Ruhum daralıyor içim sıkılıyor ne yapmalıyım

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ruhumdaraliyor.jpg

İnsan olarak hepimizin veya aile fertlerimizin başına gelen, zaman zaman yaşadığımız bir konudur, Ruh daralması can sıkılması, peki bunun sebepleri ve çareleri nelerdir, bir tahlil edelim..
Canım sıkıldı! İçim daraldı!
Daha çocuk yaşta başlıyor bu söylemler.
Psikolojik hastalıkların arttığı ve özellikle depresyonun çok yaygınlaştığı bir çağda yaşıyoruz.
Çağımız depresyon çağına dönüşüyor...
Bu gelişmeyle birlikte özellikle ruhsal hastalıklara yönelik tedavi edici uygulamalar haliyle popüler oluyorlar.
Pek çok insan antidepresan ilaçlar kullanmalarına rağmen maalesef depresyonun pençesinden kurtulamıyorlar.
-Acaba bunun ilacı gerçekten antidepresan ilaçlar mı?
-Bu sıkıntıların gerçek sebepleri neler?
-Ruhsal sıkıntılarımız olduğunda ne yapmalıyız?
-Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

Mâlumunuz hastalıklar için bir maddi tedbir (Doktor, ilaç) birde mânevi tedbir dediğimiz (dua, itiğfar ve şifa ayetleri) ile tedavi vardır...
Önce doktora gitmek, tıbbi çarelere başvurmak verilen ilaçları kullanmak lazım... Sonra da tüm dertlerin dermanını yaratan yüce rabbimizden şifa dilemek, dua etmek ve tavsiye edilen bir takım duaları okumak lazımdır.

MANEVİ TEDBİR OLARAK TAVSİYE EDİLEN BAZI DULAR:
Bol bol istiğfar etmeli ve halisane, içten bir dua ve duha suresi ile inşirah suresi okumak Ayrıca:

(La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdan kurtulmaktır.
[Ebu Nuaym]

Dualar ve Kuran-ı Kerim okuma elbette şifadır...
yalnız ileri derece de ruhen çökmüş birinin psikolojik destek almasında yarar var...
Bir de insanlarımıza bunu tavsiye ettiğimiz de ben delimiyim ki psikolağa-psikiyatriye gideyim derler bu da çok yanlış bir yaklaşım...(her insanda belli bir akil ve duygu bozuklugu vardir)
Nasıl hastalandığımızda doktora gidiyorsak ruh sağlımız için gitmekten çekinmemeliyiz.

Zaman zaman iç sıkıntısı insanın çeşitli maddi ve mânevi sebeplere bağlı olarak yaşadığı bir durumdur...bu sebeplerin kaynagi bulunup..tedavi edilip veya durumunu degistirmelidir...

Ya Fettah zikrini cekmeli..: Her türlü müşkilleri açan ve kolaylaştıran... Fettâh kelimesi, feth'den gelmektedir.
Feth ise, "kapalı olan şey'i açmak" mânasınadır. Kapalı bir şey'i açmak: Maddî olur; bir kapıyı, bir kilidi açmak gibi veya Mânevî olur; kalbden tasaları, kederleri atıp gönlü açmak gibi.
İŞİN TIBBİ YÖNÜNE GELİNCE:

''Beyinde karaciğer böbrek gibi bir organdır ve oda hastalanabilir,kimyası bozulur,bu durumlarda ilaç tedavisi gerekir''
Bu tip ağır çözülmelerde de yine beyin kimyasını düzenleyen ilaçlar, dış dünya ile sınırlı da olsa bir uyum sağlanması için oldukça önemli bir yol alınmasını sağlar.

Yıllarca ilaç kullandıkları halde neden bir türlü iyileşemediklerine anlam veremeyenler.
Nedeni, bu insanların kafa yapısı yada yaşam tarzı değişmemiştir.....

Sadece ilaç kullanmak ve ilaçlara bir noktada büyüsel bir anlam yüklemek,kullandıkça bütün sorunların ortadan kalkacağını düşünmek.İlaca bağımlı hale getirebilir...
En küçük bir sorunda hasta ilaçları leblebi gibi yutmaya devam eder.

Benim büyük dertlerim sıkıntılarım var demek yerine kendi içimize dönüp benim büyük Allah'ım var diyebilip şükretmek lazım...
Günümüz hastalığı bunalım can sıkıntısı depresyon vs..bütün herşeyden önemlisi insanın kendi içine aslina ozune dönmesi gerekli..

hayatımızda bizi mutsuz eden bunalıma iten nedir?
Bunları düşünmek cevaplarını aramak gerek..Yaşam şeklimiz belkide bizi huzursuz edendir...?İlaçlar tedavi de muhakkak önemli yalnız tedavi bitti belli bir süre sonra aynı şikayetlerde bulunanlar...
o zaman biraz kendi iç dünyamıza bakmalıyız, nerede hata yapıyoruz, nerede yanlış yapıyoruz...
Allaha olan kulluk vazifemizi tam olarak yerine getirebiliyormuyuz.
İnsanlarla iyi geçiniyormuyuz, insanlara merhametli davranabiliyormuyuz? Kendi kendimiz ile barisikmiyiz?
bu soruların cevabını kendi nefsimizde arayıp ona göre tedbir almamız lazım.

...Mahir...

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Emeğine sağlık çok güzel konu ömürlü olun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu ruh sıkılmasının 2 hâli ve sebebi vardir..

1-Boşluktan..Her birimizin içerisinde görülmez boşluklar vardir..Ve insan çağın öğretilerine, baskın motiflerine kulak kesilip de "madde" ile doldurmaya çabalıyor.. oysa insanoglu sadece maddeden etten,kemikten ibaret mi ki? o "boşluk"lari sadece madde ile doldurmaya calismakta..
ne yaparsak yapalim o bosluklar sadece maddeyle doldurulamaz! "
Mana" varlığımızi anca
İnsan'ın kalbi Rad suresinin 28 inci ayeti kerimesinde Alemlerin Rabbi buyurdugu gibi ancak Allah'ı zikretmekle mutmain olur, tatmin olur , doyuma ulaşır.
Rad 28:

2-Yaralayıcı,üzücü bir Trauma olay yaşanmıştır ondan ötürü içi içine sığmaz patlayacak bir bomba halini alır insan.

Birincisine yapılacak şey belli boşlukları doldurmak madden ve manen.
İkincisinin çözümüde Manevi desteğimiz tabiki başta kuranımız, namazımız, ve tevekkül olmak, haktan gelene razı olmak isyan etmemek daha kötüsüde olabilirdi diye düşünmek ...
Can sıkıntısının en güzel tedavilerinden biride kişinin sevdiği bir işle uğraşması...
Fazla yapamıyoruz ama spor yapmak ta insanı rahatlatan bir unsurdur...
veya etrafinizdaki muhtac kimselere el uzatin ..baskalarini mutlu ettikce onlarin mutlulugu size de ins. yansiyacaktir..nerden mi biliyorum..
o Yuzden okyonuslar otesinde (CAS) cocuk koruma servisinde calisiyorum..

Kendi Ozel bolumumde actigim Aşk konusunda soyle bir yazima rastlamissinizdir..
ete ,kemiğe , aşıkmıyım zan edersin be hey gafil....Sen Beni ne zan edersin?
Seni,beni var eden ustanın aşkıdır tüm azalardan akan ama ne anlasın bu hale düşmemiş avam
Ben Senin yuregine..sevgine insanligina maneviyattina Aşuk olmusum..
demek ki insan sadece madde den ibaret degil...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bazen ruhum daralip bunaldigimda
İnşirah Suresini manasini bilerek ve dusunerek okurum..
Anlamı:
Biz senin göğsünü açmadık (basiyretini genişletmedik) mi?.. Belini büken yükü üzerinden almadık mı?
Nâmını yükseltmedik mi?
Kesinlikle her güçlükle beraber bir kolaylık vardır..
Hiç şüphesiz her güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
Öyle ise, işlerinden kurtulunca diğerine başla; Rabbine yaklaş!..
Allahu ekber...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
insirah sürenin başında işaret edilen ve bütün nefis-ruh hastalıklarına, kişilik ve davranış bozukluklarına ana dosya durumunda olan "Sadr" darlığından kurtulup inşiraha kavuşmak için pratik bir çözüm önermektedir:

Sadece Rabbe yönelmek, zorluklarla mücadele etmek ve hayatımızda nefis hesabına bir boşluk bırakmamacasına, insanlığa yararlı olacak hayırlı hizmetlerde koşturmak..gerekir velhasili kelam...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: “Ruh, Rabbimin emrindendir.” Ve size, (ruha ait) ilimden sadece az bir şey verildi.
Allahu teala ruhunu sadece insana üfürmüştür...
Bu da zaten insanı en değerli varlık kılar...
Ruh Allahın emrindendir. Ruhu negatif olaylarla asla bir tutmamak gerekir...
Ruh İnsanda iyiliği emreder. Yani Allahın yasak ettiklerini işlememek ister emrettiklerini ise yerine getirmek ister...
bunun aksini yaptigimizda ruhumuz daralir.. Ruhun telkinlerine ne kadar uyabilirsek o kadar mutlu oluruz.
Bazen nefsimiz bizi daraltıyor....
Herkes için de bu söz konusu.her kesin zaman zaman ruhu ici daralir..
Her insan doğuştan itibaren dalalet ve küfür standartlarında doğar...
Buradaki küfür Allahın inkar edilmesi babında değil..
Yani herkesin nefsi Allahın yasak ettiklerini işlemek ve emrettikleri işlememek ister ve tam bir kibir isyan asi halindedir...
Ama Allahın zatını değil emirlerini inkar etmesi açısından.
ve biz emirleri inkar ettikce ruh ile nefsimiz sanki bir ic savasa girer ve bedenimizi bize dar eyler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Su Anda is yerimdeyim radyo islam caliyor ve onumde dag gibi deprasyonlu..Panik atak rahatsizligina maruz genclerin dosyasini inceledigim icin bu konuyu yaziyorum belki de...
"Kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur..."
Tevekkül ve teslimiyet... bunları iyi anlayabilir ve "yorumlayabilirsek ruhumuz daralmaz...
ama bunlarin hic biri olmazsa insan Allah cc. dan korkmazsa baska herseyden korkar vesselam..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
dosyaya bu yazdiklarimi yazamiyacagima gore bari burada icimi dokeyim..
her işte bir hayır vardır..bırak daralsın azıcık..genişken ki halini düşün..zevk..sefa..nefsinin esiri olmuslardi zaten..sırıtık.:,
o zaman niye ruhum genişti demiyorlardi..sırıtık.:, ?
genişlikte ALLAHI zikretki ALLAHTA seni daralmışken zikretsin...
günahlar sıkar insanı.. ozune aslina dondurup dusundururmus..tövbe et ,iman et ,ozune don geçer...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ruh daralmasi bazen deprasyonda olan insanlarda da gorulebilmekte..
Hayat mevsimler gibidir; bazen yaz, bazen bahar, bazen de kış olabilir. Ancak kış hiç bitmezse, sıkıntı ve üzüntü hali devamlılık gösterip, günlük yaşamı bozmaya başlarsa bu bir hastalığa dönüşmüştür... Bu hastalık tıpta ‘depresyon’ olarak adlandırılır..
oysa kainatta 4 mevsim hep devru devran gecmekte..
hangi kış hiç bitmemiski bu da gecer Ya Hu diyebilenlere ne Mutlu..
Depresyon bile geçici bir ruh hali değildir.
Günlük olaylara bağlı üzüntü depresyon değildir...
Üzüntülü ya da kederli bir insan hayatına devam edebilir. Depresyonlu kişi ise yaşantısını engelleyen belirtilerle boğuşmak zorunda kalır.
Tedavi edilmeyen depresyon aylar ya da yıllar boyu sürebilir.
Depresyonun En Bilinen Belirtileri:
1.Devamlı üzüntü hali,
2.Hayata karşı isteksizlik,
3.Tükenmişlik hissi,
4.Gelecekten ümitsizlik,
5.Sık ağlamalar,
6.Kendini değersiz ve çaresiz hissetme,
7.Unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu,
8.Uyku bozuklukları,
9.Kilo değişiklikleri,

Fani

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Biz senin göğsünü açmadık (basiyretini genişletmedik) mi?.. Belini büken yükü üzerinden almadık mı?
Nâmını yükseltmedik mi?
Kesinlikle her güçlükle beraber bir kolaylık vardır..
Hiç şüphesiz her güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
Öyle ise, işlerinden kurtulunca diğerine başla; Rabbine yaklaş!..
duaa..
Allahu ekber...

...Mahir...

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allaha olan kulluk vazifemizi tam olarak yerine getirebiliyormuyuz.
İnsanlarla iyi geçiniyormuyuz, insanlara merhametli davranabiliyormuyuz? Kendi kendimiz ile barisikmiyiz?
bu soruların cevabını kendi nefsimizde arayıp ona göre
tedbir almamız lazım.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu Yazimi butun islamiForumlar.net sakinlerine gonul Dostlarima Fettah ismi ile hediye etmek icimden geldi..
Bu Yazimi okuyan her bir Kardesim ins. Kendi manevi dunyasinda kendi vicdan aynasinda kendilerini gorebilmektir tum Arzu Halim...
Su An Forumdayim ama onumde Is dosyam.. Bu konu ile ilgili arastirmalar yapip dosyalamaktayim.. bir seyi cozemiyorum Ya Hu Lahavle vela Kuvvete..
Tmm cozdum bu insanlar neden Deprasyondan kurtulamiyorlar cunku sadece ilac kullaniyorlar ama bu insanlar kafa yapısı yada yaşam tarzı değiştirmedikleri gibi Alemlerin Rabbinden Gonul ferahligi icin Dua Da etmiyorlar yani inanc ,tevekkul, Teslimiyet Eksik..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ruhun daralmasini önlemek icin:
1- Ruhun şüphelerden ve hurâfattan (boş inanışlardan) temizlenmesi lazımdır.

Kur'ân-ı Kerim, En'am, 6/28; Yunus, 10/36 ve Necm, 53/28. âyetlerinde "zan veya sanının gerçeği yarışamayacağını, ona uyulmaması gerektiğini" ifâde eder, Peygamber Efendimiz de "haram ve helâlin belli olduğunu, şüpheli şeylerden uzaklaşmak gerektiğini" buyurur.
Bir başka hadîsinde de: "Sana şüphe veren şeyi bırak da şüphe vermeyene bak" buyururlar.

2- Aklı ve zihni doğru bilgilerle donatmak, ruh sağlığı için elzemdir. Çünkü yanlış bilgiler, aslı esası olmayan şeylerle hareket etmek, aklî. ruhî ve zihnî dengeyi bozar, hastalıklara veya gayr-i tabiî davranışlara iter.
Nitekim, Kur'ân-ı Kerim. İsra suresinin 36. âyetinde: ''Bilmediğin bir şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalb bunların hepsi o şeyden sorumlu olur" denilerek tehlikeye işaret edilmiştir.

3- Ruhun sağlığa ve mutluluğa sahip olabilmesinin diğer bir şartı da, onun güzel ahlâkla bezenmesi ve bunlara alıştırılmasıdır. Sevgili Peygamberimizin hayatına ve şahsına bakıyoruz, yani sünnetini tetkik ediyoruz, karşılaştığımız manzara gerçekten sürur verici. Güzel ahlakı tamamlamak üzere gelmiş, bir gaye ve ufuk Peygamberin her davranış ve düşüncesi kusursuzdur.

İnsanların en çok rahatsız oldukları hususlardan biri haksızlıktır. Peygamber aleyhisselam Efendimiz buyuruyor: "Haksızlık etmekten sakınınız, zira haksızlık kıyamet gününde zulmettir." Bu hususu teyit eden, Hacc sûresinin 71. âyeti: "Zalimler için dost ve yardımcı yoktur?" Ruhlardaki huzurun kaynağının âdalet olduğunu çok iyi bilen iki cihanın Sevgilisi: "Ailesine ve idaresi altında bulunanlara âdaletle hükmeden âdil olan kimseler, Allah nezdinde nurdan minberler üzerinde otururlar, yüksek mevkilere çıkarlar", diyerek, "Muhakkak ki, Allah adâlet ve ihsanı emreder" meâlindeki Nahl suresinin 90. âyetine uygun tavsiyede bulunur.
Adil ve adaletli olanlar vicdanlari da mutlu ve huzurlu olurlar...

sevgi

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
yazdıklarınızı okudum ve çok beğendim bencede ruhumuzun daralması ve sıkılması manevi boşluktan kaynaklanıyor
bunu bende yaşıyorum bu boşluğu doldurmak için bir sürü kursa gittim bir çuval sertifikam var evde :) ama hiç biri beni mutlu etmedi karar verdim çözücem allahın izniyle kendime teşhisi koydum tedavide olabilirsem tamamdır inşallah :)

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ruhsal sıkıntıya en iyi ilaç düzenli olarak Kuran-ı Kerim okumaktır.Ruh gıdasını alınca ne sıkıntı kalır ne üzüntü.

Namaz da insanı rehabilite eder. Sakinleştirir ve iyileştirir Allah'ın izniyle

Kelimeyi tevhid çekmek insana kendini kuş gibi hissettirir aynı zamanda düzenli tesbih namazı kılmak günahlardan uzak tutacağı için kalbe,ruha huzur ve dinginlik verir.

Ruhsal sıkıntıların bazı durumlarda fiziksel sebepleri de olabilir, örneğin mide hassasiyeti olanlarda,mide bozulmuşsa önce iç sıkıntısı terleme çarpıntı olarak belli eder akabinde bulantı ve genellikle kusma ile sonuçlanır.
İçsel sıkıntılarda manevi tedbirleri yerine getirip, fiziksel olarak da araştırma yaptırmak da fayda vardır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mevlana Celaleddin-i Rumi,Rubailer-
"La havle velâ kuvvete illâ billah" demek
Adem oğullarının canına, şeytandan gelen gamı, kederi gidermeye 'La havle velâ kuvvete illâ billah" demek faydalıdır.
Lâ havle çekenin nefesinden şeytan gamlandı, dertlendi, fakat "Lâ havle" diyenin gücü, arttı, nefesi çoğaldı...
La havle velâ kuvvete illâ billah...

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Lâ havle velâ kuvvete illâ billah...

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mevlana Celaleddin-i Rumi,Rubailer-
"La havle velâ kuvvete illâ billah" demek
Adem oğullarının canına, şeytandan gelen gamı, kederi gidermeye 'La havle velâ kuvvete illâ billah" demek faydalıdır.
Lâ havle çekenin nefesinden şeytan gamlandı, dertlendi, fakat "Lâ havle" diyenin gücü, arttı, nefesi çoğaldı...
La havle velâ kuvvete illâ billah...

LA HAVLE VELA KUVVETE ILLA BILLAH..Tesekkür ederim hocam artik SIKINTILI zamanlarimda hep okuyorum benimde virdim oldu...
YA BEN BURDA COK GÜZEL SEYLER ÖGRENIYORUM..
manevi olarak ruhumu doyuruyorum...
ALLAH RAZI OLSUN.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Canım sıkkın iken alırım kur`an-i-ı kerîmi elime
ve bütün dünya ile bağımı koparırım...

Üst Alt