Peygamberimizin ramazandan önce verdiği hutbe

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Peygamberimizin ramazandan önce verdiği hutbe
İbn Huzeyme, Selman-ı Farisi Radıyalahu anh'ın şöyle dediğini aktarmaktadır: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem Şaban ayının son günü bize bir hutbe irad etti ve şöyle buyurdu :

Ey İnsanlar
Büyük ve mübarek bir ay yaklaştı bulutu üzerinizde. Bu, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir gecesinin bulunduğu aydır. Bu ay, Allah Teala’nın, gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde teravihi nafile ibadet kıldığı mübarek bir aydır. Bu ayda kim hayır işlerse, başka zamanlarda bir farzı yerine getiren kimse gibi sevap kazanır.
Bir farzı eda eden de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap alır.
Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da cennettir.
Bu ay ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır.
Bu ay müminin rızkının arttığı bir aydır.
Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, bu onun günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar ettirdiği Müslüman’ın aldığı sevaptan bir şey eksilmeksizin, onun kazandığı sevap kadar da ayrıca sevap kazanır. Ashab'tan bazıları, “Biz hepimiz bir Müslüman’a iftar ettirecek imkâna sahip değiliz” dediler. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allah Teala bu sevabı, bir oruçluyu, bir hurma veya bir yudum su ya da bir içim su ile iftar ettirene de verir.” buyurduktan sonra hutbesine devam etti.

“Bu ayda dört şeyi çok iyi yapınız. Bunların ikisi ile Rabbınızı hoşnut edersiniz. İkisinden de zaten uzak kalamazsınız. Rabbınızı hoşnut edecek iki işiniz; la ilahe illallah diyerek Allah’ın birliğine şahadet etmeniz ve bağışlanma dilemenizdir.
Uzak kalamayacağınız öteki iki şeye gelince, onlar da Allah’tan cenneti isteyip cehennemden kurtulmayı dilemenizdir.”

“Kim bir oruçluyu doyuracak olursa, Allah onu benim havuzumdan sulayacak, o da, cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.
Evinde eşine ve çocuklarına güler yüzlü davranan, sokakta-iş yerinde insanlara hoşgörü ve saygılı davranan, Müslümanların işlerini kolaylaştıran ve müminlerin gönüllerini kırmayan, incitmeyenlere Allah da hoşgörülü davranır ve işlerini kolaylaştırır ve sonunda da cehennemden kurtarır.

Üst Alt