ölen anne baba için okunacak dua

simge1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Perşembe akşamı nihat hatipoğlu hocamızın atv dosta doğru programında önerdiği duadır.
1 fatiha
15 ayet el kürsi
15 ihlas suresi
20 kere selatu selam
Annemiz ve babamız için dua etmek, bizlerin temel görevidir.. Çocukların yaptığı dua ile anne-babaların, cennetteki manevî dereceleri artar.
Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Mü’minin cennetteki derecesi yükseltilir. Bu kimse, ‘Ya Rabbi! Bu derece nereden kaynaklandı’ diye sorar. ‘Çocuğunun senin için af dilemesi sebebiyle’ diye cevap verilir.” (İbn Ebî Şeybe,Dua, 111, No: 29731)

İsrâ sûresinde anne-babaya şöyle dua edilmesi tavsiye edilmiştir:
anne-baba-icin-dua-vegfid-lehuma-ceneha.jpg

Vahfıd lehumâ cenâhaz zulli miner rahmeti ve kul rabbirhamhumâ kemâ rabbeyânî sagîrâ(sagîren).
“Onlara acımadan dolayı, tevazu kanadını indir, (onlara karşı alçak gönüllü ol) ve: ‘Ey (her varlığı terbiye edip yetiştiren) Rabbim! Bunlar, beni küçükken nasıl (acıyıp) yetiştirdilerse sen de bunlara (öyle) acı!’ de.”
(İsrâ, 17/24)
"Ölen kimse kabrinin içinde boğulmak üzere olup da imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet dua kendisine ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri dua ve istiğfardır."[Mişkatü’l- Mesabih, 1:723] (Deylemî, Müsnedü’l-Firdevs)
Daha fazla bilgi için ? Ölünün arkasından nasıl dua edilir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Vefat eden anne-babamız, yakınlarımız için ne yapabiliriz? Nasıl dua ederiz?

Kabirdeki yakınlarımız devamlı surette bizden yardım beklemektedir. Bizden gelecek bir dua, bir Fatiha, bir İhlâsla nefes alabileceklerini bilmektedir. Çünkü kabir o kadar çetin şartlarla iç içedir ki, en küçük bir mânevî yardım dahi onun ruhunu serinletecektir.

Bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar:

"Ölen kimse kabrinin içinde boğulmak üzere olup da imdat isteyen kimse gibidir. Babasından yahut kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak duayı beklemektedir. Nihayet dua kendisine ulaştığında bu duanın sevabı ona dünya ve dünyada bulunan her şeyden daha kıymetli olur. Muhakkak ki, hayatta olanların ölüler için hediyeleri dua ve istiğfardır."[Mişkatü’l- Mesabih, 1:723] (Deylemî, Müsnedü’l-Firdevs)

Allah’ım, Muhammed’e, âline ve zürriyetine salat eyle ve özellikle mü’min kullarının babaları ve annelerine verdiğini benim anne ve babama ver, ey merhametlilerin en merhametlisi. Allah’ım, namazlarımın ardında, gecelerimin bir bölümünde ve gündüzlerimin her saatinde onları anmayı bana unutturma.

(Ana-babasına iyilik eden evlat, Peygamberlerle beraber Cennete girer.) [İ. Rafii]

(Ana-babasına iyilik edenin ömrü uzun, rızkı bereketli olur.) [İ. Ahmed]

(Ana-babanıza ihsan ederseniz, çocuklarınız da size ihsan eder.) [Taberani]

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Vefat eden anne-babamız, yakınlarımız için dua edelim..

Kabirdeki yakınlarımız devamlı surette bizden yardım beklemektedir. Bizden gelecek bir dua, bir Fatiha, bir İhlâsla nefes alabileceklerini bilmektedir. Çünkü kabir o kadar çetin şartlarla iç içedir ki, en küçük bir mânevî yardım dahi onun ruhunu serinletecektir.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Annemiz ve babamız için dua etmek, bizlerin temel görevidir.. Çocukların yaptığı dua ile anne-babaların, cennetteki
manevî dereceleri artar.
Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Mü’minin cennetteki derecesi yükseltilir. Bu kimse, ‘Ya Rabbi! Bu derece nereden kaynaklandı’ diye sorar. ‘Çocuğunun senin için af dilemesi sebebiyle’ diye cevap verilir.” (İbn Ebî Şeybe,Dua, 111, No: 29731)

İsrâ sûresinde anne-babaya şöyle dua edilmesi tavsiye edilmiştir:

anne-baba-icin-dua-vegfid-lehuma-ceneha.jpg

Vahfıd lehumâ cenâhaz zulli miner rahmeti ve kul rabbirhamhumâ kemâ rabbeyânî sagîrâ(sagîren).
“Onlara acımadan dolayı, tevazu kanadını indir, (onlara karşı alçak gönüllü ol) ve: ‘Ey (her varlığı terbiye edip yetiştiren) Rabbim! Bunlar, beni küçükken nasıl (acıyıp) yetiştirdilerse
sen de bunlara (öyle) acı!’ de.”
(İsrâ, 17/24)

Üst Alt