyayı olduğu gibi bütünüyle görüyorum. Dümdüz bir yer kabuğu ve üzerinde bulunan oraya buraya kaçışan insanlar. Sonra gökyüzünün yani atmosferin yok olduğunu görüyorum uzayın karanlığının ve yer kabuğunun parçalanmış hali ve aynı şekilde Güneşin Dünyanın çok yakınında bir dev gibi durması. Bu ne anlama geliyor çok merak ediyorum en kısa zamanda cevabını alırsam çok mutlu olurum. Şimdiden Allah razı olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allahû Teâlâ'nın selâmı, rahmeti, bereketi, hidâyeti, mağfireti, nûru ve Feyz ve bereketi üzerinize olsun İnşAllah,Hayırlı Ramazanlar..Rüyaniz Hayr olsun..

"Rüyamda bir ses geliyor kulağıma güçlü denecek ve tek bir notadan çalan bir ses 7 kez ardı ardına aralıklarla çalıyor "

Bilirsiniz Nefsin 7 Hali ve aşk-in da 7 hali vardir..
İnsanın kendi nefsine karşı açmış olduğu mücadele erdemlerin en büyüğüdür.
Yedi, tamamlanmışlığın, bütünlüğün, birliğin,tekamülün mükemmel insani kamilin sembolü olarak bilinir.

"Bilincli olduğum tek şey kıyametin koptuğunu anlıyorum "

Kıyametin kelime anlamı ayağa kalkmaktır..isa Bey, Nasreddin Hocaya sormuşlar, Kıyamet ne zaman?” diye Hoca merhum “hanım ölürse küçük,
ben ölürsem büyük kıyamet kopacaktır” demiştir.
Büyük kıyamet mutlaka bir gün olacaktır. Ancak her insanın büyük kıyameti kendisi öldüğünde gerçekleşmektedir.
Bunu anlayan büyük Kıyameti beklemez. Allah rızasını nasıl kazanacağını düşünür.Vesselam.

Kıyâmet İçinizde fırtınalar kopmadan kendinizi, maddi, manevi, imani Değiştirin diye yorumlanir..
Bir toplum kendilerinde bulunanı değiştirmedikçe Allah onlara verdiği bir nimeti değiştirmez
ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."
Enfal sûresi, 53.ayet

Günah denen hadiseye dikkat edin, çoğunlukla dünyevi zevklerin aşırılığından meydana gelmekte.
İnsan, esasen ahirette tatmin edeceği duygularını ve yaşayacağı zevklerini dünya ölçeğinde tatmin etmeye çalıştıkça günah ile yüz yüze gelir.
Hırs ile dünyada dalar. Dünyevi nimet ve zevkleri elde etmek için her yolu dener. Hatta çoğu kez helal kazancı yetmez, harama girer.

Rüyada kıyamet görmek, kıyamet gününü, dünyanın sonunu görmek;
Kendini çaresiz imani olarak yetersizlik içinde hissedenler bu tür rüyaları çok sık görürler.
Maddi, manevi, imani hedeflerinize ulaşmak için mevcut pek çok engel olduğunu ve bunları birer birer aşmanız gerektiğini işaret eder.

görmüş olduğunuz rüya kıyamet ile ilgilidir!!rüyasında kıyametin koptuğunu görmek gören kişinin artık ibadetlerini yapması gerektiği ile ilgili bir uyarıdır…
bu rüya Size Allah'ın,bir lütfü ve merhameti ki ALLAH c.c. kendisini rüya yolu ile uyarmaktadır…
ayrıca bu rüya sahibi hidayete erenler dendir ki bu durumu iyi değerlendirmesi gerekir…Yüce Allah,cc. can boğaza gelmeden kulun yaptığı tevbeyi kabul eder .
Kendinize ve nefsinize zülmetmeyin kendinize ve tevbe etmeye ve istiğfara geliniz
.
Selametle..

Yusuftalha

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
S.a sizin rüyanıza yakın bir rüya gördün şöyle ki:evimdeyim eşimle pencereden dışarı bakıyoruz, ay dolunay gibi yavaş yavaş büyüyor daha sonra çok yakınında gibi kocaman kırmızımsı grup vaktinde gibi oluyor çok güzel görünüyor. Ancak bir anda başka bir gezegenle çarpışıp tuzla buz oluyor, her yer karanlıkta kalıyor korkuyla çocuklarımı uyandırıp evden ayrılmayı düşünüyorum. Uzay sönük bir güneş ile yeniden aydınlanıyor, gezegenler yine güneşin etrafın da dönmeye başlıyor ama ufukta yer yerinden yükselerek önüne geleni yutuyor. Bizim bulundugumuz evin yakınında dağlar üstünüze gelirken duruyor. Güvende değiliz hemen araca binip gitmek istiyorum ancak çocuklarımın olmadığını fark ediyorum eve çıkıyorum yerler kan, eşim veya başka biri yüzünü bakmıyorum çocuklarımın bıçaklandığını düşüyorum hala canlılar, kucağıma alıp koşuyorum, diğer çocuğum başka bir battaniyenin altında titremiş ve korkmuş buluyorum, onları alıp aşağı indiğimde rüyadan uyandım. Bu rüyayı dün kadir gecesinin sabahında ve gün ışıdığında gördüm, çok canlıydı.

Üst Alt