Ramazanda Susuz Kalmamak Elinizde

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Yaklaşan ramazan ayının kavurucu yaz sıcaklarına denk gelmesi sebebiyle nitelikli sıvı içilmesi uyarısı yapıldı. İşte onlardan en önemlisi...

Çay, kahve ya da asitli içeceklerin, kafein yüzünden vücuttan su atılmasına yol açtığını belirten uzmanlar, buna engel olmak için ayran ya da doğal maden suyu tavsiye etti.

Özel Bahar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Şimşekli, vücutta su miktarının azalması sonucu halsizlik, yorgunluk, konsantrasyonda azalma, dikkatsizlik ve performans düşüklüğü gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını söyledi. Bu sebeple yaklaşık 15-16 saati bulan oruç süresinde günlük ihtiyacı karşılayacak seviyede ve nitelikte sıvı içilmesine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

'AYRAN, SU KAYBINI AZALTIR'

Bir yetişkinin günde yaklaşık 15 bardak su içmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Şimşekli, şu bilgileri verdi: “Ramazanda süre kısaldığı için yeterli miktarda su içmek için çaba harcanmalıdır. Günde en az 8-10 bardak içtiğinizden emin olmanız gerekir. İftardan sahura kadar olan sürede, sıvı ihtiyacının büyük bir kısmı su olarak alınmalıdır. Ülkemizde ramazanda en çok tercih edilenler çay, kahve ve asitli içeceklerdir fakat bunlar, kafein içerikleri sebebiyle vücuttan su atımına neden olur. Bunlar su yerine düşünülmemeli, mümkün olan en az ölçüde içilmelidir. Su kaybına engel olan içecekler ise ayran, taze sıkılmış meyve suları, taze limonata ve doğal maden sularıdır.”

Şimşekli, su ve diğer içecekler konusunda şunları dile getirdi: “Su, iftardan sahura kadar olan zaman diliminde yavaş yavaş, en az 8-10 bardak içilmelidir. Suyun yerini başka hiçbir sıvının tutmadığı da asla unutulmamalıdır. Yeterli miktarda su içemeyenler, günde bir iki bardak kadar taze sıkılmış meyve suları içebilir. Günlük boş enerji alımını arttırmamak için şeker hiç eklenmemelidir. Ayran, sudan sonra tercih edebileceğiniz en sağlıklı içecektir. Su yerine geçebilecek diğer bir içecekte doğal maden suyudur. İçerdiği minerallerle oruç döneminde mineral ihtiyacını karşılamakta da yardımcı olur. Günde bir iki şişe doğal maden suyu önerilmektedir.”

SAHURDA VE İFTARIN HEMEN ARDINDAN ÇAY İÇMEYİN'

Çay ve kahvenin azaltılmasını isteyen Hüseyin Şimşekli, “Ülkemizde yaygın olarak yapılan yanlışlardan biri de ramazanda aşırı çay ve kahve içmektir. Bunlar kafein içeriği sebebiyle vücuttan su atılımını arttırır. Diğer önemli bir konu ise çayın ne zaman içileceğidir. Sahurda ve iftardan hemen sonra içmek uygun değildir, çünkü çay yapraklarının yapısında bulunan tanenler, demir emilimini azaltır. Bu nedenle yemeklerden en az bir saat sonra, açık ve limonlu olarak içilmelidir. Ayrıca antioksidan içeriği siyah çaya göre daha fazla olduğundan, yeşil çay da tercih edilebilir.” şeklinde konuştu. Koyu kahvelerin kalp çarpıntılarına sebep olabileceğine de dikkat çeken Uzm. Dr. Şimşekli, hoşaf ve kompostoların ise şeker içeriğinin fazla olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

CİHAN

Kuzucuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bana göre konuşuyorum yanlış anlaşılmasın
aslında bunları yapmasak da susasak ve böylece bulamayan insanları daha iyi anlamış olmaz mıyız?:)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bana göre konuşuyorum yanlış anlaşılmasın
aslında bunları yapmasak da susasak ve böylece bulamayan insanları daha iyi anlamış olmaz mıyız?:)

ilginç::.Bilerek susuzluğa tedbir almamak olmaz. Kendine zulum etmiş olursun. Bu da caiz olmaz. Zaten tedbir alsanda bu uzun yaz günlerinde susamamak mümkün olmayacak. Dolayısıyle susuzluk çekenlerin sıkıntısını bir nebze olsa da hissedebileceğiz!

Kuzucuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ilginç::.Bilerek susuzluğa tedbir almamak olmaz. Kendine zulum etmiş olursun. Bu da caiz olmaz. Zaten tedbir alsanda bu uzun yaz günlerinde susamamak mümkün olmayacak. Dolayısıyle susuzluk çekenlerin sıkıntısını bir nebze olsa da hissedebileceğiz!

bazen zulüm etmemiz gerekiyor yoksa diğer insanların hallerini anlayamıyoruzvvcc..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum.. gecen sene yeni musliman olup orucu ilk kez tutan kardesimi niyetli oldugu halde su ictigini gordugumde ne yaptigini sordugumda hiic Su iciyorum cddvb..demisti peki niyetli degilmisin dedigimde Elhamdullilah tabiki oruc tutuyorum..
peki nasil su iciyorsun dedigim de aslinda ac karnina pek su icilmiyor..!ama orucda hic bir sey yemek gerektigini kendimi aklimi kurmusum hic acikmiyorum suyu da oylesine iciyorum demisti..dfgtn
Ben de ona Oruc tutarken yanliz yemek degil su ilac, sigara vs de icilmedigini soyledigim de agzini su ile yikamak istemisti...::komik..
Estagfirullah..subhanallah bir telasi vardi...
neyse ertesi gunu tekrar oruclu ve gonullu caminin ciceklerini temizleyip suladigini gormus suyu bolca vermesi dikkatimi cekmisti..
Hayirdir Erin sumeyye kardesim.. susadin mi yoksa dedigimde?:D
ehh biraz ben suyun bu kadar buyuk bir nimet oldugunu hic fark etmemistim diyordu..
neyse daha sonralari hic susamadigini soylediginde SIRRI ni merak etmis ve sordum hayirdir Hikmetti SIRRI ne diye?:bilmemm:.
O da her sey iman da baslar kafada biter..yani suyu susuzlugu hic aklima getirmiyorum..
hem ins. Kevser sarabi icecez ya bu susuzluk gunleri icin diyordu...
yani ne icerseniz icin yazin uzun gunlerinde disarida gunesin altinda calisanlara Allah Yardim etsin.. kolay olmiyacak ama ins. bir gun bu susuzlugun ecri de kat kat onlara verilecektir..
Biz gibi hanimlar evde.. klimali vs. ofislerde calisanlar ile disarida insaatlerde, yol, kopru yapiminda calisanlar sanirim ayni ecri almiyacaklardir.. bu da benim sahsi dusuncem.. allahu alem.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
bazen zulüm etmemiz gerekiyor yoksa diğer insanların hallerini anlayamıyoruzvvcc..

:) Herkes kendi bedeninden sorumludur, o nedenle sıkıntı yok. Tabiki isteyen, ben susamamak için gerekli tedbirleri almam, susuz kalan insanların sıkıntılarını daha çarpıcı hissetmek istiyorum diyebilir.

Hergün binlerce misafir geliyor foruma çeşitli konuları okuyor o nedenle yinede biz doğrusunu yazalım.

“Kendi kendine zulüm”, mesela aç – susuz kalmak, uykusuz durmak, diken üstünde yatmak, uzun süre ayakta durmak, bedenini yaralamak, kanını akıtmak, intihar etmek vs. Bunlar caiz değildir!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
:) Herkes kendi bedeninden sorumludur, o nedenle sıkıntı yok. Tabiki isteyen, ben susamamak için gerekli tedbirleri almam, susuz kalan insanların sıkıntılarını daha çarpıcı hissetmek istiyorum diyebilir.

Hergün binlerce misafir geliyor foruma çeşitli konuları okuyor o nedenle yinede biz doğrusunu yazalım.

“Kendi kendine zulüm”, mesela aç – susuz kalmak, uykusuz durmak, diken üstünde yatmak, uzun süre ayakta durmak, bedenini yaralamak, kanını akıtmak, intihar etmek vs. Bunlar caiz değildir!

"Herkes kendi bedeninden sorumludur, o nedenle sıkıntı yok. Tabiki isteyen, ben sahurda su içmem"
Sahura Kalkmak Sünnet-i Seniyye iken niye kendime haram edeyim ki?sırıtık.:,
gecen Sene zayif ,ciliz 9 yasinda olan manevi kizimin oruc tutmasini istemedigim icin sahurda son derece sessiz kalktigimizda ve sahur yemegini yerken
O hemen asagiya iner aboow Seni kim uyandirdi diye mizah yaptigimda..
Hoya Ey sevgili annem ! Farzi yerine getiremiyorum bari birak da
Sünnet-i Seniyye'yi kacirmayim diye tebessum eder..sırıtık.:,

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
"Herkes kendi bedeninden sorumludur, o nedenle sıkıntı yok. Tabiki isteyen, ben susamamak için gerekli tedbirleri almam"
Sahura Kalkmak su içmek Sünnet-i Seniyye iken niye kendime haram edeyim ki?sırıtık.:,
gecen Sene zayif ,ciliz 9 yasinda olan manevi kizimin oruc tutmasini istemedigim icin sahurda son derece sessiz kalktigimizda ve sahur yemegini yerken
O hemen asagiya iner aboow Seni kim uyandirdi diye mizah yaptigimda..
Hoya Ey sevgili annem ! Farzi yerine getiremiyorum bari birak da
Sünnet-i Seniyye'yi kacirmayim diye tebessum eder..sırıtık.:,

bana göre de herkes susuzluk isteğini azaltıcı tedbirleri almalı, mesela bazısı çay içince suzusuzluğun kesildiğini söylüyor. Ben de tam aksi çay beni daha çok susatıyor. sahurda 3lt den aşağı su içersem ertesi gün kavruluyorum. İftarda zaten su içmekten yemeye yer kalmıyor. Ne yapsamda yinede oruçlu iken susuzluğu yaşıyorum. Suzuzluğu daha çok hissedeyim dersek bu sefer fiziki olarak normal işlerimizi yapamayız. İbadetleri aksatma tehlikesi olur. O nedenle bana sorarsanız bu sıcak yaz günlerinde su ön plana çıkıyor. Gerekli tedbirleri almak lazım. Açlığa dayanırım ancak susuzluğa asla!!.:imkansiz:. Rabbim Açlık ve susuzlukla imtihan etmesin!!! Amin.

Kuzucuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
evet herkes doğrusunu bilsin ben böyle yazdım bana arada gelip gidiyorlar ondan böyle yazmış olabilir:)))

"gecen sene yeni musliman olup orucu ilk kez tutan kardesimi niyetli oldugu halde su ictigini gordugumde ne yaptigini sordugumda hiic Su iciyorum"
bunada çok güldüm :)))))))

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
evet herkes doğrusunu bilsin ben böyle yazdım bana arada gelip gidiyorlar ondan böyle yazmış olabilir:)))

"gecen sene yeni musliman olup orucu ilk kez tutan kardesimi niyetli oldugu halde su ictigini gordugumde ne yaptigini sordugumda hiic Su iciyorum"
bunada çok güldüm :)))))))
gülmenize sevindim.. illa bu duyguyu yasamak istiyorsaniz
hayy hayy Sizi afrika ya soyle on gonulluler kervanina yazalim...
sırıtık.:,

Üst Alt