• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Ruyada göc gormek

F

FatihS

Kayıtsız
Misafir
S.A. Rabbimin rahmeti uzerinizde olsun ins.

Ismim fatih, 29 yasindayim ve isvecte buyumus olup iki senedir isim vasitasiyla istanbulda gorev yapmaktayim. Zaman zaman neden buradayim diye kendi kendimi sorgulamaktayim. Dini ve imani acidan kendimi daha zayif hissediyorum burada, insanlarda kibir ve fesatligin sardigini hissedebiliyorum. Yurt disinda, özellikle bati ulkelerinde iman olmamasina ragmen bu özellikler genelde bulunmuyor...tabiki her insanin iyisi ve kotusu vardir.

Sizden gordugum bir ruyanin yorumuyla ilgili goruslerinizi paylasmanizi arzu etmekteyim. insAllah fazla vaktinizi almam, emeginizi helal edersiniz. Bir kac gundur isimle ilgili sorunlarim var. Hoslanmadigim ve fitne fesat yaratan insanlar arasinda calisiyorum ve tartisma yasadik gecen gunlerde. Bende istihareye yattim ve gordugum ruyaya bir anlam veremedim:

Ruyam 3 bolumden olusuyor. 1. Bolumde ben bir is arkadasimla yatakta bogusuyoruz, bogazlama gibi...bu arkadas la bir problemim yok. Neden ruyama girdi bilemiyorum... Sonra ruyam degisiyor ve ben patronla bir yere gidiyoruz. Umre diye hatirliyorum (patron muslaman degil). pasaport kontrolunden gecmek icin bir odaya giriliyor ve herkez sirasini bekliyor. Sef kontrol icin bir odaya giriyor fakat ben biraz gec giriyorum. Oda kalabalik. 3. Bolumde ben esyalarimi toplamisim, paketlere posetlere koymusum ve goc edecegim (is arkaslarim yok bu ruyada). bu hisse kapiliyorum. Isvecten Eski arkadaslarim paketlerdeki esyalari begenip bu bizde kalabilir mi diye soruyorlar. Ben tabiki diyorum. Aklimda kalan verdigim seyler arasinda boy boy yuvarlak tepsiler var....

Sonra uyaniyorum. Son bolumde hic korkmuyorum. Rahat bir ruya yani. Anlami nedir, yardimci olursaniz cok sevinirim. nette aradigim ve anladigim kadariyla isimleilgili yanlis karar verecegimdir..dogru yorum olabilir mi?

Isten cikma niyetiyle yatmistim istihareye. Veya bu ruya benim tekrardan isvece donecegim anlamina mi gelebilir? Istihareye yatmadan once isten ayrilmak istegi icimde dogmustur. Uzun zaman da dusundugum bir seydir acikcasi. Acaba anlami ne olabilir, sizin gorusunuz nedir?

Selam ve saygi ile, vesselam.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
iyibayramlar.jpg

Aleykum Selam Gurbetci kardesim sizi cook iyi anliyorum..
Ana vatana geldiginizde farkli beklentileriniz oldugu icin biraz hayal kirikligi yasamissiniz sanki..
ama insan kendini degistirmedikce..Rabbim de onun icinde bulundugu ortam ve sartlari degistirmiyor guzel kardesim..

Sizi cok iyi anliyorum kendim de yillardir gurbette yasamaktayim.. gercekten de biz burada islama daha bir baska sariliyoruz...
sarilmak, sahiplenmek zorundayiz yoksa bizi yutup yok ederler!!Gönül Dünyasında yaşanan gurbete bir de fiziki gurbet eklenince bir bakiyorsun gurbette her kes kendi aslina bir baska sariliyor.. bir de azinlik ruhu var..
mesela burada Yahudiler muslimanlari sevmez.. hiristiyanlar.. budizleri vs. derken bizim gencligimizde islama daha bir baska sarilir..hizmet, Teblig,ve basarida bir yaris ,
bir mücadele aski baslar...
bir de Hasretlik eklenince.. mesela benim KIZIM Staj icin Ramazandan once istanbula gitmisti...ve bir aksam akrabalarin yaninda balkonda oturur iken yatsi ezani okunmus.. tabi ordaki kuzenleri her gun duyduklari icin artik umursamaz mi olmuslar anliyamadim.. bir gulusme, kakisma...
KIZIM demis ki Ezani duyuyormusunuz?
yook haa evet simdi duyduk ehh ne olacak?Kizim da ezan okunurken 2 dakkika konusmadan saygili olsaniz..bir sehadet getirmeniz gerekmez mi?dediginde onlar alay etmisler..
ve ezandan sonra Hamd olsun KIZIM bir vakit namazini kacirmaz.. her universitenin mescidi vardir cuma namazi cemaat ile okularda, kilinir..
neyse ezandan sonra onlari namaza davet etmisler hepsi gulmus.. off bee Kizim off yaslaninca namaza bool bool vaktimiz olur diye...
neyse Kizim bir aksam iftardan sonra yine kuzenleri ile sahille caya cikmislar..kuzenlerin arkadaslari bunlari gorunce kanka kim bu imamhatipli mi vs.. diye sorduklarinda..
yoo bu Kuzey amerikadan kuzenimiz Tip fakultesi ogrencisi su an staj icin burada hastahanede calisiyor genc doktorumuz dediklerinde hayret etmisler..
ama Kizim Eyyup, Fatih, semtlerinde Ramazani serifi buyuk bir husu ile gecirdigini sevinerek skyp da hep anlatir..
yani muhittine gore degisi yor benim ailem cadde bostan,,bostanci, erenkoy ,suadiye tarafindalar...
Allah cc. Yar ve yardimcilari olsun..

"Zaman zaman neden buradayim diye kendi kendimi sorgulamaktayim. " diye yazmissiniz aynen ben de bu Gurbet Diyarina ilk geldigim yillarda aynen kendimi sorguluyordum..
sonra anladim ki beni buraya getiren Rabbim buraya gelisim hakkinda bir gaye, hizmet ve sebebi vardi bunu anca 10 yil sonra anliyabilmistim...ki buradaki yetimlerin ayagina annelik yapmam icin
beni cok sevdigi yetimlerin ayaklarina hizmet icin getirmisti...kainatta hic bir sey tesaduf degildir..tevvafuktur!1

Gayr-i Müslimlerden biri Müslüman olup İslamiyet’e girince:
Cenneti bulmuş ve cennete girmiş kadar seviniyor. Çünkü İslamiyet cennettir. Kemaliyle uygulandığında insana cennet keyfi verir.

Fakat Müslümanlar “o mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler.” sözünde ifade edildiği gibi okyanusun içindeki balıklar gibi okyanusun kıymetini bilememektedirler.
İslamiyet gibi sonsuz bir rahmetin sonsuz bir nimetin ve sonsuz bir cennetin farkında değiller..cunku onlar biz gibi BATININ batakliginda yasamiyorlar.. sadece guzeligi biliyorlar..
cirkinligin ,benciligin, sapikligin,malesef farkinda degiler...
Neyse biraz gurbetci kardesim ile dertlestikten sonra ruyaniza gelelim ve hayirdir ins diyelim..

Ruyada Göç ettiğinizi görmek;İş hayatında da bazı yanlış davranışlar yapacaginiz İş hayatında da birtakım yanlış kararlar alacaksınız.Rüyada bir yerden baska bir yere göç ettiginizi görmek, çok önemli bir degisikligin arifesinde bulundugunuza, bir müddet sikinti çekerek sonradan feraha kavusacaginiza, basinizda bazi dertler oldugu için çok ihtiyatli olmaniz lazim geldigine isarettir...Allahu Alem..
Kardesim biraz sabr edip o iste mutlu degilseniz ayni ulkede yani turkiyede farkli semt, farkli bir ortam ve baska bir is bulma imkaniz varsa lutfen bunu yapin!!
rüyada Tepsi görmek ;Çok büyük kısmettir...yani buradaki calisma tecrubeniz ileride sizin hayattiniz icin cook onemli ve kiymetli olacaktir...
bu da gecer Ya huU.. bir müddet SIKINTI çekerek sonradan feraha kavusacaginiza..eveet zor ama inanin deger..oldugunu bir gun anliyacaksiniz..

kusura bakmayin kardesim belki beni biraz yadirgiyacaksiniz ama realite gercekleri soylemeliyiz...
Is ortaminda her sey resmi ve politiktir. Gülüyorsun çünkü bunun getirisi vardır, ağlıyorsun çünkü ağlaman isteniyor.
bu iki yuzluluk degil sadece hayatin kendisidir...
mesela Karına, “Seni seviyorum” diyorsun çünkü bu onun sessiz kalmasını sağlıyor. Kocana, “Sensiz ölürüm, benim dünyamdaki tek kişi sensin, sen benim hayatımsın” dersin
çünkü o senden bunu söylemeni bekliyor,bunlari duymaya ihtiyaci var.. ne demek istedigimi anladiniz mi oyunu icinde bulundugunuz kurallari ile islami edep ve cerceve icinde oynamak zorundasiniz.. kendinizi soyutliyarak.. sadece kendi kabugunuzda onlar fesad bunlar cirkin diyerek yasiyamazsiniz..
onlar farkli, yanlis olsa da siz nezaket, saygi, hurmet ile kendinizi zaman ile kabul ettirebilirsiniz..
Gitmeyin Sabredin lutfen isinizin muddeti doldugunda zaten gideceksiniz selamet ile Hayra kalin...

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba Gönul hanim,

Öncelikle gönulden ve ayrintili yaziniz icin sukranlarimi iletmek isterim. Bayram vesilesiyle Isvece ailemin yanina gitmistim su an tekrar döndum. Tereddut icinde yazdigim sikintilari siz cok net anladiniz ve kiziniz da benim Turkiye'de yasadiklarimi, farkli beklentiler yuzunden belli ki yasamis. Hatta benzer seyleri bende yasadim, yasamaktayim. Belki de ahir zamanda "gunesin batidan dogmasi" bu olsa gerek; din ve imana karsi umursamazsizlik, sahipsizlizlik, samimiyetsizlik dogu'da cok net görunmekte....Fazla örnek vermeme gerek kalmadi ve bunun icin cok mutluyum :)

Benim buraya gelme sebebimin ve gayemin aslinda baska seylerin oldugunu da biliyorum, bunun bilincindeyim. Yazdiginiz gibi hic bir sey tesaduf degildir. Herkez yaratildigi amac icin yasar ve bunu sergiler. Önemli olan bunun farkina varmak ve teslim olmak; ki hic de kolay bir sey degildir aslinda....

Yillar önce ben Isvec'ten 1 gece icerisinde karar alip Vancouver'a (Kanada) gitmistim. Daha önce hic ismini duymadigim bir yer ve dunyanin öbur ucunda. Persembe aksami biletimi alip pazar sabahi ordaydim. Neden gittim oraya bilmiyordum, fakat orda bir sure kaldiktan sonra oraya beni neyin cektigini gördum. Orada cok mubarek bir sahis ile tanistim ve bana cok sey ögretti...demek istedigim her seyin bir nedeni var elbette, ama insan bazen sabirsizliga ve umutsuzluga kabilabiliyor. Bu da muhtemelen imanimizin ve Yakin-ligimizin tam olmamasindan kaynaklaniyor.

Tekrar ruyama dönersek, benim tahmin ettigim gibi yorumlamissiniz. Daha önce de bu mubarek sahisi ruyamda hasta iken görup, benden ilac istemisti. ama sonra elini tuttugumda gecmisti. Simdi cok net anliyorum. Sözlesmem yil sonunda bitiyor, halen kararsizim fakat sabretmek lazim. Belki hayatimdan ve standartlarimdan bazi seylerden yoksun kalmam lazim, fedakar olmam lazim, iman boyutunda ilerlemem icin....

Vancouver'daki sahis'in hic dilinden dusunmedigi bir sözu sizlerle paylasmak isterim. Der ki "May Allahu-teala guide, provide and protect us". Burada iman var, sabir var ve teslimiyet var...

Vaktinizi aldigim icin özur diliyorum. Bu siteye uye oldum. Insallah bir gun daha detayli bir sekilde konusup, bilgi alis-verisinde bulunuruz. Emeginiz ve zamaniniz icin tessekkur edip, butum muminlerin bayramini kutluyorum.

Vesselam.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Merhaba Selamun Aleykum bu ne guzel tevvafuk Ben de Vancouver Canada da bir sure kalmistim..
The Vancouver Muslim Community Centre de musliman gencler ile calismistim..
Dunya ne kadar kucuk degil mi Fatih El Emin kardesim...
(size boyle hitap etmemin hikmetti icinizde bulundugunuz her sart ve kosullarda bunda da rabbimin guzel bir hikmet ve sebebinin olduguna emin olmaniz icindir)

Herkez yaratildigi amac icin yasar ve bunu sergiler. Önemli olan bunun farkina varmak ve teslim olmak; ki hic de kolay bir sey degil gibi gorunsede en kolayi da budur..bazen baska carenizde yoktur aslinda...
May Allah Provide us with good friends who establish regular prayers and always do good deeds..and always guide us to the straight path ..amin...
Allah bizleri dogru ,hayirli ,ibadet ,Vicdan iman ehli insanlar ile karsilastirsin..
ve bizi dogru yoldan saptirmazsin insallah..
aslinda benim icin Turkce yazarken zorlaniyorum ingilizce cok daha kolay.. ama turkcemi de burada yazarak gelistiriyor ve guzelestiriyorum...

"Sözlesmem yil sonunda bitiyor halen kararsizim fakat sabretmek lazim. Belki hayatimdan ve standartlarimdan bazi seylerden yoksun kalmam lazim fedakar olmam lazim iman boyutunda ilerlemem icin...." aynen oyle olgunlasmaniz icin biraz pismeniz..gerekli..
kendi Kizim da TIP okuyor ama bu bana hic bir seyi ifade etmez ki taki o Gonul ehli,Gonul insani, Gonul Doktoru olmadiktan sonra
diplomali sadece maddi doktor olmus hic bir onemi yok.. ben onun Dava, hizmet, Gonul insani olmasi icin Turkiyede Doguya gitmesi icin gondermistim ama staj yeri malesef istanbula dustu...
ins.Seneye de Afrika ve Somaliye gitmesini oradaki hayat tarzini ve insanlari yakindan gormesini istiyorum..
gönül dilini bilmeden tip dillini bilse ne fark ederki?

Laf aramizda bizim cocuklarimiz burada hic buyuyup gelisemiyor...bencil, sabirsiz, insanlar ile sosyal iliskileri zayif.. fedakarliktan yoksun..kibirli onca refah hayat sartlarinda olgunlaşamiyorlar malesef...
Kizim uzman doktorda olsa insan olamadiktan sonra.. vatanini,milletini,insanlarini sevmedikce SILA-i Rahim ve merhametten yoksun olursa koca bir hic dir!!
zahmetsiz,kulfetsiz, SIKINTISIZ Rahmet olmaz kardesim...
Selamet ile Hayra kalin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hiç bir şeye şaşırmaz Arif olan...
hak ile batılın ayrılması için gereklidir bu şahidlik ...
kişi neyi arzularsa onunla baş başa bırakılır..
hiç ateşe bakanla ,ateşte yanan bir olurmu...?
ateşten sağ sağlim geçelere selam olsun ...
yaşamadan kıyas edemezsiniz... çünkü ,kıyas acı bir tecrübedir...

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Tekrar merhaba Gönul hanim,

Aslinda bende ingilizce kendimi daha iyi ifade edebiliyorum, bu 2 sene icerisinde ilerlettim turkcemi baya....

Evet, dunya gercekten cok kucuk. Yurt disinda, gurbette yasayanlar gercek Islamin, bu Hak dinin, asil amacini daha net anlayabliyor. Aslinda bir nevi gurbette olmak "bonus" gibi tabir edebilriz, bence...Bu camiyi hatirladim sanki, Richmond'daki cami mi bu? Ben her sene imkanim oldukca gidip ziyaret ediyorum. InsAllah gelecek sene de gidip görebilirim.

Sizin bu yazdiklariniz yanlizca doktorluk icin gerceli degil, butun ilmi meslekler icin gecerlidir. Yunusun dedigi gibi "Ilim ilim degildir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, daha nice okumaktir". Bir ilmin kanatlari olmadigi zaman, o ilm amaci icin hareket edemez. Fakat bu kanatlar da herkesin bunyesini tasiyamaz. Ya bunyeyi kucultmek lazim, veya kanatlari buyutmek lazim..bilmem anladiniz mi?

Beklentisiz yasamak, incitmemek ve incinmemek herkesin yapacagi seyler degil muhakkak. fakat bast-i zaman icinde gönullerin ferahladigini görmek yanliz ve yanliz bu özellikler dogrultusunda ilerlerken gerceklesebilir...
Selam ve saygi ile,

JazakALlah.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kanatlar.jpg

Merhaba gordunuz mu hemen turkcenizi ilerletmisiniz masallah her Lisan bir insan demektir...exactly bonus ayni anda iki ana diliniz olmakta...
ama malesef benim 3 ana dillim var..:tamam:.
Richmond da mi idi tam hatiliyamiyorum Downtown a yakindi..10 sene once orada bulunmustum..Alberta...Vancouver..Calgary e de gitmistim..neyse..
aynen her meslek icin gecerli ne olursa olsun insan olamadiktan sonra bir degeri yok!!
Aşka uçma kanatların yanar. Sadi Şirazi.
Aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar? Hz. Mevlana
Aşka vardıktan sonra kanadı kim arar? Yunus Emre.

burada Aşk mecazi anlamda aslinda insanlik ve hizmettir...Selametle...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

ama malesef benim 3 ana dillim var..:tamam:.
Selamualeyküm muhabbetiniz bol olsun dostlar gördüğüm kadanıyla rüya yorumları bölümü muhabbet bölümüne dönüvermiş, napsak bölüm isminide değişsekmi acepsırıtık.:,
hocam malesef sizin üç ana diliniz var,da o nasıl oluyorilginç::.
ben şimdilik türkiyedeyim burada bakıyorum bende dahil herkeste anadil birtane var,
sizde 3dil nasıl oluyor onu çözemedim,hhım haaa şimdi çözdüm sanırım estetik yaptırdınızcfbrvo

Dua ile

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
evet iyi fikir rüya yorumları bölümü muhabbet bölümüne dönüvermiş...
Ruya yorumu yaparken gönülden gönülle muhabet koprulerini de kurmaktayiz...
evet 3 ana dillim var..hy..estetik de yaptirmadim..cddvb..
Rabbimin Takdiri ilahisi...agla..:,
rah.Annem ve Babam eski Yugoslavyadan bugunku saray bosnadan sirp katliamindan soy kirimindan kacarak turkiyeye hicret etmisler!
ve Ben istanbulda dogdum.. yani Bosnakca ve Turkce ayni anda Ana dilim oluvermisti.. ve 19 yasinda Kuzey amerikaya esimin yanina gonderildigimde hemen ESL yani ingilizce ikinci dillim olmasi icin 1 sene full time yani 12 ay okulla gittikten sonra genc oldugum icin ingilizceyi cok iyi kavramistim...
ve ardindan liseyi ve universite Phd ve doktorami burada yapip yine onlarin bir is kurumunda 24 saat konustugum icin zaman ile dogal olarak ingilizce 3. ana dillim oluvermisti..
yani ben secmedim..Rabbimin takdiri ile ayni anda 3 farkli devlet ve kulturden muhacirim...Ben kimiyim? bilmiyorum artik bildigim tek sey Hamd olsun Muslimanim
ve sadece insan olmaya ,insan kalmaya calisan bir KUL...agla..:,

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
evet iyi fikir rüya yorumları bölümü muhabbet bölümüne dönüvermiş...
Ruya yorumu yaparken gönülden gönülle muhabet koprulerini de kurmaktayiz...

evet 3 ana dillim var..hy..estetik de yaptirmadim..cddvb..
Rabbimin Takdiri ilahisi...agla..:,

Nekadan güzel, nekadan güzel, zaten amacımızda köprüler kurmak deilmi? allah daim etsin inş.brrvo

hay dilimi eşşek arısı soksaydı,da estetik yaptırdın demeseydim:tüüh:,
tamam hocam
sözümü geri aldım gözümüz yok allah daha çok versin
saçını başını yonmayı bırak, bak saçını yona yona başında saç kalmamış
saskn..

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
sanirim forum kurallarini acmanin sorumlusu benim, resmen muhabbet platformuna dönustu burasi :)
sizde benim gibi 3 dil sahibisiniz ve bunun avantajlari var tabiki. ben ruyalarimi isvecce görup isvecce dusunuyorum, kendimi turkce ifade edip, ingilizce kitap okumayi seviyorum...biraz karisik bir duygu fakat neden böyle oldu :S

Gönul hamim, bir kanat'tan ne guzel sözler yazmissiniz :)
Herkes kendi yaratilis nedenini ve hizmetine bilinciyle kavusur insAllah.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
est kardesim.. Ekrem admin biraz mizahi seven biri..sırıtık.:,
Sizi cook iyi anliyorum.. bedeniniz farkli ruhunuz farkli mekanda...
Islamiforumlar.net ailesindesiniz ama sizin, bizlerin yetistirilis, duygu ve dusuncemiz bile buyuyup gelistigimiz o BATI alemi
ister istemez etkileniyoruz...
mesela Burada Din, Ensar kardesim ile muhabbet ediyorum iki dakkika sonra abused yani tachiz edilmis yabanci cocuklar ile calismaktayim...
simdi turkce konusup yaziyorum iki dakkika sonra ingilizce derken bosnali arkadasim gelir bosnali muhabbet ederim..
butun bu degisiklere bir anda ayak uydurmakta bazen zorlaniyoruz...neyse..3 lisan 3 insan da acaba hangisi oldugumuzu bir karar verebilseydik...
o yuzden hep sadece Muslimanim Elhamdullilah derim..
Dikkatli ol, âlemin yaratılışı senin içindir!Eyy insan!!

De ki: "Herkes kendi yaratılışına (fıtrat tarzına) göre davranır.
Şu halde kimin daha doğru yolda olduğunu Rabbin daha iyi bilir." (İsra Suresi, 84) ...
Selamet ile Hayra kalin...

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Önemli olan gönul dilimizin bir olmasi :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
we are all good and evil, everything depend on your iman up or down...
We must look at each action that we do, or are about to do, and make sure that it will be pleasing to Allah, or His Prophet ..
if we do we will be soo peacefull...
THANK YOU, Jazakumullah Khair .. جزاك اللهُ خيراً‎

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
An Inspirational story- Honesty

Once there was an emperor in the Far East who was growing old and knew it was coming time to choose his successor. Instead of choosing one of his assistants or one of his own children, he decided to do something different.

He called all the young people in the kingdom together one day. He said, “It has come time for me to step down and to choose the next emperor. I have decided to choose one of you.” The kids were shocked! But the emperor continued. “I am going to give each one of you a seed today. One seed. It is a very special seed. I want you to go home, plant the seed, water it and come back here one year from today with what you have grown from this one seed. I will then judge the plants that you bring to me, and the one I choose will be the next emperor of the kingdom!”

There was one boy named Ling who was there that day and he, like the others, received a seed. He went home and excitedly told his mother the whole story. She helped him get a pot and some planting soil, and he planted the seed and watered it carefully. Every day he would water it and watch to see if it had grown.

After about three weeks, some of the other youths began to talk about their seeds and the plants that were beginning to grow. Ling kept going home and checking his seed, but nothing ever grew. Three weeks, four weeks, five weeks went by. Still nothing.

By now others were talking about their plants but Ling didn’t have a plant, and he felt like a failure. Six months went by, still nothing in Ling’s pot. He just knew he had killed his seed. Everyone else had trees and tall plants, but he had nothing. Ling didn’t say anything to his friends, however. He just kept waiting for his seed to grow.

A year finally went by and all the youths of the kingdom brought their plants to the emperor for inspection. Ling told his mother that he wasn’t going to take an empty pot. But she encouraged him to go, and to take his pot, and to be honest about what happened. Ling felt sick to his stomach, but he knew his mother was right. He took his empty pot to the palace.

When Ling arrived, he was amazed at the variety of plants grown by all the other youths. They were beautiful, in all shapes and sizes. Ling put his empty pot on the floor and many of the other kinds laughed at him. A few felt sorry for him and just said, “Hey nice try.”

When the emperor arrived, he surveyed the room and greeted the young people. Ling just tried to hide in the back. “My, what great plants, trees and flowers you have grown,” said the emperor. “Today, one of you will be appointed the next emperor!”

All of a sudden, the emperor spotted Ling at the back of the room with his empty pot. He ordered his guards to bring him to the front. Ling was terrified. “The emperor knows I’m a failure! Maybe he will have me killed!”

When Ling got to the front, the Emperor asked his name. “My name is Ling,” he replied. All the kids were laughing and making fun of him. The emperor asked everyone to quiet down. He looked at Ling, and then announced to the crowd, “Behold your new emperor! His name is Ling!” Ling couldn’t believe it. Ling couldn’t even grow his seed. How could he be the new emperor?

Then the emperor said, “One year ago today, I gave everyone here a seed. I told you to take the seed, plant it, water it, and bring it back to me today. But I gave you all boiled seeds which would not grow. All of you, except Ling, have brought me trees and plants and flowers. When you found that the seed would not grown, you substituted another seed for the one I gave you. Ling was the only one with the courage and honesty to bring me a pot with my seed in it. Therefore, he is the one who will be the new emperor!”

çook kommiikharikaa

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Islam orders the Muslim to be honest to himself and others. This order repeatedly comes in the Noble Qur'an and the sayings of Prophet Muhammad (SAWS). Islam orders the Muslim to tell the truth even if it is against the teller's interest. Orders him not to cheat or deceive other people. A Muslim is ordered by Allah to be honest in his words and deeds, privately and publicly alike...

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
great share and so true!
A.S.
Fatih

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Benim Gonul dostlarim..yukaridaki ingilizce olan durustluk ve samimiyet ile ilgili bir hikaye KISSA dir..
bana yillar once rehber oldugu icin cok sevdigim hikmet dolu bir hikaye KISACA turkceye cevireyim ki siz de anlayin...
cok zaman once imparator olan akilli ve vicdan ,hikmet Sahibi bir bilgin bir imparator ondan sonra ulkeyi kim yonetecek kimi yerine getirecegine karar verebilmek icin her kese acik bir imtihan yapacagini belirtir...
ve her birine bir tohum tanesi veririr ve her kim o tohumdan 1 sene sonra en guzel cicegi veya agaci yetistirirse onu hukumdarliga gecirecegi sozunu veririr..
tabi ayni ulkemizdeki gibi bir koltuk kavgasi ve sevdasi baslar.. artik her turlu oyun, hile ve seytani fikir ve yan etkiler ile oyunlar baslar...
bunlarin icinde Ling diye bir genc o tohuma en guzel topragi verdigi halde, gunesli yerde tutar, sular..yook hic tohum acmiyor bile.. ve kurumaya baslamis toprak...
Ling anne demis ne yapacagiz?Ben bunu nasil imparatore gosteririm..cok KIZAR belki diye sordugunda Annesi.. ayni benim rah annem gibi..
Oglum Sen elinden geleni yaptin mi yaptin! Gerisi Allah kerim.. Sen sadece durusluk ve samimiyet ile olanlari imparatora anlatirsin o KIZARSA bile Sen vicdanen rahat ve huzurlu olursun demis...
neyse 1 yil gecmis herkes elinde muhtesem saksilarda muhtesem cicekler..tabi Ling korku icinde ya imparator kellesini ucurursa ama yine de sadece dogruyu soylemeye karar vermis...
ve imparator onca guzel cicekler arasinda Ling i secmis ve demiski ..
Benim size verdigim tohum tanesi kaynatilmis idi yani buyumesi, filiz vermesi imkansiz idi!!Ben sadece size guvenebilirmiyim ne kadar durust ve samimi oldugunuzu denemistim ve LING bundan boyle imparatorunuz olacaktir.. diyerek onu odulenmistir...

Ben de ilk koruyucu Anne olmaya karar verdigimde Bana Dinden, islamdan fazla bahsetme biliyorsun burasi Firawn ulkesi..diye tembihlemislerdi.. rah. Annem ise boyle Hayirli bir is ve hizmette yalan ile baslama! diye tembihlemisti..
Ben de acikca Musliman cocuklarin yine kendi Din ve milletinde kalabilmesi icin ilk once Musliman cocuklara koruyucu anne olmak istedigimi belirtigimde cunku yabanci 360 koruyucu evi var iken hic musliman koruyucu evi yoktu neyse bir sekilde kabul edilmis ve ben ilk olarak bir musliman koruyucu Anne olmustum.. bugun ise 19 koruyucu musliman aile ve Musliman Cocuk Siginma evlerimiz var Hamd olsun..Muslim Foster & Family Services..Musliman koruyucu aile ve destekleme servislerimiz var bugun..

Selamet ile Hayra kalin...

Üst Alt