Ramazan ayında yaşadığımız hikmetli olaylar

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
camicemaat.jpg

Selamun aleyküm Gönül Dostlarim hayırlı ramazanlar
Okyanusun ötesinde ;Vatanımdaki gibi olmasa da on iki ayin Sultanını Ramazani büyük bir sevinç ,heyecan,huzur ile Müslüman Kardeşlerimiz ile birlikte yaşıyoruz Hamd olsun..
Mesela dün akşam Cerrahiler'in Kanada'nın Toronto kentinde bulunan dergahına iftara ve teravih namazi için gittik..
bu huzuru zikirden Hamd olsun yüreğimde nasiplendi..

Neyse eve gelince yanimda bir ablamizi da getirdim..
sahur yemeğine ve namaza 3.20 de kalktık saat 4.00 kadar sonra sahur yemeği vakti dolar..
Neyse Ona dedim ki ;Siz Çayı demleyin ve karpuz kesersiniz..karpuzu almaya (cool room) soğuk odaya gittim.. burada evler genellikle 3 katli villa tipi olur basement dedikleri zemin kattinda Çocuklarin oyun, spor Odası olur ve cool room yani killer gibi oda betondan soğuk orda fazlalik yiyecekler tutulur...un, pirinc, karpuz, icecekler gibi..
neyse karpuzu getirdim ablamiz kesecek ben ona börek ısıtıyorum kendime de hafif bir kahvalti hazırlıyorum derken bir baktım bütün karpuz kesmiş!! hacı Sen ne yaptın dedim..?

Karpuza acıdığım için değil! burda koca karpuz $2.00 dolar bir kahve $ 2.00 bir paket sigara $10.00 bir parfum $100.00
hamd olsun ne kahvem, ne sigaram, ne makyajim var!!tek harcamam Çocuklarıma ,yetimlerime Yatırım Yapıyorum ..
insanlık için hayırlı bir ümmet,hayırlı evlât ,insan yetiştirmeye çalışıyorum..
Neyse Ablaya dedim ki:

Biliyormusun bu neye benzedi..
İhtiyaçlarımızı karşılayacak kadarından daha fazla dünyalık elde edip biriktiririz!!ama farkında olmayiz ki bunlari yiyecek kadar zamanımız, ömrümüz yoktur..
ve bir gün doğarız ezanımız okunur !!ölürüz,selamız okunur ve biz sadece ve sadece iki namaz vakti arasında,Yaşarız...
Bu akşam, evimin yanindaki camiye iftara ve teraviye gidiyoruz inşallah..
Kıssadan Hisse.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Dünya bizim olsa akşam yiyeceğimiz 2 tabak yemek, hadi bir dilim de karpuz olsun...:tamam:.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleyküm Gönül Dostlarim hayırlı ramazanlar Nasılsınız..?
Ramazan-ı Şerifte nerde ise bir haftayı geride bırakmışız bile zaman nasıl da hızla akıp gidiyor..
Ramazan ayının kendine has, bizi saran o maneviyatta yoğun yaşadığımız Ruhani duygularla;Sükûnet,huzur biraz duraklama, kendini dinleme, nefsini muhasebeye çekme ,
kendini dizginleme ayı!!ama malesef ben bu on iki ayin Sultanını Ramazanin kıymetini her Anının hakkının değerini veremiyorum..

Ramazan-ı Şerifte bile yoğun bir koşturma içindeyim..işim,Çocuklar ,kutsal topraklara yolculuk hazırlığı ,
iftar davetleri, evin, vakfin ihtiyaclari,forum ve rüyalar yorumu vs derken ..bir Ramazani daha tüketiyoruz ve kendimizi beyhude tüketiyoruz..

Dün akşam iftara evimin yanindaki Camiye gittik..Ezan okundu, Oruç açma duası okundu tepsiler ile hurma verildi herkes de bir telaş..sanki açlıktan çıkmışız gibi..
neyse Akşam Namazı için kamet getirildi kiyamdayiz bekliyoruz derken iki yaşında bir kız çocuğu ağlıyordu... Mama,,Mama..Anne, anne diye ortada geziniyordu..
-Allah Allah herhalde cemaate annesini bulamiyordu diye düşünürken 5 yaşlarında Zayıf,cılız,bir kız çocuğu O iki yaşında ağlıyan çocuğu kucağına aldı..

Parmak kadar çocuğun kardeşine sahiplenmesi..o davranışı karşısında gözyaşlarımı tutamadım..
Bizler otuz,kırk yaşına gelmişiz Hâl-Ene kardeşlerimize sahiplenmesini bilmiyoruz...

bilmiyorum nedense çok duygulandım..hele ki birde o çocuklarin yetim olduklarını öğrenince ..Allah'ın rahmet ve hikmetti ve bizlerin duyarsızlığı
bir banane anlayışı ,bir bahane, içerisinde insanlıktan ne kadar da çok uzaklaşmışız da haberimiz yok!!

Yazıklar olsun, bizim gibi bencil sadece kendini seven kendini düşünen insanlara demek ki Ramazan bize hiçbir şey öğretememiş ..

ahir zaman işte bütün güzellikleri bir koşturma içerisinde hızla Tüketirken kendimizi de Tüketiyoruz... bu mübarek ayın da gün gün sonuna kendimize gelmeden yaklaşıyoruz..
Garip bir duygu içindeyim mutluyum hamd olsun bir Ramazana daha kavuştuk ama içten içe de daha yeni başlamamıza rağmen bitecek, sonunda ayrılacağız gereği gibi hakkını verememek diye hüzünlüyüm..
Rabbim nurundan ve mağfiretinden istifade edebilmemizi nasip etsin inşAllah..Camiye gitmeliyim selametle..

Üst Alt