Ramazanda şeytanlar bağlı deniyor o zaman neden günah işleniyor?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ramazanda şeytanlar bağlı ise nasıl günah işleniyor?
Soru:
Günah işlememize şeytanlar sebep olduğuna göre, Ramazanda bağlı olan şeytanlar nasıl günah işletiyor?

CEVAP
Günah işlememize yalnız şeytanlar değil, kendi nefsimiz de sebep olmaktadır.
Nefsin zararı, şeytanınkinden çok fazladır. Nefsin her istediği kendi zararınadır. Ramazanda günah işleten, nefsimizdir.
Bu ayda, şeytanlar bağlı olduğu için vesvese veremezler. Ramazanda esnemeler de şeytandan değildir. Asabi esnemeler, yorgunluk, uykusuzluk gibi hallerde meydana gelir. (Mektubat-ı Rabbani)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Günah işlememize sebep olan sadece şeytan değil. Elbette şeytan kışkırtıcı bir unsur. Şeytan bizim düşmanımız. Cenab-ı Allah Kur’an-ı Kerim’de defaatle bunu dile getiriyor.

“İnne-şşeytâne lekum ‘aduvvun fetteḣiżûhu ‘aduvvâ(en)(c) innemâ yed’û hizbehu liyekûnû min ashâbi-ssa’îr(i)”

“Doğrusu şeytan size düşmandır, siz de onu düşman belleyin. O, kendi taraftarlarını cehennemin yoldaşları olsunlar diye Allah’a isyâna çağırır.” (Fatır Suresi, 6)

Pessimist_King

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bir şey soracağım, benim bildiğim 3 aylarda en azılı şeytanlar bağlanıyor ama küçük şeytanlar yine kalıyor sanırım. Yanlış mı biliyorum? Allah sizden razı olsun Ramazan ayınızı mübarek kılsın inşAllah.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İnşAllah Ramazan-ı Şerif hayırla gelsin. Üç aylarda azılı şeytanların bağlanması diye birşey duymadım.
Peygamber Efendimiz (asm) "Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn zincire vurulur." (Buhari, Savm, 5) buyurmuştur. Hadiste geçen "Merede", inatçılar, direnenler, saldırganlar demektir. Bu ifadeyle, şeytanların en azgınları, ipe-sapa gelmezleri, gözü dönmüşleri kastedilmektedir. Bu mübarek ayda, "merede-i şeyâtîn" zincire vurulmaktadır.

Üst Alt