Ramazan Seni sana çağırıyor

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ramazangeliyor.jpg

Hoş geldin Sultanım!
Hoş geldin yolum, yoldaşım, menzilim.
Yol oldun ruhuma. Dünyanın telaşından çekip aldın beni. Kalbimin serin vadisine taşıdın nefsimi.
Beni benimle yeniden tanıştırdın.
Ey yoldaşım, kötülerden sakla beni. Yolda bırak nefsimi. Bedenine konuktur Ramazan...
Bak, nasıl da aclik ile uslandım. Sözüne kandım.seyrin ile yıkandım. Hamdım, piştim, yandım. Huzuruna vardım.
Yaralarımın hepsini kanattım. Hasretlerimin hepsini avuttum. Teselline susadım. Yüzüne acıktım. Orucunu tuttum. İftarına,duana, berekettine muptelayim..

Bir uyanıştır Ramazan.
Açlığın incelttiği bedeninde ruhuna daha çok yer kalır.
Benliğin kabından çıkarsın, kutsiyetin Kâbe'sine varırsın.
Bencilliğin kafesinden kurtulursun, meleklerin kanatlarına tutunursun.
Yetimlerin gözlerindeki eşsiz sevince mimar olursun.
Yoksulların gönlünde taş üstüne taş koyarsın.
Ellerin kalbine değer ilk kez.
beden kafesinden cikartir Seni RAMAZAN...

Ramazan yaşamaktır,Kulluğu, duayı, gözyaşını...
Ramazan yaşamaktır,Anı, anıları,rahmetti, magfiretti, hayatı...
Ve Ramazan ulaşmaktır,Sevginin sahibine, Sevgiye, dostluğa, bayrama...
Selam ve dua ile gönül dostları Dularla bir olmak duası ve ümidi ile inşaALLAH..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ramazaniserif.jpg

Bir Duadır Ramazan-ı Şerif...
Ramazan, Allah’ın (c.c.) kainattaki haşmetli ve küllî idaresine, Rahmetine, şefkatine, geniş ve azametli, intizamlı ve küllî bir tarzda mukabele edebilmenin duasıdır…
Ramazan, Cenâb-ı Hakk’ın (c.c.) nimetlerine karşı şükredebilmenin duasıdır…
Ramazan,fakir fukaraya yardım edebilmenin duasıdır…
(başka kardeşlerimizi de hatırlayabilmenin, onlara da dua edebilmenin, üzerimizdeki bencilliğin kaldırılmasının duasıdır)
Ramazan, mülkün mâlikinin Allah (c.c.) olduğunu nefsimize talim ettirebilmenin duasıdır…
Ramazan, nefsimizi terbiye etmek, kötü alışkanlıklarından vazgeçirebilmek için bir duadır..
Ramazan, Kur’ân-ı Kerîm’in indirilişini karşılamak için, melek gibi bir vaziyete girebilmenin duasıdır…
Ramazan, bâki bir ömrü kazanabilmenin duasıdır (kadir gecesi) ; Ramazan, ahiretimizi kazanabilmenin ve ahiret kazancımızın artmasının duasıdır.
Ramazan, sıhhat duasıdır…
Ramazan, Allah’a (c.c.) karşı olan aczimizi ve fakrımızı bilebilmenin duasıdır…
Ramazan, diğer 11 ayı kulluk bilinciyle geçirebilmenin duasıdır…
Selâm ve Duâ ile..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
1001475.jpg

DERDİMİZ KENDİMİZLE. Kendini bilmeyen neyi bilir? Kendisi ile kavgalı olan kiminle barışıktır?
Kendini kaybeden neyi kazanır? Türkçe'mizdeki “oruç tutmak” ne güzel tabir.
çünkü oruca ilişkin akıl yürütmelerimizde ve zihni intikalim izde birer ‘geçit’, birer ‘köprü’ işlevi görüyor bu ifade.

“Oruç’un Arapça’daki aslı ‘savm’. Bu sözcüğün karşısına lügatler ‘imsak’ kelimesin i yerleştirir. Yine “tutmak, zaptetmek, zaptı rapt altına almak” manalarına gelir.
Doğrusu şu soruya bir çırpıda cevap vermek zor:

Oruç bizi mi tutar, biz orucu mu tutarız? Bizim orucu tuttuğumuzu iddia ediyoruz. Bir yere kadar doğru da?
Ama doğrunun çok küçük bir parçası bu.

Asıl doğru şu: Biz orucu, oruç bizi tutsun diye tutarız. Meğer ne zor şu “kendini tutma” meselesi. İnsanın başına ne geliyorsa “kendini tutamadığı” için geliyor.

Günahlar hep kendini tutamamanın ürünü. Her caninin cinayeti kendini tutamadığı anına denk geliyor.
İnsan dilini tutamadığı zaman kırıyor ve kırılıyor.
Elini tutamadığı zaman kırıyor, döküyor.
Kendini tutamadığı zaman, kendini yitiriyor, kendine yazık ediyor, kendinden geçiyor?
Yani kendini tutamayan özne olamıyor, nesneleşiyor. Hakim olamıyor, mahkum oluyor. Sahip olamıyor, sahip olunuyor.

Etken olamıyor, edilgenleşiyor. Hayat atının sırtında duramıyor, aksine hayat atı onun sırtına biniyor. İçgüdülerini dizginley emiyor, aksine içgüdülerinin esiri oluyor.
Bilinçli davranamıyor, çünkü bilinci bilinçaltı tarafından denetleni yor. Oysa ki bilinç, bilinçaltını denetimi altında tutması lazım. Tersi olunca atla süvari konum değiştiriyor:
Adam atın sırtında değil, at adamın sırtında oluyor.
Kendini tutmak adam işi, zor iş. Oruç bizi işte bu zor işe çağırıyor. Kendisini tuttuğumuzu sandığımız oruç, aslında bize kendimizi tutmayı öğretiyor.
Yeme ve içme güdümüzü, şehvet güdümüzü denetim altına almamızı öğütlüyor.
Bu güdülerini denetleye meyen insanların nasıl yoldan çıktığını, nasıl haram helal demeden yığdıkça yığdığını, nasıl çalıp, çırpıp, hortumlayıp götürdüğü görüyoruz.
Yeme güdüsünü denetim altına alamayan kişinin açlık korkusuna tutulduğunu biliyoruz .

Açları doyurmak kolay. Fakat açlık korkusu çekeni dünyayı yedirseniz doyuramaz sınız.
Bunu da biliyoruz . Oruç tutmak, içgüdüleri tutmak. Onları kontrol altında tutmak. Bilinçaltının bilince egemen olmaması için, bilinçaltını daima gözaltında tutmak.
Böylece bilincin, ayartıcı benliğin esiri olmasının önüne geçmek. Güdüler tutulursa, onların bilinci tutsak almaları önlenirse,
bu hem bilincin hem de iradenin güçlendirilmesi sonucunu getirecek tir. Bilinç güçlenirse, şahsiyet güçlenir.
Sorumlulu k bilincini oluşturmanın ve artırmanın yolu da budur. İşte bu nedenle orucu farz kılan ayet şöyle biter:
“Umulur ki bu sayede sorumlulu k bilincine ulaşırsınız.” Ayetin bu kısmı, orucun amacını açıklar. İşte bu yüzden oruç tutmak kendini tutmaktır.

Kişi orucu ne kadar tutarsa, oruç da kişiyi o kadar tutar. Kim orucun başını dik tutarsa, oruç da onun başını dik tutar.
Kula kul olmaktan koruyan bir kalkan, kulu kul etmekten koruyan bir akıl olur.Rama zana elveda diyoruz.
Fakat, bir Ramazanla gelen vahiy yüreğimizde. Ona asla elveda demeyeceğiz. Onu tutacağız, 24 saat, 12 ay ve bütün bir ömür.
O zaman ömür Ramazanlaşacak. İşte bayramı o zaman hak edeceğiz. Çünkü Ramazan bayramı, kendini tutanların bayramıdır.
ALINTI

Floral

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ramazan bayraminiz kutlu olsun,müslüman kardeslerim. INSALLAH,ALLAH hepimizin dualarini,orucunu,namazini kabul eyler. Gunahlarimizi bagislar. Ve INSALLAH,hepimize oruc tutarken yardimci olur. AMIN.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aydinda-ramazan-bereketi-IHA-20130709AW000435-1-t.jpg

Ramazan'ın ilk günü ile birlikte nur ve feyiz,huzur dolu bir mevsimi yaşamaya başlarız.
Kainat şenlenir, dünya Cennetten süzülen nurani bir hava ile dolup taşar..
Ulvi alemlerin mübarek sakinleri öbek öbek mü'minlerin çevresini sarar.
Rahmet ülkesinden müjdeler, kainatın Rabbinden selamlar ve mağfiret ümitleri getirir, Ramazan ayı...

Mukaddes kelamın nazil oluşunun yıldönümünü mü'minlerle birlikte cinler, melekler; ağacı, çiçeği, böceği, kurdu, kuşu,
denizi ve deryasıyla yaşlı dünyamız da kutlar. Görünen ve görünmeyen alemlerde tam manasıyla bir bayram havası yaşanır.

Bu ayın Cenab-ı Hak katında müstesna bir yeri vardır. Yüce Rabbimiz kendisine muhatap olarak seçtiği kullarına sonsuz rahmetinin en geniş tecellilerini bu aya tahsis eder.
Mü'minlere İlahi bir ihsan olarak bu günleri birer güzel fırsat bilerek değerlendirme, Rablerine olan kulluk derecelerini gösterme,
Ona muhatap olabilme gayreti içine girerek tam bir ihlas ve şuurla ibadet ve taate koşarlar.
Bu gayretin neticesi elbette karşılıksız kalmayacaktır.
Oruç tutup, Ramazan ayını bir kulluk şuuru içinde geçirenler tatlı bir anı yaşadıkları, huzura erdikleri gibi pekçok nimete de mazhar olurlar.

Ubade bin Samit anlatıyor: Ramazan ayının başladığı bir günde Resulullah Aleyhissalatü Vesselam şöyle buyurdu:

"İşte bereket ayı olan Ramazan geldi. Artık Allah'ın rahmeti sizi kuşatır. O ay, yeryüzüne bol bol rahmet iner.
Günahlar affedilir. Dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder.
öyle ise kulluğunuzla kendinizi Allah'a sevdirin. Asıl bedbaht olan da, bu ayda Allah'ın rahmetinden nasibini alamayandır."(1)

Ramazan her yönüyle bir ibadet mevsimidir. Her mü'min namazı, orucu, iyilikleri hizmetleri ve duasıyla bu rahmet ve bereketten nasibini almaya çalışır.
Bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu günahları için Allah'tan af diler. Rabbine niyazda bulunur.
Cenab-ı Hak da kulunun bu samimi dua ve niyazını karşılıksız bırakmaz, günahlarını affeder, rahmetine garkeder.

Ramazan Kulluğu duayı gözyaşını...insanligini yaşamaktır..
Ramazan;Anı anıları,rahmetti magfiretti hayatı...mumin gibi yaşamaktır..
Sevginin ve Sevginin sahibine Sevgiye dostluğa Ramazana, bayrama ulaşmaktır
Selam ve dua ile gönül dostları Dularla bir olmak duası ve ümidi ile inşaALLAH..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kim demiş müslümanın gece hayatı olmaz diye...
Biz her gece sahurdayız..Hamd olsun...sırıtık.:,

Yüce Rabbimize şükürler olsun ki; rahmet, mağfiret ve bereket ayı Ramazan-ı şerif’e kavuşmanın, onun manevi ikliminde
yüce Rabbimizin emrettiği oruç ibadetini eda etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
İmsak vaktinden iftar’a kadar tuttuğumuz oruçla nefsimizi terbiye ederken; beş vakit namazımıza ilaveten kıldığımız Teravih ve diğer nafilelerle,
fitre, sadaka ve hayır hasenatlarla Ramazan ayının fazilet ikliminden yararlanalım.
Yüce Rabbimiz bu mübarek günleri bütün İslam âlemine hayırlara,huzur ve mutluluklara vesile eylesin...amin.

acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Oruç ,Allah-in emridir...ötesi var mı?
Kulsan eğer Allah'ın emrettiğine hiç tereddüt etmeden uyarsın. Yani teslim olursun. Teslim olman seni Müslüman yapar.
Allah'ın emrini emir bilip yine de o emre uymadıysan, uyamadıysan vicdanında Dünya ve Ahirette bunun acısını yaşarsin..
Dünya,tarlasına ne ekersen ahiret meydaninda da onu biçersin.
Oruç ,Allah-in emridir..ne sonundaki mükafat içindir, ne cennetteki huri, nuri için. sadece Allah rızası içindir. kalpteki sevgiden, imandan gelir...
irade ve nefis için gereklidir...velhasili kelam..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
dallardansizanisik.jpg

Ramazan ayının ve dolayısı ile oruç ibadetinin ruh dünyamızda yaptığı değişimleri ve Ramazan’da insan olduğumuzu fark ettigimizi FARK ediyormuyuz ..?
Ramazan aynı zamanda kul olmanında tadına vardırıyor.
En temel ihtiyaçlarımızı sadece ve sadece yaratıcımız öyle istedi diye terketmek, O’na kul olduğumuzu göstermek,
O’nun emirleri ve nehiylerine nasıl raam olduğumuzu ispatlamak için bir fırsat dilimi sanki Ramazan...

Ramazan aynı zamanda ruhumuzla barışma ayı. Nefsimize ve nefsimizin sevdiklerine daha bir kolay söz geçirebiliyoruz..
Bunun sebebi belkide Allah Resulünün hadislerinde belirtilen şeytanların zincirlenmesi, belkide Rabbimizin emrine amade oluşumuzun semeresi,
belki de nefsimizi zayiflatip ruhaniyettimizi besledigimiz icin mi siz ne dersiniz?

keşke bütün aylar ramazan ayının insanın içine verdiği huzuru verebilse idi..her gün bizim için değerlendirilmesi gereken bir fırsat ama ramazan bir başka oluyor.
ALLAH oruçlarımızı ve diğer tüm ibadetlerimizi kabul etsin. gönlümüze bu ayda verdiği huşu istek ve huzuru diğer aylarda da sabit eylesin.
bizlere ramazandaki gibi bol rızk nasip etsin. evimize bereket, kalbimize hidayet versin...
Rabbim bizlere hidayet versin. Merhametiyle muamele etsin. amin
..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Niyet ettim Allah RIZASI icin kendimi bulmaya...
Gönül sızım

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
hakikat şudur: Oruç bizi tutar. Oysa biz, orucu tuttuğumuzu sanırız. Bir yere kadar doğrudur. Zira orucu gerçekten tutanları oruç da tutar.
Dik tutar, diri tutar,sıhhat ve selamette tutar..İnsanlığında tutar.. kendinde tutar da tutar da tutar...
“Ramazanınız mübarek olsun” demeyeceğim. O zaten öyledir. Ramazan bizi mübarek ve insan kılsın diye; Biz oruç tutariz..
bedenin ağzını helale kapayacak, ama ruhun ağzını harama açık bırakmiyacaksin demektir...
Hayatı Ramazan olanın ahireti bayram olur .

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu yıl da Ramazan geldi
İlahi bir fener gibi, yanıp tutuşturarak gönlümün tüm içi geçmiş mahya ampullerini… Sevince boğarak, gözü yaşlı vicdanımın beli bükülmüş ihtiyar ümitlerini…
Nefsimin ter kokusuna boğulmuş hiçliğini ruhumdan kazır gibi geldi bu yıl da Ramazan…

Şimdi bana düşen ihtiyar bir bedene hapsettiğim çocuk ruhuma, hak ettiği ışığı verebilmek yeniden…
Al nefsimi ey İblis!
Ben ruhumla ve vicdanımla Rabbim’e müebbet ediyorum kendimi…
Dostun senin olsun! Ben Halilullah yolunda kendimi bulmaya gidiyorum…

Bu yıl da Ramazan geldi…
Tespihlerimize dost olan melekleriyle giriverdi kapılarımızdan.
Evlerimizin başköşesine Cebrail’in Nebi’yle mukabelesi kuruluverdi…
Tüm günahkârların daha bir içten oluyor bu mevsimde tövbeleri.
Yaratılmış tüm zerreler sanki bir başka “hayy” diyor…

Bu yıl da Ramazan geldi…
Bedir kadar heyecanlı, Uhud kadar heybetli ve Hendek kadar derinden bir nağmeyle giriverdi gönlümün kapısından…
Şükrü hatırlatan iftar sofralarını bezeyerek düştü hayatımın tam orta menziline…
Şimdi sanki bir başka melodiyle içime işliyor bu ilahi zikir, gönül fetretimi sona erdiren radyomun,
yüreğime fısıldayan nağmesinde…

Bu yıl da Ramazan geldi…Ne iyi etti de geldi… İyi ki de geldi…
alıntı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cemaat.jpg

Bir uyanıştır Ramazan. Açlığın incelttiği bedeninde ruhuna daha çok yer kalır.
Ey nefsim Bak,nasıl da uslandın..Ramazan Ne güzel terbiyedir oruçda nefsini terbiye eder..
Benliğin kabından çıkarsın, kutsiyetin Kâbe'sine varırsın.
Ramazan Seni sana çağırıyor ramazan'da oruç tutmuyorsan da ateş de Seni sana çağırıyor..
Umalım ki Mevlam söylediklerimizi önce bize duyursun,sonra ihtiyacı olanlara tesir buyursun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Evet…Ramazan doyma ayı değildir. Aç ve susuz kalma ayı da değildir. Ramazan manen doyuma ulaşma ayıdır.
Maddeye tapanlara inat manaya kulak verme ayıdır. Maddenin sultanlarına mana ile isyan ayıdır. Maddenin maskesini düşürme ve manayı kuşanma ayıdır. Rabbimiz (c.c.) bu bilinçle ramazanı idrak etmeyi ve “biz ramazan ayının çocuklarıyız” diyebilecek cesaret, fedakarlık ve basireti elde edebilmeyi nasip etsin inşaallah.
Ramazan Seni sana çağırıyor Ey insan..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ramazan seni sana çağırıyor!

Topu topu 29 günlük bu mübarek yolculukta senin Ramazanla arana mesafe koyan ne?

Bak bu yılda geçti geçiyor, seneye çıkacağın meçhul!

Son on günün kıymetini bilelim ey kardeşlerim.....

Üst Alt