Peygamber Efendimizi Anlatmak

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Peygamber Efendimizi Anlatmak
Efendimizin saçına toz kondurmamalı.
Ama bu mesele sadece buna münhasır kalmamalı. Acaba biz

Efendimizi anlatabildik mi dünyaya?

Niye O'nu anlamayan, tanımayan bunca insan var?
Bu canlı bombalar böyle? Bu masum insanların üzerlerine gidip onları öldürmeler devam ettiği sürece o hadiselerde İslamiyet'i okuyorlarsa niye İslamiyet'i kabul etsinler ki?
Haçlı barbarlığının yaptığından farkı nedir bunların? Moğol barbarlığının yaptıklarından farkı nedir bunların? Demek ki biz

Efendimizi anlatamamışız insanlığa.

İnsanlığın İftihar Tablosunu bir iftihar tablosu gibi sunamamışız. Alemde O'na karşı hayranlık uyaramamışız.
O'nu bizim zihnimizde bizim tavırlarımızda ve davranışlarımızda bir sıradanlığa mahkum etmişiz.

Fakat O insanlığın iftihar tablosu, Allah'ın hususi mahiyette yarattığı, hususi bir donanımla gönderdiği, Cibril'i geride bırakan bir insandır. Acaba biz ona ümmetlik vazifesini bihakkın yaptık mı?

Dengeyi bazen tutturamıyoruz.

Milimi milimine muradı ilahi takip edilmesi lazım ki dengeyi bulalım. Allah (cc) tembihatı sübhaniyesini yapıyor. Günde 40 defa ihdinassıratel müstakim, 'bizi iftrattan tefritten uzak tut, dengeli olmaya muvaffak kıl' diyoruz.

Ne cismaniyetimize yenik düşelim, ne de onu görmezlikten gelelim.

Ne aklımıza yenik düşelim ne de onu görmezlikten gelelim.
Ne hakperestlik mülahazasına, feveranlarımaza yenik düşelim. Ne de bütün bütün fevaransız olalım. Böyle bir şey yaptılar mı böyle hani nerede inanmış insan varsa eline bir sopa almalı, kendine ters ne kadar insan varsa geçmeli yamaçlarına onları tırpanlamalı geçmeli.
Eğri düşünenler, eğri konuşanlar bir daha öyle bir şey konuşmaya teşebbüs etmemeliler.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
yolumdangidenler.jpg

"Bana yakın olanlar,soyumdan gelenler değil,yolumdan gidenlerdir."
Hz. Muhammed sav.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hz. Peygamberi anlatmak, gerçekten sanıldığı kadar kolay değil. O'nu en iyi tanıyan ve anlayanlar dahi O'nu anlatmakta aciz kaldıklarını itiraf etmişler. Mesela Hassan b. Sabit: "Ben sözlerimle Hz. Muhammed'i (s.a.v) övemedim; Hz. Muhammed'i (s.a.v) övmekle sözlerime değer ve kıymet kazandırmış oldum." demiştir. Hassan bin Sabit'in (r.a) bu sözünü, 19. sözünün başına koyan Çağın Büyük Düşünürü, bana göre emsali bulunmayan 19. sözü için: "Bu söz güzeldir. Fakat onu güzelleştiren, güzellerin güzeli olan Hz. Muhammed'in (s.a.v) güzellikleridir." diyerek sözündeki güzelliğin sırrını açıklamış, Sözler'ine gelen güzelliğin o güzelden geldiğini ilan etmiştir.

Üst Alt